CUMHURBAŞKANI, EĞİTİMDE BAŞARI İÇİN; MUHTARLAR KADAR OKUL MÜDÜRLERİYLE DE TOPLANMALIDIR

Okul Müdürleri, Eğitim Mahallesi Olan Okulların Muhtarlarıdır

Seçilmiş Muhtarlar Kadar Atanmış Ve Uzman Okul Müdürleri De Önemsenmelidir

Eğitim Gemisinin Kaptanları Olarak Okul Müdürleri

Filozof Epiktetos; “Deniz yolculuğuna çıkarken; gemiyi, kaptanı ve mevsimi seçerim. Bu, benin işimdir. Yolda bir fırtına koparsa; asla umursamam. Bu, benim işim değildir. Ben kaptanı seçerim, fırtınayla kaptan uğraşır” der. İşte; kaptan bu kadar önemlidir. Bizim eğitim gemilerimizin, yani okullarımızın kaptanları da okul müdürleridir. Bu nedenle de sürekli bir okul müdürü kadardır, eğitim yöneticileri kadardır, deriz. Bütün eğitim politikalarının uygulandığı alanın, sahanın tüm başarısı; okul müdürlerinin performansına bağlıdır. Onların motivasyonları, enerjileri, orkestra şefi kabiliyetleri tüm okula yansıyacaktır. Bu bağlamda da; okul müdürlerinin verimli, etkili ve yüksek performanslı olmaları hayati değerdedir.

Okul Müdürleri, Eğitim Mahallesi Olan Okulların Muhtarlarıdır

Cumhurbaşkanı, düzenli olarak, mahalle muhtarlarıyla görüşmekte ve onlarla toplantılar yapmaktadır. Bu konuyla ilgili pek çok şey söylenebilir.Ama demokrasinin çekirdeği olan muhtarlarla yapılan bu toplantıların, şöyle de bir önemi bulunmaktadır. Bu toplantılara gelen muhtarlar, kendilerini önemsenmiş hissetmekte, motive olmakta ve kendi görev bölgelerine farklı bir heyecanla gitmektedirler. İşte bu bağlamda; Cumhurbaşkanının eğitimde istediğimiz noktalara gelemedik özeleştirilerini düşündüğümüzde, Cumhurbaşkanı eğitimde istenen başarının yakalanmasını istiyorsa; en az mahalle muhtarlarıyla toplandığı kadar, düzenli olarak, okul müdürleriyle de toplanmalıdır. Tabii, burada, sembolik bir önerme kurduk. Bu toplantıları Cumhurbaşkanı da yapabilir, Milli Eğitim Bakanı da, Milli Eğitim Müsteşarı da… Ama; en üst düzeyde yetkili birinin başkanlığında, düzenli olarak, konu merkezli yapılacak bu toplantılar, eğitimde bir dip dalga, bir heyecan, bir eğitim seferberliği yaratacaktır.

Eğitimin İlk ve Doğrudan Yöneticileri Okul Müdürleridir

Muhtarlar nasıl ki demokrasinin seçilmiş ilk ve doğrudan yöneticileriyse, okul müdürleri de eğitimin ilk ve doğrudan yöneticileridirler ve eğitimimizdeki pek çok başarının altında da, bu isimsiz eğitim yöneticileri vardır. Bu okul müdür ve yardımcıları, sınırlı bütçelerle mucizeler yaratırlar. Bu boyutuyla da, bütün eğitim politikalarının alanda uygulamasının ilk sorumlu yöneticileri olduklarından; tüm eğitim sisteminin güçlenmesi adına kilit bir öneme sahiptirler. İşte, yapılacak şey çok basit… Bu eğitim yöneticilerinin motivasyonunu arttırmak adına, gerekirse bölge toplantıları şeklinde ya da Ankara merkezli olarak düzenli, onları motive de edecek toplantılar yapılmalıdır. Okul eğitim yöneticileri, adeta, eğitimin muhtarları gibidirler. Öğretmenin ve eğitimin niteliğini arttırmak adına, 1 milyona yakın öğretmenimize tek tek ulaşmak zor olabilir, ama doğrudan eğitime müdahale etmeleri anlamında, adeta, eğitimin muhtarları olan müdür ve müdür yardımcılarına daha kolay ulaşılabilir.


 


 

Seçilmiş Muhtarlar Kadar Atanmış Ve Uzman Okul Müdürleri De Önemsenmelidir

Ne kadar eğitim, o kadar refah olduğunu düşündüğümüzde, eğitimin önemi bir kez daha anlaşılıyor. Unutmayalım; eğitimden uzaklaştıkça fakirleşiriz. Ülkemizin ve milletimizin zenginleşmesini ancak eğitimle sağlayabiliriz. Eğitimin olmadığı yerde gelişme de imkânsızlaşacaktır. Yani daha fazla eğitim aynı zamanda, daha fazla zenginliktir. Anlıyoruz ki; eğitimi bozmak sadece eğitimi bozmak olarak kalmayacak, bozulmuş bir eğitim ekonomiyi de refahı da etkileyecektir. Eğitimin tüm bu gücü de, okullarda yapılan eğitimin etkinliğine bağlıdır ve okuldaki eğitimin hareket ettirici gücü; okul eğitim yöneticileridir. Ve başarılı bir eğitim sisteminin, başarılı okulların toplamı olduğunu düşündüğümüzde, okul başarılarının ana mimarı olan okul müdür ve müdür yardımcılarının motivasyonu ve önemsenmesi okul başarısını arttıracak, olumlu bir okul kültürü oluşturacak, okulun adeta bir öğrenme ve çekim merkezi haline gelmesini sağlayacaktır.

Tüm bunlardan dolayı; gerek Cumhurbaşkanının eğitimde istediği başarının yakalanabilmesi gerekse de daha iyi bir eğitim sistemi adına, demokrasinin en önemli unsurları olan muhtarlarımız kadar atanmış ve uzman okul müdürlerimizle de bir araya gelip toplantılar yapılarak, seçilmiş ve atanmış ayrımı dengelenerek, adeta okulun antrenörü olan, eğitimimizi daha üst noktalara taşıyacak olan okul müdürlerimiz ve müdür yardımcılarımız önemsenmeli ve motive edilmelidir. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…
 

Şahin Aybek

Eğitimajansı.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.