Öğretmenlerin projesi, devamsızlık problemini çözdü

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir okulun öğretmenleri çocukların devamsızlık probleminin önüne geçmek ve öğrencilere kitap sevgisini kazandırmak için çınar ağacında bir kütüphane kurdu. Uygulama sayesinde devamsızlık problemi çözülürken, öğrenciler kitap okuma alışkanlığı da kazandı.

Kızıltepe Işıklar Köyü İlk-Ortaokulu öğretmenleri, öğrencilerin devamsızlık probleminin önüne geçmek ve öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak için farklı bir proje ortaya koydu. Okulun bahçesindeki bir ağaçta masal evi kütüphanesi kuran öğretmenler, okulun bahçesinde asma köprü ve kitap okuyan adam heykeli yaptırdı. Çalışma sayesinde okulda devamsızlık yapan öğrenci sayısı kalmazken, öğrencilerin kitap sevgisi de arttı.

Mezun olduğu okulun müdürü oldu

Işıklar Köyü İlk-Ortaokul'undan mezun olan ve mezun olduğu okula müdür olarak atanan Yusuf Duyan, yaptıkları uygulamalar sayesinde devamsızlık probleminin yüzde 90'lara düştüğünü söyledi. Duyan, "Bizim bölgenin en büyük problemi devamsızlık sorunu ve okuma alışkanlığıydı. Bizim hedefimiz burada çocuklara okumayı ve okulu sevdirmekti. Bunu nasıl başarabiliriz diye düşündük, çocukların fikirlerini aldık. Çocukların hayalinde bir ağaç ev kütüphanesi vardı. Biz bu ağaç en kütüphanesini masal ev kütüphanesine dönüştürmeye karar verdik. Biz bunu inşa ettik. Okuma saatlerini çocuklar burada geçirmeye başladılar. Bunun en büyük meyvesi çocukların okuma sevgisi daha fazlalaştı. Devamsızlığımızın da yüzde 90'lara indiğini gördük. Çocukları artık okuldan evlerine yollamaktan güçlük çekiyoruz" dedi.

Çocuklar masal ev sayesinde doğa ile iç içe oluyor

Ağaç ev yapılırken doğaya zarar verilmediğini anlatan sınıf öğretmeni Mustafa Acar ise "Bu şekilde bir masal evi tasarladık. Doğa ile iç içe, doğaya zarar vermeden bir masal evi tasarladık. Çocuklarında artık en çok sevdiği ders okuma saati oldu. Çocuklar hem kitaplarını okuyorlar hem de doğa ile iç içe doğa sevgisini kazanıyorlar" diye konuştu.

Minikler de ağaç evde kitap okumaktan büyük keyif alıyor. Okulun öğrencilerinden Samet Çalı, "Okumayı seviyorum. Ağaç evimi de seviyorum. Okumak güzeldir, her gün ağaç eve geliyoruz, okuyoruz" şeklinde konuştu.

Öğrencilerden Elif Kahraman, ağaç evi çok sevdiğini ifade ederek burada daha çok hikaye kitabı okuduğunu belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
düzeltin bu işi 5 ay önce

kürt askerlik yapmıyo,yapsada kampta kantinde ıvır zıvır adam tatilde.kürt eğitimde ki baskıyı hissetmiyo batıda. öğretmen ve idarecilerin çoğu kürt asıllı ve 6 sene öncesine kadar aydınlı konyalı izmirli istanbullu ankaralı olduğunu söyleyen kimseler, bi anda dedem ,babam kürt diyerek kürtçülüğü ve kürdü kollar hale geldi.poliside aynını yaptı.baskıyı köküne kadar hisseden ve isyan edip kürtlere arka çıkacak hale gelen masum TÜRK kökenli insanlar oldu.bu batının hikayesi. yani hain alçak bukelemun şeytan insanımıza sirayet etti.şimdi bakın batıdaki üniversitelere; en kebep güzel yerler bunlarda,(biri ağzından kaçırdı, meb ve yökte kadrolaşmışlar,ülkeyi yönetmeye ,imkanlarını ele geçirmeye and içmiş, hainler. türktende türk görünen bir alçak kürt sürüsü soruları bunlara veriyor, durum bu.bunu millet bilsinde özellikle türkler uyanık olsun milletini ezmesin diye yazdım.yoksa kökünü kazıyacak kadrolar ve ordular bizde.hepsini izliyoruz.millet rahat olsun.o mebde görevli orospu çocukları

