İlkokul öğrencileri için yazılan kitapta skandal ifadeler: Amcamın güzel bir kızı vardı...

Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından ilkokul öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışma için dağıtılan kitapta ‘cinsel istismar’ hikâyesi olduğu ortaya çıktı.İlkokul öğrencileri için yazılan kitapta skandal ifadeler: Amcamın güzel bir kızı vardı...

Derneğin ilkokul, ortaokul ve liseler için düzenlediği ‘Bilgi Kültür Yarışması’ için ilkokullara yönelik bölümünde ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz - Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ adlı kitabın dağıtılması öngörüldü.

‘Kuran ve Sünnet Bütünlüğü’ temalı yarışma Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak, okullara duyuruldu. Ancak ilkokullara dağıtılması önerilen kitap eğitimcilerin tepkisini çekti. Çünkü kitapta ‘cinsel istismar’ hikâyesi olduğu ortaya çıktı. ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz - Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ adlı kitabın 58 ve 59’uncu sayfalarındaki hikâyede şu ifadeler yer alıyor:

“Amcamın güzel bir kızı vardı. Onu herkesten çok seviyordum. Ona yaklaşmak istedim. Ama bana yüz vermedi. Bir süre sonra kıtlık oldu. Amcamın kızı bana geldi. Açlık ve yoksulluk içinde olduklarını söyledi ve benden yardım istedi. Ona, kendisini bana teslim etmesi karşılığında yüz yirmi altın verdim. Kabul etmek zorunda kaldı. Arzuma kavuşacağım sırada bana: Allah’tan kork! Allah’ın yasakladığı şekilde bana sahip olma, dedi. Ben de bu sözle kendime geldim ve ona yaklaşmadım.”

İlkokul öğrencileri için yazılan kitapta skandal ifadeler: Amcamın güzel bir kızı vardı...

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ SORUMLU OLACAK

Derneğin yarışma için bilgilendirme yaptığı intenet sitesinde yer alan bilgilere ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından okullara yapılan duyuruya göre, ilkokul öğrencileri gönüllülük esasına dayalı bu kitaptan sorumlu olacak. Yarışmanın amaçları arasında, ‘Toplumda Kuran ve sünnet bütünlüğünün farkındalığını oluşturmak’ şeklindeki ifadenin yer alması dikkat çekti. 

EĞİTİM-İŞ: KİTAP ONAYLAMA SÜRECİNDE FELAKET YAŞANIYOR

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Bu örnek, eserlerin okunmadan onaylandığını gösteriyor. Bir an önce ilgili komisyon üyeleri gözden geçirilmeli” diyerek tepki gösterdi. 

Sosyal medyada da kitapta yer alan ifadelere yönelik eleştirilerde bulunuldu.

İlkokul öğrencileri için yazılan kitapta skandal ifadeler: Amcamın güzel bir kızı vardı...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kar küreyici! 1 yıl önce

Dünyada işler benzemez o filmdeki hikayeye,
Cevaben! karküeyici adlı filme özenen tayyibe!
Yasalar rı biz koyarız olur kaderiniz!
Aklınıza fazla güvenmeyiniz!
Filler tepişirdi eskiden çimler ezilirdi!
Değiştirdik gafil..akibet bizde gizli!
İyilik-kolaylık-saygı -yüceltme değilse bize!
Neden arka çıkalım size!
Her yaptığınız çıkar boşa! razı olmadığımız!
Ne yaparsanız yapın , biz hep kazananlarız!
Hüküm indiğinde bağıramayın:afet-terör-illet -felaket!
Sizden beklenen saygı-hizmet ve hürmet!
Bilemezsiniz kimiz -nerdeyiz-ne kılıktayız gizliyiz!
O yüzden yasa-kural emirlerini düzelt.
Maruz kalırsak biyerde, okulda-askerde bir sıkıntı zorluğa;
Önce helak edilir sorumluları cezasız kalmaz amma!
Ağır azap-cezada var buna çanaktutan-imkan veren yasakoyucu ve sorumlulara!
Dokunulmaz çimde olsa-filde ,masum çaresiz ve suçsuzlara,
Düzelt MEB denen baskı-hile kurumunu şu arada!
Her ters giden işin nedeni sizsiniz,bıraktınız hizmeti!
Vakit doldu tanıklığında insanın yaşatıcaz hezimeti!

Avatar
Cahil dinle! 1 yıl önce

Cahilin işi öğrenmek-dinlemek tir. Cahil kitap yazmaya-Allahı anlatmaya soyunursa
mutlaka Allahı küçük düşüremez , dinleyen cahilin gözünde belki -zihninde bir açılım olmazda, cahil cahil kalır. şu anda islam tamda bu durumu yaşıyor.Oyüzden. Yaşananlar-tesadüfmü sandın!? Hiç bir alim böyle bir ortamda kitapta yazmaz-liderliğede soyunmaz..Cahilleri bol olduğu yerde aydın kendini gizler.

