İşte yeni üniversiteye giriş sistemi...

Liselere girişte kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından üniversiteye giriş sistemi de sil baştan yenilenecek. ABD'de Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu görüşmeleri sonrası otele gelişinde gazetecilerin üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili de bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "O da olacak, o konuda da çalışılıyor" dedi. Erdoğan'ın bu çıkışının ardından gözler üniversiteye girişte nasıl bir model uygulanacağına çevrildi. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 65. hükümet programında, "öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasının temin edileceği" taahhüt ediliyor.

OKUL NOTU İÇİN MERKEZİ SINAV

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM'nin üzerinde çalıştığı yeni sistemde, üniversite adaylarının yetenek ve yeterliliğinin sağlıklı şekilde ölçülmesi hedefleniyor. 2010 yılından bu yana Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olarak iki aşamalı uygulanan sınavın esnetilmesi gündemde. Buna göre, diploma notu daha önemli hale gelecek. YGS ile açıköğretim ve 2 yıllık önlisans programlarına yerleşen 10 binlerce öğrenci, lise diploma puanıyla duyurulan bölümlerden birine kayıt yaptırabilecek. Şişirilmiş notların önüne geçmek için liselerde her yıl merkezi sistemli bir sınav yapılacak. Tıp, hukuk, mühendislikler gibi her öğrencinin hayalini süsleyen yüksek puanlı lisans bölümlerine yerleştirme için LYS devam edecek. Sınavda çoktan seçmeli testlerle birlikte tek kelimeli ve rakamlı cevapların arandığı açık uçlu sorulara da yer verilmesi planlanıyor. Yeni sistemin hedeflerinden biri de mesleki ve teknik lise öğrencilerine kendi alanlarında özel kontenjan ayrılması.

Eğitimci-yazar Süleyman Beledioğlu, kurumların uzun süredir yeni üniversiteye giriş modeli üzerinde çalıştığını belirterek, şunları söyledi: "Bir yılda üç YGS yapıp onun ortalamasını almak düşünülüyor. Yani 12'nci sınıfta çocuk bir sınava aralıkta giriyor, diğerine martta, üçüncüsüne mayısta giriyor. Sonra bunlardan en yüksek olanını ya da ortalamasını almak gibi bir projeleri var. Bir de 9'uncu sınıftan itibaren her sene bir tane sınav yapmak. Bunun ikisi de çocuğa külfet. Sınav çok yapılırsa stres bölünür zannediyorlar. Ama yanlış uygulama."

Üniversite giriş sınavında uygulanacak en mükemmel modelin bu kadar yoğun bir soru düzeyiyle ölçümden vazgeçilmesi olacağını kaydeden Beledioğlu, şöyle devam etti: "Soru sayısıyla öğrenciyi bunaltmamaları lazım. ABD'deki gibi biraz daha kolaylaştırılmış, bilgiyi daha az ölçen, yorumu daha çok isteyen bir sınava geçilmesi gerekiyor ama o geçmişte denendi geri alındı. Öğrencinin üstündeki yükü azaltmanın tek yolu bu. Buradaki zorluklar ne? Sınavı zorlaştırdığı zaman okuldaki puanına güveniyor, kolaylaştırdığı zaman okul puanına güvenemiyorsun. Bu defa sıkıntı oluyor TEOG gibi. Belki de üniversitelerin kendi sınavını kendi yapması en doğrusu olur. Üniversiteler kriter açıklar, öğrenci kriterlerine uyuyorsa başvurur."

'KİMSE İSTEMEDİĞİ OKULA GİTMEYECEK'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT'de katıldığı canlı yayında TEOG'un kaldırılması ve yerine gelecek sistemle ilgili soruları yanıtladı. Yılmaz "Arkadaşlarımız çalışıyor, alternatifleri hazırlayacak. Bu alternatifler bize geldikten sonra da Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Onların vereceği talimata göre de en kısa zamanda velilerimizin, milletimizin, öğrencilerimizin ve evlatlarımızın önüne bir sonuç çıkaracağız" dedi. Yılmaz, bu yıl ilk defa öğrencilerin sosyal, kültürel ve spor faaliyetleri ve projelerinin kayıt altına alındığını söyledi. Yılmaz "Vatandaşlarımız şundan çok emin olsunlar, eğer bir okula, ister meslek lisesi ister imam hatip lisesi isterse Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi olsun, eğer istemiyorsa, evlatlarını vermiyorsa, hiçbir zaman bakanlığın ailesinin istemediği bir okula evladını gönderebilmek gibi bir durumu yok. Amacımız eğitimde fırsat eşitliği sağlamak" dedi. Bakan Yılmaz, öğretmen atamalarına ilişkin ise "20 bine yakın öğretmeni 2018 yılında inşallah eğitim ailemize katacağız" bilgisini paylaştı.

