Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zorunlu olurken, Matematik, Felsefe, Tarih seçmeli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir süredir gündeminde olan “esnek ve modüler eğitim sistemi”ne ilişkin ilk adımı attı. Bakanlığın “2019-2023 Stratejik Planı” çerçevesinde hazırlanan yeni ortaöğretim sistemi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

“Lisede Ne Yaptık? Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı”nda konuşan Bakan Selçuk, çalışmaları 2040 vizyonuyla yaptıklarını söyledi. Selçuk, ders sayısının 9’uncu sınıflarda sekize, 10 ve 11’inci sınıflarda dokuza, 12’nci sınıflarda ise yediye düşeceğini açıkladı. Selçuk’un, ders saatlerinin neden azaltıldığı yönündeki soruya yanıtı ise “Bir çocuğun 15-16 dersi anlaması ve bunu içselleştirmesi mümkün olmuyor” oldu. Bakan Selçuk’un açıkladığı yeni ortaöğretim sistemiyle, lise eğitiminde bireyselleştirilmiş programların önü açıldı. Öğrencinin okulda bulunma süresi ve şeklinde değişiklik yapmayan MEB, ders sayısını azalttı. Ders içeriklerinde büyük değişiklik yapılmazken Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Bilgi Kuramı ve Uygulamaları dersleri zorunlu hale getirildi. Ders sayısı azaltılırken seçmeli derslerin sayısı artırıldı.

ÜNİVERSİTE SINAVI DA DEĞİŞECEK

Lise 11 ve 12’nci sınıflarda zorunlu ders sayısı üçe indirildi. Dersler, “Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu”, “Fen Bilimleri Grubu” adı altında birleştirildi. Yeni sistemin ilk sınavının 2024 yılında yapılacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Selçuk, üniversiteye giriş sınavının da sistem doğrultusunda değiştireceğinin sinyalini verdi.

Yeni sistemin açıklandığı, “Lisede Ne Yaptık?” toplantısında “esnek ve modüler sistem” ile ilgili detaylar ise paylaşıldı. Programın içeriğini derslerin ne olacağı ve öğrencilerin nasıl ders seçeceğine yönelik açıklamalar oluşturdu.

***

BİLİMSEL EĞİTİM REDDEDİLİYOR

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise şunları söyledi: “80 darbesinin ürünü olan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri her sınıfta zorunlu tutulmaya devam etmektedir. 4+4+4 yasası sonrası seçmeli adı altında yer alan din derslerinin de fiili uygulamalar sonucunda zorunlu hale getirilmesi uygulamalarından vazgeçilmemektedir. 12.sınıf sosyal bilimler zorunlu grup dersleri arasında temel sosyal bilim derslerine yer verilmezken Tasavvuf Edebiyatı ve İslam Felsefesi dersleri nin yer alması bilimsel eğitimi reddeden ideolojik hattın devam ettiğini göstermektedir. Rehberlik ve danışmanlık çalışmalarının güçlendirilmesi, desteklenmesi yerine okullara Kariyer Ofisleri kurulması eğitimde özelleştirme politikalarının hızlandırılacağını bir kez daha deklare edilmektedir. Ders sayılarının azaltılması yerine ders birleştirilmesi uygulaması hayata geçirilmiştir. Derslerin kazanımlarının ne olacağı, derslerin kimler tarafından okutulacağı belirsizliğini korumaktadır.”

ÖĞRETMEN OLMADAN OLMAZ

Yeni sistemi değerlendiren Eğitim Uzmanı Onur Soğuk öğretmen eğitimine dikkat çekti. Soğuk “Ortaya konan sistemin, temennilerin, öngörülerin gerçekleşebilmesi için öncelikli şey öğretmen kalitesinin artırılmasıdır. Öğretmen iyi yetiştirilebilirse, mevcut öğretmen kalitesi de bu sisteme uygun hale getirilirse ancak bu söylenenler işlevli hale gelir aksi takdirde konuşulanların hiçbir anlamı yok” dedi.

