'İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Kaldırılsın'

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir- Sen) kendi müfredat önerilerini açıkladı. 50 akademisyen ve 400 öğretmen tarafından hazırlandığı belirtilen raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din dersinin İslami ağırlıklı olmak üzere birinci sınıftan itibaren verilmesi önerileri yer aldı.

İŞTE O ÖNERİLER:

-15 Temmuz eğitim programlarında yer almalıdır.

-Talim Terbiye Kurulu yeniden yapılandırılmalı.

 -İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ortaokul ve lise müfredatından çıkarılmalı.

-Din ve ahlak eğitimi birinci sınıftan itibaren verilmeli.

-Öğrencilerin Kuran’ı Türkçe seslerle seslendiremedikleri için Kuran okuma öğretim programı yapılandırılmalı.

-Öğretim programları ve merkezi sınavlar arasında ahenk sağlanmalı.

-Haftalık ders saatleri azaltılmamalı.
 

Geçerliği yok

“İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi programlarında yer alan Atatürk ilkelerinden bazılarının günümüzde geçerliliği kalmadı” iddiasıyla “Bu yüzden derse ait kazanımlar günlük hayatta işe yaramayacağı düşüncesiyle öğrenciler tarafından yeterince dikkate alınmamaktadır” denildi.

Raporda en çok İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri ve Cumhuriyet’in kuruluşunda yer alan devrimler hedefte yer aldı. O dönemde gerçekleştirilen şapka ve kıyafet inkılabının “düşünce ve kanaat hürriyeti”, tekke ve zaviyelerin kapatılmasının “din ve vicdan hürriyeti”, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun “eğitim hakkı” ihlali yarattığı savunularak ders kitaplarının yeniden düzenlenmesi talep edildi. Müfredatta yer alan amaçlardan, “Günümüzün ve geleceğin sorunlarına Atatürkçü bir yaklaşımla çözümler getirebilecek tutum, davranış ve beceriler kazanır” ifadeleri eleştirilerek öğrencilerden üst düzey çaba beklendiğini belirten rapor, alternatif bakış açılarına müfredatta yer verilmediğini savundu.

Raporun tamamı için tıklayınız
kaynak: onedio.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerek yok 4 yıl önce

İster İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük olsun isterse normal tarih dersleri olsun fark etmez. Komisyona ve o beraber çalışma yaptığınız 400 öğretmene şunu hatırlatmak isteriz. İsmi ne olursa olsun Tarih dersi en basit ifadelerle geçmişi anlatmak, kavratmak, geçmişte ne olmuş, bugünlere nasıl gelmişiz vb. noktalarda şimdiki ve sonraki neslimizi bilinçlendirmek amacını taşır. Acaba raporda açıkladığınız "günümüzde geçerliliği kalmadı" şeklinde belirttiğiniz inkılapların yapılma amacı neydi? Bunun sebebi mi geçerliliğini yitirmiş? O halde zamanında dünyayı dize getirmiş başta Osmanlı Devleti olsun, diğer devletlerimizi de niye tutuyoruz ki müfredatta. Açıklama mantığına baktığımızda bu konular da günümüz de geçerliliğini yitirmiş konumuna düşmüyor mu?

Avatar
Özgür 4 yıl önce

İnkılap tarihi dersi kalkarsa kimse milli tarihten falan bahsedemez egitim bir sen saçmalamış haddini aşmış öğretmenlerin sorunlarıyla ugraşsınlar hiçbir soru na çözüm getirememiş iş güzarlık yapma derdine düşmüş

Avatar
ONUR 4 yıl önce

Allah canınızı alsın emi bizde kurtulmak..

Avatar
Adsiz.. 4 yıl önce

Tarih ve inkilap dersi kaldirilsin yerine bilimsel agirlikli dersler getirilsin diyecek halleri yok tabiki de din agirlikli dersler getirilsin hem de birinci siniftan itibaren ataturkcu dusunce alternatif dusuncenin onune geciyor da din gibi bir dogma nasik alternatif yaratici dusunmenin onunu acacak bu yapiniz hangi akla hizmet ediyor kimse dine karsi degil inanclari herseye karistrmayin bilime agirlik verin artik gelismek istiyrz gelisince kimse gavur olmayacak. Olan da olsun herkes kendinden mesul degil mi kardesim.

Avatar
Batuga 4 yıl önce

Cocugumu devlet okuluna göndermem

Avatar
Öğrenci 4 yıl önce

Sevdiğim bir ders bu var onuda kaldırıp kurtulun

Avatar
mustafa kaya 4 yıl önce

tam tersi olmalı.daha detaylı anlatılmalı.Bu vatan nasıl kurtarılmıs ve kurulmus her Türk çocuğu iyi bilmeli.
.

Avatar
Meçhul 4 yıl önce

Eğitim bir sen Allah sizden razı olsun