5 ders zorunlu olmaktan çıkarılıyor

Yeni Ortaöğretim Modeli'nde liselerde toplam ders sayılarının yanı sıra, zorunlu olan ortak ders sayıları da azaldı. 2020 yılından itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlanacak sistemde, Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü ortak dersler arasından çıktı.

DHA'nın haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün düzenlediği 'Ortaöğretim Tasarım Toplantısı' ile yeni ortaöğretim modelini tanıttı. Yeni model, 2020 yılının Eylül ayından itibaren 9'uncu sınıflarda uygulanmaya başlayacak. Yıllara göre kademeli biçimde geçiş yapılacak yeni ortaöğretim modelinde, bütün öğrencilerin girdiği zorunlu ders anlamına gelen ortak ders sayıları da düştü.

TÜRK DİLİ VE DİN KÜLTÜRÜ BÜTÜN SINIFLARDA ORTAK DERS

9'uncu sınıfta ortak ders sayısı 13'ten 6'ya, 10'uncu sınıfta 12'den 3'e, 11'nci sınıfta 8'den 3'e, 12'nci sınıfta ise 7'den 3'e indirildi. Bütün sınıflarda ortak olan ders sayısı 2 olurken, bu dersler Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak belirlendi. Yeni ortaöğretim modelinde 9'uncu sınıfta Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Sağlık Bilgisi, Trafik Kültürü ortak yani zorunlu ders olmaktan çıktı. Ayrıca Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri yerine birinci dönemde Doğa Bilimleri Deneyimi, ikinci dönemde Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri, Tarih ve Coğrafya yerine ise birinci dönemde Sosyal Bilimler Deneyimi, ikinci dönemde Sosyal Bilim Çalışmaları dersi geldi.

ORTAK DERSLER

9'uncu sınıfta ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil 1, Matematik Uygulamaları 1, Doğa Bilimleri Deneyimi ve Sosyal Bilimler Deneyimi olarak sıralandı. 10 ve 11'inci sınıftaki ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı ve Uygulamaları olurken, 12'nci sınıftaki ortak dersler ise Türk Dili ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak tespit edildi.

HER DERS GRUBUNDAN 1 DERS SEÇMEK ZORUNDA

Öğrenciler ortak derslerin yanı sıra 10, 11 ve 12'nci sınıflarda Yabancı Dil, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler gruplarından da bir ders seçmek zorunda olacak. Yani bu ders grupları ortak dersler arasından çıksa da, öğrenciler söz konusu gruplardan en az 1 ders seçmek zorunda olduğu için lise eğitimi boyunca Matematik, Fen ve Sosyal Bilim derslerini görmeye devam edecekler. Ama yeni sistem, mevcut sistemden farklı olarak öğrencinin kendi kişisel ders programını oluşturmasına imkan tanıyacak. Liselerde öğrencilere ders seçme ve kariyer planlama konusunda yardımcı olması amacıyla rehberlik sistemi daha güçlü biçimde kullanılmaya başlanacak.

MEVCUT SİSTEMDE HANGİ DERSLER ORTAK?

2018-2019 eğitim öğretim yılında liselerde uygulanan haftalık ders çizelgesine göre 9'uncu sınıfta bütün öğrencilerin aldığı ortak dersler Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Birinci Yabancı Dil, İkinci Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar/Müzik ve Sağlık Bilgisi/Trafik Kültürü olarak sıralanıyor. İşte mevcut ortaöğretim sisteminde diğer sınıflarda verilen ortak dersler:

10'uncu sınıfta ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Birinci Yabancı Dil, İkinci Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar/Müzik

11'inci sınıfta ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Felsefe, Birinci Yabancı Dil, İkinci Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar/Müzik

12'nci sınıfta ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Birinci Yabancı Dil, İkinci Yabancı Dil, Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar/Müzik

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fırıncı Amca 4 ay önce

Bütün okullar imam hatip oldu. Ama ahlak yerlerde. İnançla ahlakı eşit kefede tutarsanız, inançlı eşittir ahlaklı derseniz çok yanılırsınız. Ve yanılıyorsunuz! Ha unutmadan ülkede deizim ve ateizm son yıllarda tavan yaptı nedeni de aşırı derecede din baskısı. Neyse hayırlı olsun. Ne işer yarar ki matematik.