Seçmeli derslere de değinen Soğuk, şöyle konuştu: “Zorunlu dersler arasında yer alan Türk Dili ve Edebiyatı ile Bilgi Kuramı ve Uygulamaları dersini olumlu karşılamak lazım ama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin dört yıl zorunlu olması şaşırtıcı. Sistem itibariyle 9’uncu sınıflarda olması normal desek de 4 yıl boyunca zorunlu olması şaşırtıcı. Tabii bunlar 10’uncu sınıftan sonra olacak. Dersler de bundan itibaren zorunlu ve seçmeli olarak ayrılacak. Ama bu sistem 10 ve 11’inci sınıflar en önemli sınıflar. Orada da matematik dahi seçmeli gözüküyor. Derslerin de isimleri değişti. Bildiğimiz anlamda bir fizik kimya biyoloji olmayacak örneğin. Tabii burada halihazırda bir sıkıntı var. Bizde üniversitede dahi seçmeli ders adı altında zorunlu dersler var. Diyelim ki bir dersi iki öğrenci aldı, bu çocuklar için sınıf açılacak mı ya da okul idaresi kendisi mi seçecek dersleri? Bunların hepsinin altyapısının oluşması lazım.”

Son olarak üniversite giriş sınavına ilişkin de konuşan Soğuk şu ifadeleri kullandı: “Üniversite sınav sisteminin bu sistem değişikliğinin ardından değişmesi kaçınılmaz. Milli Eğitim Bakanlığı bu sisteme uygun bir sınav sistemi organize edecek. 2024 yılı itibariyle bu kesinlikle değişecek.”

kaynak: birgun.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yorumcu74 9 ay önce

Çok iyi olmuş!..
Tarih derslerinde milli tarih şuuru verilmiyor, hikaye anlatılıyor. Öğrencilerin çoğu matematik korkusu yaşıyor ve matematik dersinden başarısızlar. Başarısız oldukları dersi zorla vermeye çalışınca başarılı olmuyorlardı zaten. Felsefe dersleriyle öğrencilerin beyinleri bulandırılıyordu. Adı geçen derslerin seçmeli olmasını neden Din Kültürü dersiyle kıyasladınız anlamış değilim? Seçmeli olmayan tek ders Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi mi? Ayrıca Anayasanın 24. maddesi gereği bu ders zorunludur. Yasal olarak zorunluluğu emredilmiştir, nasıl seçmeli olsun?

Avatar
Mücahid 9 ay önce

Allah razı olsun Ziya Hocamızdan. Tam istediğimiz gibi bir bakan.

Avatar
Uz-man 9 ay önce

Eğitim uzmanının da bir uzmana ihtiyacı var!

Avatar
Fizikçi 9 ay önce

Gide re ek pozitif bilimin p sini bile bilmeyen bir nesil yetişecek bakkala giderken bile hesap makinesi götürecekler artık.sonrada biz neden dışarıya bagımlıyız diyorlar.teknik mühendislik ve tıp unutulmamalıdır ki sayısal ve fizik,kimya biyolojinin zorunlu olduğu alanlardır.beklentimi karşılamadı bu proğram.bence ilk 2 yıl pozitif bilimler zorunlu olmalı

Avatar
Ali 9 ay önce

Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması Anayasanın 24. Maddesi gereğidir . Diger derslerle kıyaslamayınız

Avatar
Bakkl ci 9 ay önce

Nhiç bir cacık olmaz bu sistem den. Öğrencilerin zorlandığı derslerin nasıl daha kolay bir şekilde anlaşılır ve sevdirebiliriz diye uğraşmak yerine direk kaldırmak çözüm değildir.

Avatar
Müslüman Türk 9 ay önce

İnsAllah ebedi olarak cehennemde kalırsınız

Avatar
Öğretmen 9 ay önce

Çok doğru bir karar