MEB Müsteşarı Tekin dindarlaşma iddialarına cevap verdi

“Eğitim dindarlaşıyor” eleştirilerine de yanıt veren Yusuf Tekin, “Türkiye sahip olduğu değerleri korumaya çalışıyor. Bu doğrudur. Değerleri korumak, gelecek kuşaklara aktarmak Milli Eğitim Bakanlığı’nın işidir. Ancak dindarlaştırıyorsunuz eleştirisi haksızdır. Yeni müfredatta hiçbir metne, herhangi bir şekilde dini refarans, dindarlaşma anlamında bir kavram girmedi” dedi. Tekin, özetle şöyle konuştu:“
DİNDARLAŞMA” ELEŞTİRİSİ
Türkiye’deki eğitim sistemi dindarlaşıyor, derseniz, bu yanlış bir eleştiridir. Ancak bu eleştiriyi, Türkiye muhafazakar bir ülke pozisyonunda, eğitim sistemi de böyle derseniz, şöyle bir haklılık payı var. Muhafazakarlıktan bahsedilen şu diye düşünüyorum, Türkiye sahip olduğu değerleri korumaya çalışıyor. Bu doğrudur. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bunu yapmaya çalışıyoruz, yapmak zorundayız. Değerleri korumak, gelecek kuşaklara aktarmak Milli Eğitim Bakanlığı’nın işidir. Ancak dindarlaştırıyorsunuz eleştirisi haksızdır. Çocuklarımızın, şu anda yaşadığımız toplumsal yapı gibi, demokrasiyi, Cumhuriyet değerlerini özümsemiş olarak yaşamasını, bu değerleri muhafaza etmek istiyoruz. Bu doğrudur. Bu değerleri müfredatın içine yerleştirdiğimizi defalarca söyledik. Yeni müfredatta hiçbir metne, herhangi bir şekilde dini referans, dindarlaşma anlamında bir kavram girmedi.
İMAM HATİP SAYISINDAKİ ARTIŞ

ÖĞRETMENLERİMİZİN DAHA İYİ KOŞULLARDA YAŞAMALARINI ARZU EDİYORUM
Eğitimle ilgili birçok güzel şey yaptık. Ancak öğretmenlerimizin olması gereken düzeyde özlük haklarını elde ettiklerini düşünmüyorum. Kuşkusuz öğretmenin emeği parayla ölçülemez ama daha iyi koşullarda yaşamalarını arzu ediyorum. Siyasi irade de benzer düşünceye sahip ancak ülkenin koşulları ve bütçe doğrultusunda bu kaynakları aktarıyor. Her geçen yıl eğitime ayrılan pay daha fazla yükseliyor. Belki öğretmenlerimizin daha yüksek refah düzeyini sağlayacak adımlar atılabilirdi. 15 Temmuz gibi bir süreçten geçtik. Bunlar olmasa belki bu adımlar atılmış olacaktı. Sahayla ilgili diyalog kurduğumuz için onlarla çok uyuşmayan politika önerileri gündeme getirmiş olmuyoruz.
ÖZEL OKULLARA TEŞVİK
Devlet neden özel okulları teşvik ediyor deniyor. Rasyonel bir hesabı var mı bunu yaparken? Bizi hesap kitap yapmadan özel okullara destek vermekle itham ediyorlar. Bu haksız bir eleştiri. Teşviki 2013-2014’ten itibaren uygulamaya başladık. Okullara teşvik yaparken devletin resmi okullarında okuyan bir öğrencinin yatırım maliyeti, öğretmen ihtiyacı, ders kitabı ve benzeri materyaller açısından kamuya maliyetinin ne olduğunun hesabını yapıyoruz. Yani 18 milyon öğrenci için 4 bin lira ortalama bir rakam çıkardık. Bir çocuk özel okula gitmeyip devlet okuluna gelseydi 4 bin lira maliyeti olacaktı devlete. Biz de bunu baz alarak, özel okula giderse teşvik verdik.İkinci verimiz, Türkiye dershane sürecini atlattı. Ortalama resmi ve gayriresmi olmak üzere 2013 itibariyle dershanelere giden öğrenci sayısı 4.5 milyon civarında. 16 milyon öğrencimiz var toplamda. Demek ki, kamuda 16 milyon öğrenci var, bunun yüzde 25’i ikinci bir eğitime devam ediyor. Demek ki Türkiye’de aslında özel sektör eğitime yatırım yapıyor. Biz bu bütçeyi optimum faydayı elde edecek şekilde kullanmalıyız. Özel okullara devletin sırtından yük alan bir paydaş olarak bakıyoruz. Özel okul temsilcileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Eğitim seviyesini demokratik ülkelerin seviyesine çekebilmek hedefimiz.
PAYDAŞLARIN GÖRÜŞÜNÜ ALDIK
Bütün ülkeler eğitim sistemlerini, müfredatlarını revize ediyorlar. Siz çocuğunuza akıllı cep telefonlarından bahseden bir müfredat sunmazsanız eleştiri konusu olursunuz. Dolayısıyla müfredat değişikliği kararını 2013’te aldık. Bütün paydaşlarımızla konuştuk, müfredatla ilgili sıkıntılarınız nelerdir diye bir alan araştırması yaptık. 200 bin civarında anketimiz var elimizde. 200 bin kişiye sormak ortalama bir araştırma şirketinin yapmayacağı bir büyüklükte. Bu eleştiriler ışığında neler yapacağımızı tasarladık ve yine paydaşlarımızla konuştuk. 2015 yılı sonunda da bakanlık bünyesinde ekipler oluşturarak müfredatı değiştirmeyi planladık. Bu esnada da eğitimle ilgili bütün sivil toplum örgütlerine, sendikalara, üniversitelerin eğitim fakültelerine yazılar yazdık. Maalesef tembellik yaptılar, herhangi bir geri dönüş olmadı, sınırlı sayıdaki kişi veya kurum cevap verdi. Onları da aldık. Değişik kesimlerden yetkin insanlarla oturduk müfredatı revize ettik. Kamuoyuyla da paylaştık. Bu süreçte hızlı karar alma durumu yok, ancak bilmeyenler bakanlık çok hızlı karar aldı, ansızın çıktı diyor. Dört yıllık bir çalışma planlandı oysa ki.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
keşke 12 ay önce

Keşke Müslümanlığınızı mülakatta hak yemeden hatirlasaydiniz. Dinimuze hak yemek yakismaz. Reis bu konuya el atmali