Avatar
Vay be 4 ay önce

Vay beee 21yy 'la din kültürü dersi ile mi gideceğiz yazık yAaaaaa

Avatar
Yilmaz 4 ay önce

Asil onemli olan spor nasil olurda cikartilir bunlar akil fukarasi yahu

Avatar
esra 4 ay önce

sporu zorunlu derslerden cıkarırsanız obez sagliksiz insanlar yetişir beden saglığı önde gelir.Görsel sanatlar dersini zorunlu dersler icerusinden çıkarırsanız sanata külture deger vermeyen estetik begeniden yoksun bireyler yetistirirsiniz.Daha gecenlerde Çingene Kızı mozaik ulkemize getirilmesi çoşkuyla karşılandı sanata deger verilmezse bir toplum yok olmaya yüz tutar.Kim müzikle ruhumuzu doyurup besleyecek Neşet Ertaş'lar nasıl ortaya çıkacak mechul

Avatar
İsmet Yılmaz 4 ay önce

Bu sistemin uygulanabilmesi için okulda görevli öğretmen sayısının en az %80'ı kadar dersliğin olması gerekiyor. Öğrenciler ilgili ders için elinde çantası dersin dersliğine gidecektir.

Avatar
Düşünür 4 ay önce

Ayrıca söz konusu alanlara ilgisi olan öğrenciler bu dersleri seçebilir. Biz iyi bir lisede okuyorduk ce sayısalcıydik. Müzikten nefret ederdim. Sınıf arkadaşlarımın %99 u nefret ederdi.
Mecburiyetten derse girer, oyun havaları ile kafamızı şişirir sonra da fizik dersine girerdik. Nasıl? Iyi mi oluyordu sayın yorum yazan bilim adamları(!)

Avatar
Düşünür 4 ay önce

Ya saçma sapan boş boş yazmış durmuşsunuz. Okul okuyan herkes iyi bilir ki müzik dersi resim dersi beden dersi öğrenci için boş ders demektir. Kolay kolay bu branşın hocaları ders işlemez. Beden dersinde sanki hocalar talim mi yaptırıyor? Boş boş bahçede sallanıyor öğrenciler. Beden dersinde okul binasına girmek de yasak. Ders süresince bahçede duracaksın. Yok obezite olurlarmış yok neşet ertaş nasıl çıkacakmış? Şaka gibisiniz. Ben size söyleyeyim müzik dersinde ne yapıldığını; müzikçi derse gelmeden önce öğrenciler akıllı tahtada müziği açıp oynuyorlar müzikçi de öğretmenler zili çalınca geliyor o da oyuna katılıyor. Sonra yoklama alıyor serbestsin sonra da. Din dersinin zorunlu olmasını eleştiren bilim adamı (!) Kişilere gelince zamanında din kültürü ve ahlak bilgisinden yoksun bırakıldığınız için bu gün ahlakı ve dini yönden sıkıntılı bir toplum olundugunu göremeyecek kadar Türkiye tarihine hakimsiniz (!) MasAllah..

Avatar
Düşünür 4 ay önce

Ayrıca söz konusu alanlara ilgisi olan öğrenciler bu dersleri seçebilir. Biz iyi bir lisede okuyorduk ce sayısalcıydik. Müzikten nefret ederdim. Sınıf arkadaşlarımın %99 u nefret ederdi. Mecburiyetten derse girer, oyun havaları ile kafamızı şişirir sonra da fizik dersine girerdik. Nasıl? Iyi mi oluyordu sayın yorum yazan bilim adamları(!)