Avatar
DİN! leeee MEB 1 yıl önce

Çocuğum küçük ve okullarda din dersi adına öğretilenleri erken-yersiz buluyorum.
Dinin öznesi iyi insandır,iyiliktir-empatidir,sabırdır,iyilikte yarışmaktır,insana yaraşır hal-duruşlar ve başkasına zarar vermemedir ..ben bunu öğretirken, OKUL bozdu hepsini.ÇOcuk dini öğretmeye çalışıyorum.Şimdi yaranma kaygısı olmasın-yalakalığa prim vermesin derken,kimseyle yarışmasın ,kendi olsun flan uğraşırken..
çocuğum akıllı anlıyor ama OKUL bozuyor! ne yapmalı! Durumu rabbe ilettim:
Sorun sistemin öne çıkardığı ve önemli kıldığı başarı-not ve bi takım sözde ulusal değerleri koruma adına kollanan kimselerden kaynaklanıyor.: milli,lisanslı sporcu ol,idareyle iyi geçin, Değerlerimizi yücelt,benim önemli gördüğümü önemli gör...vs.notunu yükseltirim-kapıları sana açarım dersen; bizede yersen dersen: rabb ne yapsın, yedirir size o oyalamaca-hile-bozgun işlerinizi,kapar başarının kapılarını açar o lanetin kapılarını.DERKİ: yanın- helak olun! diğerlerini de korur .
İyi insanın tanımı bellidir MEB.

Avatar
MEB in şeytani tasarrufu! 1 yıl önce

Meb bozguncu-arsız-hırsız-s-şiddet yanlısı çocuk ve ailelerine melek maşAllah,
ses çıkarmayrak, idare ederek onları örtülü destekliyor! ONLAR mutlu.
Lisanslı sporcu ve faaliyette olanlara prim veriyor,türlü imkanlar sağlıyor.notu yükseltilen-okulu haksız yere bitiren çok.
Bi salakta bu amına koduğumun memleketinde; çocuğunu iyi -erdemli-doğru yetiştiricem diye yırtınıyo ve bayada yol alıyo.O ne ne MEB ne millet kimse önemsemediği gibi, ezmeye kalkıyor neredeyse-Saygısılığın her türlüsü..
Ne yapsın geri adımda atmıyor o insan: kaçmaya çalışıyo o zübük ortamlardan,
ne mümkün devlet yasaları kılıç gibi zalimin elinde.İYİ OLMAK-NOT önemli değil anladık bari ezme! O salak adam benim: Dönmicezde yolumuzdan.Biliyoruz ve
inanıyoruz, bunu yanınıza bırakmaz yüce yaradan.
Şimdi MEB devletli lütfedip iyi temiz çocukları neden ödüllendirmez!
Biz şimdilerde mazeretsiz devamsız kötü aile gibi lanse edilirken devlet nerde!
Adam soruyo bide: niçin gelmiyor çocuğunuz okula, diye soruyor?dalga geçiyor!

Avatar
Çocuğuma din öğretirken! 1 yıl önce

Pratik yaşamdan öğretiyordum ayet gibi,her şey öyle açık netki: çocukta anlıyordu ve dualarını yapıyordu. iyi insan olma,kötülükten sakınma,yalan söylememe, ve sınıfından örneklerle işi götürüyorduk.Çocukların malına-silgisine bedenine saygıyı öğretiyorduk ve canına saygıyı!!! derken din dersine başladı 5. sınıf!..aksam baba subuti sıfat ne dedi?..ve sorular ardısıra geldi!! bu şekilde işler çorba oldu!!bu yaşlarda luzumsuz bilgiler var...lazım olan tebiye ve insanlık, onu öğretin!
Çocuğa onunbunun çantsını karıştırma-kitabna zarar verme-merdivende ittirme bunu anlat kardeşim.Uzağa gitme: kötülerin akibetini göster inanır çocuk..meb bozdu öğretimimizi, şimdilerde arapça dua ezberliyo çocuk!!artık verdiğim örnekleri önemsemiyo: bana baba sen din öğretmenimisin diyo-inanmıyo! meb şeytanmısın!
ezber din-bilgi-milliyetçilikle bi yarrak olmaz bu eğitim sisteminden! bi yarrak ta çıkmaz burdan! BEN öğrendim bunu hayattan.Bozduğunuz çocuğumu düzeltmeye çalışıyorum..alayınızın rabb cezasını

Avatar
İYİ İNSAN! 1 yıl önce

İyi insandır rabb in eğittiği,yardım ettiği, ayetini indirdiği-iyi insandır,iyiliktir dinin direği! iyi insan içindir herşey ! Bunu gözardı edebilirmi devletli: MEB şimdilerde önem vermiyor buna,:şövenizm-mlli değerler-ezber-müsabaka ve kupa ile oyalanıp bunlara boncuk-imkan dağıtırken: eziyor-ezdiriyor iyileri.yok sayıyor bu özelliği-farklı iyilik kriteri. Öyle ise yazanlar sizin için kaderi, Şöyle derler: yaptığınızı boşa çıkarırız,hesabını verirsiniz. Unutmayın iyi insandır her devletin direği ama değil göz önünde-gizli.İlerlemiş ülkelerde bak uğraşılmaz iyi insanla yada imkan-fırsat verilmez başkasına, bağlayıp okul -askerlikle zulmedilmezde, Bu işler bağlı isteğe.Bak cahil meb bu sana ŞİFRE! ister düzel ister düzeltme-inince azap cahil bıraktığın insanlardan medet bekleme.kimse kurtaramaz! O zaman biz güleriz hallerinize!

Avatar
kitap güzel! 1 yıl önce

Ana konusu şu: parayı veren düdüğü çalar,
yada;
Güzel amcakızında olsa yapıştır-affetme,
yada;
Dünya mal baş ağrıtır,fındık kadar am kıtlıkta bile iş görür.

Avatar
Hamza 1 yıl önce

Me kadar da bilgisizsiniz. Bu hikaye hadisi şereftir. Kininiz öyle fazla ki inancınızı dahi görmez oldunuz. Yazıklar olsun size.