Dünyanın En Sıradışı 13 Okulu ve Eğitim Sistemleri

1- Papua Yeni Gine

Dünyanın her yerinde okullara giden öğrencileri özel bir üniforma giymek zorundadırlar. Bazı yerlerdeyse kıyafet zorunlu değildir. 

Papua Yeni Gine'de neredeyse çıplak olarak öğretim gören öğrenciler de var.

2- Hindistan

Hindistan'daki endişeli babalar okul duvarına tırmanarak çocuklarına sınav esnalarında yardımcı oluyor.

Oldukça riskli görünen bir eylem tamamen bilgi odaklı. Çocuklarının iyi bir geleceği olması için uğraşan babalar.

Hindistan'da bir başka okul. Yoksul çocuklara gönüllüler tarafından organize edilen bir eğitim çeşidi veriliyor. 

Yeni Delhi şehrinde bulunan otobanın köprüsünün altını okul olarak kullanılıyor. Okumak veya bilgi almak için 4 duvarın arasına tıkılmak gerekmiyor. 

Eğitim her yerde eğitimdir. Bu fotoğraftan sonra aklıma Mahmut hocanın, "Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili üstünde damı olan yer değildir." sözü geldi. Haklıymış meğerse...

Okullar çok kalabalık ve pahalı olduğu için aileler devlet okullarına çocuklarını gönderemiyor.

Okullar ne kadar kalabalık olursa olsun çocuklar öğrenmeye çok hevesli.

3-Endonezya

Görünüşe göre daha riskli ve tehlikeli yollar bile varmış. Örneğin bu derme çatma asma köprü gibi.

4-Filipin Adaları

Bir bot ve üstündeki 3 çocuk nehrin karşı kıyısındaki okullarına geçiyor. Oldukça riskli bir eylemin içindeler.

5- Kolombiya

Kolombiya dünyanın en egzotik ülkelerden birisi olabilir ancak orada okula gitmek oldukça maceralı bir olay. Örneğin, bazı Kolombiyalı öğrenciler her sabah 400 metrelik Rio Negro nehrini bu şekilde geçiyor.

6- Hindistan Babar Ali Okulu

Hindistan Babar, devlet okulunda aldığı tüm bilgiyi varoş mahallesinde kurduğu okulda oyunlar oynayarak kendisini takip eden öğrenci kardeşlerine veriyor. 

Hindistan'da kahraman olarak lanse edilen bu çocuğa daha sonra devlet tarafından daha gerçekten öğretmen olan kişileri yardımcı olarak gönderdi. 

7- Kuzey Rusya

Rusya'nın Tundra bölgesinde yaşan bu göçmen halkın çocukları Nenets Özerk Bölgesi yönetimi tarafından Ağustos ayında ailelerinin yanından helikopterler ile alınıp iyi bir eğitim alabilmeleri için özel yatılı okullara götürülüyorlar.

8- Nepal

Nepal, dünyanın en güzel ve en az kışı olan ülkelerinden biridir. Okul binası yapmak için zaman harcamıyorlar. Onlar için her yer okul, öğretmenler için her yer sınıf...

9- Nijerya

Nijerya yoksulluk sıralamasında her zaman ilk 10'da yer alan bir ülke. Dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler Makoko'da yaşayan yoksul çocuklar için yüzen okullar inşa ediyor. Nijerya'da eğitim için gönüllü olduğunuzda araziler size ücretsiz tahsis ediliyor. Çocuklar aynı zamanda su üzerinde bulunan evlerde yaşamını sürdürüyor.

Yüzen okullarla beraber yüzen oyun parkları bile var.

Yüzen okullarını krokisi.

10- Gazze Şeridi Filistin

Savaşın en acı izlerini taşıyan ve Gazze Şeridi olarak bilinen Filistin'in arazi bakımında en küçük nüfuslu bölgesi. Sık sık yapılan askeri operasyonlar yüzünden okuyacak bir okul bulmak neredeyse imkansız.

Ancak savaşın soğuk yüzü bile eğitimden geri kalmak için geçerli bir neden değil. Yıkık dökük okullarda bile eğitim tüm hızıyla devam ediyor.

Beslenme dersinde çocuklar.

Yıkılan okullarını inceleyen öğrenciler.

Savaşın soğuk yüzü yine karşımızda...

11- Teksas, Amerika Birleşik Devletleri

Amerikan hapishanelerinde bazı mahkumları, düzene ayak uydurma ya da yarım kalan eğitimlerini hapis süresince tamamlanmasına yardımcı olan okullar var.

Hatta bu tip eğitimlerin sonunda diploma törenleri bile düzenleniyor, şartlı salıvermeler gerçekleşiyor.

12- Kuzey Kore 

Eskiden beri süregelen vatansever ve Anti-Amerikan bir eğitim sistemini benimseyen Kuzey Kore'de çocuklar bu şekilde eğitiliyor.

13- İsveç

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi İsveç'te eğitim de diğer her şey gibi olağan üstü güzellikte ve refahlıkta. 

Diğer tüm okulların zıttına, oldukça sert bir eğitim sistemi olmasına rağmen öğrenciler tarafından çok sevilen bir organizasyon bulunuyor. Kendi aralarında sorun çözme algısını geliştirmek.

Çocuklar eğitimden zevk alırken öğretmenler ise onların yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için her çocuğa özel sebepler bulmaya çalışıyor. 

Sistem sorunsuzca ilerlediğinden bu çocuklar gelecekte ülke yönetimlerinde rahatlıkla yer alıyor.

Kaynak: onedio.com 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.