Eğitim Fakülteleri Yeniden Yapılandırılmalıdır.

Öğrencilerle sohbet eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz. “Öğretmen olmak isteyen var mı?” diye sorduktan sonra öğretmenliğin en iyi meslek olduğu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “İstanbul Üniversitesi’nde Türkiye’de itibarlı mesleklerle ilgili bir araştırma yapıldı ve öğretmenlik; doktorluk, öğretim üyeliği ve hakimliğin ardından dördüncü sırada geldi. Bu öğretmenliğin toplum nezdindeki algısının iyi bir yerde olduğunu gösterir. Ben başarılı öğrencilerimizin hepsinin, öğretmenliği tercih etmesini isterim.” Bakanın bu açıklamaları 2017 ÖABT verilerinin açıklandığı şu günlerde, en iyi meslek öğretmenlik mi sorusu bağlamında, sözleşmeli, ücretli ve mülakatla öğretmenlik alımlarını ve öğretmenin saygınlığı konusunu yeniden tartışmaya açtı.

2017 ÖABT Verileri Ne Anlatıyor?

2017 ÖABT sonuçlarına göre geçen sene tartışmış olduğumuz öğretmen niteliği probleminin devam edeceği anlaşılıyor. 2017 ÖABT verileri bize pek çok şeyi anlatıyor. Sınava giren aday sayısının 2016 yılına göre 40 binin üzerinde azaldığını görüyoruz. 95 puan ve üstü alan öğretmenlerin bile sözleşmeli ve mülakatla alımlarının yapıldığı bir sistemde atanmak için torpil aradığını düşünürsek, bu tür bir alım yöntemine güvenin kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu mülakat uygulamasının güveni sarstığı gibi öğretmen adaylarının özel sektördeki eğitim alanına ve farklı iş kollarına yöneldiğini söyleyebiliriz. Ama asıl vahim nokta öğretmen adaylarının Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi netlerinin düşük çıkmasıdır. Bu, öğretmenlik yapacak adayların kendi alanlarını bilmediği anlamına gelmektedir. Eğitim fakültelerinin iflas etmiş olduğunu bir kez daha anlıyoruz bu sonuçlarla. Yani eğitim fakültelerinin nitelik sorunu devam etmektedir. Matematik ve fen bilimlerindeki netlerinin düşüklüğü de bir başka tartışma konusudur.

Sınıfta Kalan Ne Öğretmenler Ne Eğitim Sistemi; Sınıfta Kalan Türkiye’dir

Yapılan öğretim programı değişiklikleri mükemmel olsa bile bunu uygulayan öğretmen nitelikli değilse uçamayız ya da öğretmen iyiyse öğretim programı kötüyse de öğretmen sonuç alır. Bu sonuçlardan eğitim fakültelerinin iflas ettiğini, bu yapı içinde yetişecek öğretmen adaylarının da nitelik açısından sıkıntılı olacağını düşünüyoruz. Bu kadar önemli bir sorun sadece röntgen çekmekle ve makyajla kapatılamaz.Ülkemizin öğretmen yetiştirme politikaları hızla gözden geçirilmeli ve eğitim fakülteleri yeniden yapılandırılmalıdır. Ülkemizde 90’ın üzerinde eğitim fakültesi olduğunu düşünürsek, sorun eğitim karar vericilerin demagojiyle geçiştiremeyecekleri kadar ciddidir. Tabela asmakla eğitim fakültesi olunmaz. Sınıfta kalan ne öğretmenler ne eğitim sistemi; sınıfta kalan Türkiye’dir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Torpil 11 ay önce

Torpilsiz bu iş olmaz çok yazık çok