Lise Türlerine Göre Üniversiteye Yerleşme Oranları Belli Oldu
 2016 ÖSYS yerleştirme sonuçları önceki gün açıklandı. Sonuçları heyecanla bekleyen adaylar da hangi üniversite ve bölüme yerleştiğini öğrendi. ÖSYM’nin yayınladığı istatistikler okul türüne göre liselerin üniversiteye öğrenci yerleştirme başarısını ortaya koydu. İstatistiklere göre, bu yıl lisans ve ön lisans programlarındaki 852 bin 396 kontenjanının yüzde 93’ü doldu. 2015’te 823 bin 739 olan kontenjana yerleşenlerin oranı ise yüzde 95’i bulmuştu. Toplam yerleşme oranlarındaki düşüş ise hemen hemen tüm okul türlerine yansıdı. 

ANADOLU LİSELERİ DE GERİLEDİ

Tüm okul türleri içerisinde ‘lisans’ düzeyinde yerleşme oranlarında en büyük düşüşöğretmen liselerinde görüldü. 2015’te lisans düzeyinde yerleşmede yüzde 59.36’lık bir oran yakalayan öğretmen liseleri, 2016’da yüzde 49.13’e kadar geriledi. Benzer bir başarı kaybı da Anadolu liselerinde ortaya çıktı. 2015’te öğrencilerinin yüzde 50.02’sini lisans programlarına yerleştirmeyi başaran Anadolu liseleri bu yıl yüzde 8.61’lik gerileme kaydetti ve yerleşme oranı yüzde 41’de kaldı. Sosyal bilimler liselerinin lisans yerleştirme oranında geçen yılki yüzde 74.57’lik başarıları ise yüzde 67.65’e düştü.
Türkiye’nin lise düzeyinde en nitelikli eğitimi veren Fen liselerinde de 2016’da yerleşenlerin oranında yaklaşık yüzde 5’lik bir düşüş yaşandı. 2015’te fen liselerinden mezun öğrencilerin yüzde 59.12’si bir lisans programına yerleşirken, oran bu yıl yüzde 54.40’a kadar geriledi. Fen liseleri yerleşme oranlarında en çok düşüş yaşayan beşinci lise türü oldu.

Lisansa girişte fen liselerinde bile yüzde 5 düşüş var

İMAM HATİPLİLERİN YÜZDE 16’SI

Son yıllarda sayıları giderek artan imam hatip liseleri mezunlarının ise yaklaşık yüzde 16’sı bir lisans prog ramına yerleşmeye hak kazandı. Bu lise türünden toplamda 199 bin 58 adayın başvurduğu 2016 ÖSYS’de, 32 bin 288 aday lisans, 23 bin aday ön lisans ve 21 bin 528 aday ise Açıköğretim Fakültesi (A.Ö.F) programlarından birine girmeyi başardı. İmam hatip liseleri mezunları lisans, ön lisans ve A.Ö.F programlarından birine geçen yıl yüzde 47 oranında yerleşirken, bu yıl oran yüzde 38’e geriledi.

ÖZEL LİSELERİN BAŞARISI ARTTI

Lisans düzeyinde başarısını en çok geliştiren okul türü ise özel liseler oldu. 2015’te bir lisans programına yüzde 27.78 oranında yerleşen özel lise öğrencileri bu yıl yüzde 50’nin üzerinde bir yerleşme oranı yakaladı. Özel liseler geçen yıla göre başarılarını yüzde 22.73 geliştirdi. Bu okul türünü yüzde 20’lik değişim başarısı ile polis kolejleri ve yüzde 3.38 ile yabancı dil ağırlıklı liseler takip etti.

EN YÜKSEK ORAN SOSYAL BİLİMLERDE

Lise türlerine göre bir lisans programına yerleşenlerin oranlarına bakıldığında ise, yüzde 68’lik bir oranla sosyal bilimler liseleri ilk sırada yer aldı. ÖSYS’ye başvuran sosyal bilimler liseli 2 bin 266 adayın 1.533’ü bir lisans programına yerleşti. Ayrıca bu lise türünden 19 aday YGS puanı ile bir ön lisans programına, 12’si ise A.Ö.F programlarında eğitim almaya hak kazandı. Polis kolejleri, özel fen liseleri ile fen liseleri de lisans düzeyinde en çok yerleşen lise türleri arasında yer aldı.
kaynak: Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.