Avatar
hüküm dür. 5 ay önce

Karar verildi:ayrılıkçı,ırkçı, fırsatçı ve baskıcı kürde yaşama varolma devlette memur olma, kalkınma,üniversitede okuma , yükselme izni fırsatı verilmeyecek.meb -ülke bu tür kimselerden temizlenecek. sebep oldukları kaos-baskı-eziyet-sorunun hesabı sorulacak. Bunlar tüm arzda helak edilecek lanetli bir soydur.gizlenemezler artık. Esas hesap bunlara imkan,fırsat,güç,memuriyet veren ve bunlar için daraltılan özgürlük ve olması gereken baskıyı türke reva gören ,yönetici, güvenlik mensub u meb mensubu ve bakan,vekil devletlilerden sorulacak, bunların anasından emdiğini anasının amına sokucaz bilinsin.intikam alınacak. ordularımız heryerde.pkk yıda bu vesileyle silicez arzdan.ibret olsun.Masum türk halkı bu hain çetelerden ve bukelemun hain kürtten çok çekti, izin vermiyecez artık.

Avatar
özetle 5 ay önce

haini alçağı bize baskıya ve hilesine vesile kılan hükümetin devletlinin amına koyarız, bunlara salata -çerez ve bahane yaratan pkk nın kürdünde anasının amına keleşi sokarız biline..kod dır ise...lkoıjh....ğşlkkkııjj......yhg7685b....

Avatar
çözdüm 5 ay önce

bu ülkede bi okumuş veya cahil kürt şeytanı var.. bide bunları bahane edip her türlü ceza ve baskıyı insanıma reva gören hükümet eden deyuslar var. durum bu. tayyip biraz daha mahir sorun çıkarma ve öilleti manipilasyonda uluslararası ölçekli bi şeytani zihni var. şimdi; o kürdün amına koyayım ki eğitimde ve asayişte devletteki ibnelere baskı imkanı veren alçaklardır. kanımca hepsi aynı soy..ŞEYTANIN UŞAĞI. ne yapalım? hükümdür, her iki taraftanda suçluları meletecez, nasılmı izleyin. ulen şerefsiz şeytan tayyip sen ne sahne meraklısı oldun, o siktiğimin danışmanları seni halk sevsin diye neler yaptırıyolar sana,bi gün demetle ,bigün ahmet, ey amına soktuğumun soysuzu;reklamını manipilasyonunu sikerim,baskıları kaldır,dünyayı başına dikerim.ibbbneeeee herif...soyunu siktiğimin şeytan soyu.
sana reisi cumhur diye küfrettiğim için kızanlarvardır,açıklık getireyim; bu sana ve anana...

Avatar
düzeltin ulen 5 ay önce

1) temel 5 ders haricinde diğerlerini kaldırın.40 dakikadan günde 4 saat yeter.
2) beden dersini kaldırın, imkanınız yetersiz ve bi faydası yok.artan zaman da sporunu yapar insan.
3)orta öğretim başarı notunun LGS VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVINDA hesaba katmayın -yasakladık.(kimin nerden -ne zaman öğrendiği devletin işi olamaz , ama uygulamanız insan şeytanına imkan veriyor, kabul edilemez.)
4) kürt askerlik yapmıyo yapsada batıda tatil modunda yapıyo, kabul edilemez, kastınız türkemi.
5) kürt bukelemun gibi baskıyı görünce amcık gibi domalıyo, okullara devam baskınız havada kalıyo.
(türküm doğruyum çalışkanım ..marşını söylerken kürdün ,kürt olduğuna inanamazsın rabb bunları insanlığın orospusu yapmış, her güçlü bunların kocası, karaktersiz bi ırk, o yüzden okula devam baskınızın nedeni kürtler ama hisseden türkler.hedef kitle zoru görünce domalıyo ulen bakan. kürtlern içinde karekterli ,doğru iyi olanlarda var ama bunlar asla kürt kimliğiyle çıkmıyo ortaya-insan bunlar.)kürt asıllı

