Öğretmenlere, Doğu ve Güneydoğuda Öğretmenlik Yapmaları İçin Özendirici Şeyler Verilecek
ÖĞRETMENLİK ÖZENDİRİLECEK

İlkokuldan sonraki ilk yıl, tüm öğrenciler için ortaokula hazırlık sınıfı olarak yeniden yapılandırılacak. Öğrencilerin dil yeterliliklerini artırmak için ilkokuldan itibaren eğitimin genelinde yabancı dil derslerine ağırlık verilecek şekilde müfredat güncellenecek. Deneyimli öğretmenlerin de fırsat eşitliği çerçevesinde dezavantajlı bölgelerde görev yapmalarını özendirici tedbirler alınacak.

OKULLARA PERFORMANS

Okul ve eğitim kurumlarının hizmet standartları belirlenecek, rehberlik ve denetimi de içeren bir performans yönetim sistemi kurulacak. Rehberlik ile denetim faaliyetleri, çoklu veri kaynaklarının algılamalarına dayalı ve bilgi sistem destekli yürütülecek. Okullara ve kurumlara yönelik rehberlik ile denetim faaliyetleri yaygınlaştırılacak, okul ve kurumların performansları izlenecek.

Üniversiteye giriş sınavlarında 2019'a kadar köklü değişiklikler yapılması hedefleniyor. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçiş sınavlarının yılda birden fazla kez yapılabilmesi için gerekli teknik altyapı çalışmalarına başlanıyor.

Buna göre yükseköğretimden okul öncesi eğitime kadar 2019'a kadar reform niteliğinde değişiklikler yapılacak. Tam gün eğitim, zorunlu okul öncesi ve yabancı dil hazırlık sınıflarının da bu tarihe kadar tamamlanması hedefleniyor.

YILDA 3 SINAV YAPILACAK

Düzenleme kapsamında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) yılda bir kez yerine birkaç defa yapılması gündemde. Buna göre YGS'ler ekim, ocak ve mart aylarında yılda 3 kez gerçekleştirilecek. Adaylar isterlerse sınavların hepsine ya da birine girebilecek. Ayrıca LYS'de bu yıl birkaç açık uçlu soru çıkması da gündemde.

YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

MEB, her eğitim kademesinde tekli eğitime geçilmesine yönelik çalışmalar başlatacak. 2017 yılı içerisinde fiziki altyapı olanakları arttırılarak bütün eğitim kademelerinde ikili eğitim uygulamasına son verilmesine yönelik bir yol haritası çıkarılacak ve uygulamaya başlanacak. Çocukların okul öncesi eğitime kazandırılması amacıyla çeşitli bağış kampanyaları yapılacak.
Sabah
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerçekler 1 yıl önce

Bu ülkede eğitim sistemiyle oynandığı kadar hiçbir şeyle oynanmıyor.Sonra deniyor ki eğitimde başarı sağlanmıyor/eğitimden istenilen verim elde edilemiyor.Ya arkadaş her sene sistem değişiyor.Gelen sistem daha tam oturmadan daha tam anlamıyla anlaşılmadan başka sisteme geçiliyor.Sonra vay efendim ülkemizde eğitim kalitesizz!!! Maalesef her şey ortada...

Avatar
okan yılmaz 1 yıl önce

basit çözüm para, okulaarın durumuna göre doğuda ve batıda farketmez mahrumiyet olan heryerde ek ödeme olmalı, örneğin ankara merkezde ekders 10 tl ise erzurumun mezra köyünde 30 tl olsn.

Avatar
Kral 1 yıl önce

2006 da öğretmenliğe başlarken hadi iyisin doğuda çalışana ek maaş + ek avantajlar verecekler iyisin diyorlardı yıl 2016 tam 10 yıl geçmiş yine aynı haber... hulasa boş ve gerçek disi haber bunlar.Reisimizden,Başbakanımızdan veya Bakanimizdan duymadığınız haberlere es geçin bence

Avatar
Hicret 1 yıl önce

Mahrumiyet nedir ya ankaradaki ekonomik giderle erzurdaki bir mi sanki kahvaltı erzurumda 5 tl ye yaptım ankarada 15