'SURİYELİ ÖĞRENCİLER İMAM HATİPLERE YÖNLENDİRİLSİN'

Türkiye'de sayıları 4 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacılara bu yıl verilecek eğitim ve öğretimin esasları gözden geçirildi. İstanbul'daki 39 ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilen genelgede "Suriyeli nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerlerde ihtiyaç ölçüsünde ilgili yazı çerçevesinde Suriyeli öğrencilerin İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liselerine yönlendirilmesi" istendi. Suriyeli ve diğer yabancı öğrencilerin Mesleki Teknik Anadolu Liseleri, mesleki eğitim merkezleri, çok programlı Anadolu Liseleri, Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki Açık öğretim Lisesine kayıtlarının belirlenen koşullara göre yapılması talimatı da verildi. (Karar)

Üniversite sınavında yeni sistem Kasım'da Bakanlar Kurulunda

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi, TEOG'dan sonra LYS de kalkıyor. Yeni sistem için MEB ve YÖK ortak çalışacak. Hem liselere hem de üniversiteye girişi kapsayacak yeni model kasımda Bakanlar Kurulu'na sunulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi, TEOG'dan sonra LYS de kalkıyor. Yeni sistem için MEB ve YÖK ortak çalışacak. Hem liselere hem de üniversiteye girişi kapsayacak yeni model kasımda Bakanlar Kurulu'na sunulacak

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu'nun bir süredir üzerinde çalıştığı yükseköğretime geçiş modeline ilişkin çalışmalara da hız verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine iki kurum birbiriyle uyumlu ortak bir model üzerinde uzlaşacak. Öne çıkan modelin satır başları şöyle:

YÜKSEKOKULLARA SINAVSIZ GİRİŞ

Buna göre, üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması öngörülüyor. MEB'in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bazı bölümlere sınavsız yerleştirme söz konusu olabilecek.

DAHA AZ ÖĞRENCİ İLE REKABET

Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor. Böylelikle rekabetin daha az sayıda öğrenci arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

LİSEDEN SONRA 3 KEZ SINAV: LYS yerine öngörülecek yeni modelde öğrencilerin tek bir sınavla bir yıl boyunca tüm hayatlarını stres altına almamaları için ÖSYM'nin yıl içinde eş değer sınavlar yapması gündeme gelecek. Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

A-B-C SINIFI ÜNİVERSİTE

Üniversiteler kalitelerine göre A-B-C sınıfı akreditasyon notları alacak ve sürekli bir üst kaliteye atlanması için program uygulanacak. Uzun vadede üniversiteler arasındaki kalite farklılığı kapandığında üniversitenin ilgili bölümlerinin tercihleri doğrultusunda öğrenci alımı sınavsız gerçekleşebilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANÇOCUKLAR RAHAT ETSİN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'de gerçekleşen BM zirvesinde üniversite sınavının da değişeceğinin müjdesini verdi. Erdoğan, "Bu imtihan kıskacı altında çocuklarımızın bitmesini, tükenmesini görmek istemiyoruz. Hazırlıklarımız var, bu hazırlıkların hepsini hükümetimiz, Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla zaten açıklayacaktır ama artık aileler, çocuklar rahat etsin, sadece kendi derslerine odaklansınlar" dedi. Gazetecilerin üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna da Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O da olacak, o konuda da çalışılıyor" cevabını verdi.

BAKAN YILMAZ: TEOG'DAN DAHA İYİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da TRT yayınında ve İstanbul'da katıldığı Sabahattin Zaim Üniversitesi 7. Akademik Yılı açılışında yükseköğretime geçiş sistemin değişeceğine dikkat çekti. Yılmaz, "Çok net söylüyorum, kaldırılan TEOG bir öncekilerden daha iyiydi ama aziz milletimin hiç şüphesi olmasın yerine gelecek sistem de şu anki TEOG'dan çok daha iyi olacak" dedi.

Sabah

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HALİL TÜRKMEN 2 yıl önce

SINAVSIZ LİSELERE VE ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ MODELİ
TEOG VE TÜM SINAVLARIN ALTERNATİFİ VE PANZEHİRİ YÖNLENDİRMEDİR.
İDDİA EDİYORUM AŞAĞIDA BİLGİ VERDİĞİM KİTABIMDAKİ YÖNLENDİRME BOYUTU ( Çok uzun ve ayrıntılı olduğu için makalede yer almamış, kısa ve öz değinilmiştir. ) EĞİTİMDE UYGULAMAYA KONULDUĞUNDA
ÖĞRENCİLERİN EN AZ YARISI LİSE VE ÜNİVERSİTELERE SINAVSIZ GEÇİŞ YAPACAKLARDIR
KISACA YÖNLENDİRME: Bu gün gelişmiş ülkelerin büyük bölümünde yönlendirme uygulanmaktadır.
YÖNLENDİRME ile Öğrencilerin %40 ile %60 ‘ı IQ=Akademik Zeka veya Derslerden alınan not ortalaması dışında,
Bireysel Ayrıcalıkları yani EQ= Duygusal Zeka veya İlgi, istidat, yetenek ve potansiyelleri vb. Bireysel Ayrıcalıkları dikkate alınarak MESLEK LİSELERİ, ( Spor, İmam Hatip, Turizm ve Otelcilik, Sağlık vb. tüm meslek programları) MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ( Bu günkü sayıları arz talep ve ihtiyaçlara uygun arttırılarak) ve İŞE HAYATA HAZIRLAYICI PROGRAMLARA ( Aşçılık, Kuaförlük, Fırıncılık vb. Ata mesleklerine) Yön