Avatar
dinle ulan bakan... 5 ay önce

eğitim adına kürtleri adam etmek için yaptığınız her iş,okula devam mecburiyeti dahil sadece türkleri zora sokuyo. bu ülkede insanın soyuna etnik kökenine göre davranan ırkçı yek soy, kürtler. ve bunlar dolaylı örtülü kürt zannetiklerine bu baskıyı hissettirmiyo.ırkçı ama anlayamazsın.ağlama, zırlama,dilenme, sikişme, yalakalık ,her yol var bu ırkta.türk kökenli idareci müdürlerin anasını sikeyim baskıyı köküne kadar türklere yaşatıyo.doğuda çalınan sorularla batıda üniversiteler kürt doldu.kürt artık yola gelmez, hainlik genlerinde, bukelemun gibi kıvırmaları ile yer tutma derdindeler. sebep oldukları terör kaostan nemalananda bunlar.baskıyı kaldırın ve düzeltin bu işi. yoksa biz düzeltirirz.yapacaksınız adam gibi yapın, nedeni kürt olan bir baskıyı bana türk olduğum için dayatan reva gören müdürün öğretmenin vekilin anasını soyunu sikeyim.

Avatar
valiler dikkat etsin.. 5 ay önce

siktiğimin valisi...

gönderdiklerinin çoğu kürt.. kürt cahil,gurursuz,onursuz,bukelemun,şeytan,fırsatçı,dilenci,ahlaksız ,utanmaz, tiyatrocu....çağın insanlığın vebası bi viriüs.dilerim insanımızı bozamaz. şimdi amına koduğumun oğlu, kürdü yalamayı bırak,bunlara şirin görünmek için devletin imkanını kullanma ananın amına koyarız.bu kürt soyu pohpohlanmaya gelmez.aşiret bunlar en babası aşiret. kültür yok.kimlik yok..türklüğü sindiremiyolar...ee valisenin ananı bi sikeriz, anlarsın. amına koduğumun oğlu; 1700 yıldır sadece yalama bukelemunluk,ispiyon vs ve türlü hilelerle ayakta kalan bi şeytani soy var karşında. acıma...bunlar insan değil.yurt dışına kaç türk gönderdin ulen ibne herif.kimi yalıyon ulen..bunlardan kaçı domaldı sana, gitmek için.evet kürt çıkarı için anasını götünü siktirir.hangini siktin puşt herif. son olsun ananın taaa amına koyarım vali-bize gücü yetmez devletin. devletin görünmeyen yüzüyüz biz. siz vitrinde olan sümüklülersiniz, şahsında diğer valileri

Avatar
yazıklar olsun... 5 ay önce

size ne lan elin evladının eğitiminden, sana ne, bilinçli veli göndermez okula şerefsiz kadrolar,,,,neden göndere...okul pis-cahil-ahlaksız adepsiz şeytan dölleriyle hınca jınç doluyken...niye göndersin. o amına soktugumun hükümet eden deyusları göndesin anasını o sınıfa,o ergenler bi siksin anasını, 10 dakika bi derslikte efendi ce oturabilirmi acep..ey bakan ey tayyip ananızı sülalenizi 1000000000 kere sikeyim desem kinim geçmez.ulen siz ne düzenbaz şerefsiz arsız bi baskı zorbalık içindesiniz, siz necisiniz ulen...not: tayyyip o istanbul boğazı işi olmaz..onu yapma ,yoksa ananın amına bi yol açıçaz ,senin üzerinden geçen..anlarsın sen.ulen millete para yok diyon maaş az; iş boğaza gelince diyonki havam olsun diye 40 milyarı cepten veririm,40 milyr bile az.. bende diyomki; 7 ceddini sikerim amına koduğumun şeytanı( bu küfür sana az.),sikerler adamı kesiliverir o gırtlak o bogaz..şerefsiz ibne..ecelinemi susadın amına koduğumun adamı.(reisi cumhura küfretmem, bu şeytanın uşağı olmuş.)