Avatar
HALİL TÜRKMEN 2 yıl önce

Makalemin Devamı:
Yönlendirildiğinde ÜST PROFGRAMLARA VEYA ÜNİVERSİTE PROGRAMLARAINA SINAVSIZ GEÇİŞLERİ SAĞLANIR.
Kalan Öğrencilerin %40 Yükseköğretim Kontenjanlarına Akademik Başarı Lise mezuniyet Not ortalamaları dikkate alınarak istediği programa kayıt yaptırır. ( Yükseköğretim Programı kontenjanları bu sayıda öğrencilerin yerleşmesi için yeterlidir. Ayrıca başarısızlık halinde, benzer programlar arası geçişler düzenlenir. AYRINTILI BİLGİ GELECEĞİN EĞİTİMİ KİTABIM- 2003 Yayın Yılı III. BÖLÜM: EĞİTİMDEYÖNLENDİRME
www.geleceginegitimi.com

Avatar
HALİL TÜRKMEN PSİKOLOG/ REHBERLİK UZMANI 2 yıl önce

SINAV SİSTEMİNİN TEK ALTERNATİFİ VE PANZEHİRİ YÖNLENDİRMEDİR. Sayın Cumhurbaşkanımızın TEOG'un kaldırılması düşüncesi akılcı, akılcı olduğu kadar eğitim felsefesine uygun radikal bir karardır. Kim ne derse desin Aslında geç bile kalınmıştır.
Eğitime gönül vermiş bir eğitimci yazar olarak beni duygulandırdı ve destekçisiyim. Umarım bu karar sonrası bir yanlışlık yapılıp, öğrencilerimiz farklı bir sınavla, sınav stresi ve kaygısı yaşamaya devam ederek; psikolojileri ve kişilikleri olumsuz etkilenmez. Bu karar eleştirilerin odağı olmaz.
Görüşler, düşünceler farklı olabilir. Ancak farklı düşünce ve görüşler doğal olduğu kadar, doğrulara erişilmeyi sağlar. Aklın yolu farklılık taşısa da, sonuçta bilimin yolu tektir.
Ben emekli olmadan önce Eğitim Şurası il ve Bölge toplantılarına yıllarca katılarak görüşlerimi paylaştım. İlimizde seminer, panel ve konferanslar verdim.
Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi'nde eğitim konusunda görüşlerimi paylaştım. Bazı projelerimden yüzeysel yararlanıldı

Avatar
Halil Türkmen 2 yıl önce

Devamı:YANILMIYORSAM SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DAHİCE GÖRÜŞÜ BUDUR…
KİTABIMDA YÖNLENDİRME BÖLÜMÜNÜ İNCELEDİĞİNİZDE DETAYLARI GÖRECEKSİNİZ. ÜLKEMİZDE BÖLGELER HATTA İLLERİN KOŞULLARINA UYGUN YENİ İHTİYAÇ DUYULAN EĞİTİM PROGRAMLARININ BELİRLENMESİ ZAMANI GELMİŞTİR VE GEÇMEKTEDİR.
SINAVIN ALTERNATİFİ BAŞKA BİR SINAV DEĞİL YÖNLENDŞİRMEDİR. YÖNLENDİRME FIRSAT EŞİTLİĞİNE UYGUN OLDUĞU KADAR ADİL BİR SİSTEMDİR. ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENMELİYİZ. ABARTILI NOT VERİLİR GÖRÜŞÜ YÖNLENDİRMEYİ BALTALAMAK İÇİN UYDURULMULŞTUR
BU GÜN GELİŞMİŞ ÜLKELERİN BİRÇOĞUNDA EĞİTİMDE YÖNLENDİRME BOYUTU UYGULANMAKTADIR. NEDEN ÜLKEMİZDE UYGULANMASIN.
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ YİNE İLERİYİ GÖREREK, TAM BUNU KASTETMEKTEDİR…
Sınavın alternatifinin başka bir sınav olması, değişiklik değil aldatmaca ve öğrenciler aleyhine ve TEOG’dan büyük eşitsizlik oluşturacaktır.
Saygılarımla...

Avatar
Halil Türkmen Psikolog/ Rehberlik uzmanı 2 yıl önce

Bazı yorumlar deneyimli bir eğitimci olarak beni üzmekle kalınmadı derinden yaraladı.
Maalesef Öğretmenlerine güvenmeyen bir toplum
Arkadaşlar, Öğretmenler maaşlarını sizden mi, siyasilerden mi kimden alıyor? Devlet yani MEB maaşlarını ödüyor. Öğretmenlerimizin görüşleri ne olursa olsun 4+4 yani 8. Sınıf sonunda her öğrencisinin ilgi, istidat, yetenek, ders başarı notları yani Bireysel Ayrıcalıklarını dikkate alarak ( Sınıf, branş, rehber öğretmenleri, idareciler) en az 3-4 Lise programını önermesi BU KADAR EĞİTİMCİNİN NASIL ÇIKARINA, DÜŞÜNCELERİNE GÖRE YANLIŞ KARAR OLABİLİR Öğrenci önerilen bu lise türlerinden istediğine kayıt yaptırmasının yanlışı nerededir Allah Aşkına!..
TÜM GELİŞMİŞ ÜLKELER YÖNLENDİRMEYİ UYGULUYOR DA BİZİM ÖĞRETMENLERİMİZ Mİ ACİZ!.. YOKSA İKTİDARLARIN SİYASİ HESAPLAR MI BUNU GEREKTİRİYOR
BİZİM ÇOCUKLARIMIZ KOBAY MI? DENEME TAHTASINA DÖNDÜLER
SINAVIN ALTERNATİFİ BAŞKA BİR SINAV DEĞİL SINAVA ALTERNATİF SINAVSIZ GEÇİŞ YANİ YÖNLENDİRMEDİR.

Avatar
HALİL TÜRKMEN 2 yıl önce

SINAVIN ALTERNATİFİ YÖNLENDİRME
TEOG Kalkmalı, Her Öğrenci istediği Lisa Programına kayıt yaptırmalı
Önerisi Sayın Cumhurbaşkanımızdan gelmesine ve harekete geçilmesine rağmen.
Neden AÇIK UÇLU SORULARDAN OLUŞAN SINAV alternatif olarak öneriliyor
Açık uçlu sorulardan oluşan ölçme ve değerlendirme sistemi ilkel olduğu kadar objektif olmayan, yargısal değerlendirmelere yol açan Bir sınavdır.( Örnek 10 puanlık bir soruya verilen cevabı, A Öğretmeni kendi görüşüne yakın bulup 10 puan verirken, B öğretmeni 5, C öğretmeni= 0 puanla değerlendirebilir SINAV SINAVLA, YANLIŞ YANLIŞLA DÜZELMEZ. Okullarda Rehberlik Servislerine işlerlik kazandırılıp, Yönlendirme Komisyonu( Sınıf, Branş ve Rehber Öğretmenler, İdareciler, Öğrenci Velisi)öncelikli olarak yeterlidir.
Saygılarımla

Avatar
HALİL TÜRKMEN 2 yıl önce

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK Başkanlığı, siyasiler ve çeşitli web sitelerine, Öğretmenler sitesinde olduğu gibi bazılarına Yönlendirme ile ilgili ayrıntılı yazı, makaleler göndermeme rağmen TÜM BUNLARIN YETKİLİLERCE DİKKATE ALINMAMASI ÜZÜNTÜ VERCİDİR...
NEDEN EĞİTİMDE SÖZ SAHİBİ OLMASI GEREKEN EĞİTİMCİLERE GÜVENİLİP, EĞİTİM SİSTEMİNİN YAPILANMASI VE UYGULAMALARINDAN SORUMLULUK VERİLMİYOR.......DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR...
Defalarca dile getirdim. SINAVIN ALTERNATİFİ BAŞKA BİR SINAV OLMAMALIDIR... YENİ BELİRSİZLİKLER KARMAŞIKLIK OLUŞTURMAKLA KALMAZ DAHA FAZLA SINAV KAYGISI VE STRESİ OLUŞTURUR...
SAYIN YETKİLİLER YOL YAKINKEN BU YANLIŞTAN LÜTFEN DÖNÜNÜZ... DENEME TAHTASINA DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞTIĞINIZ BİZİM ÇOCUKLARIMIZ, YARINLARIMIZ, GELECEĞİMİZ...
SINAVIN TEK PANZEHİRİ EĞİTİMDE YÖNLENDİRME BOYUTUNU HAYATA GEÇİRMEKTİR...Öğrenci kapasitesinin en az % 40 EQ, Yetenek, ilgi vb. istediği okula yönlendirildiğinde SORUN ÇÖZÜLÜR. GELECEĞİN EĞİTİMİ-2003
www.geleceginegitimi.com