Okullara Yeni Ders Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda haftada 2 saat olmak üzere toplam 72 saatlik öğretim programını içeren ‘Şehrimiz’ dersi, seçmeli okutulacak.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayından geçen ‘Şehrimiz’ dersinin müfredatı, ‘Şehirlerin Hikayesi’, ‘Şehirde Yaşam’, ‘Şehrimi Tanıyorum’, ‘Şehrim Çalışıyor’, ‘Şehrimde Ben’ ünitelerinden oluştu.

Ders için, çocukların birlikte yaşayabilme becerisini güçlendirecek ve estetik duyarlılığını geliştirecek bir içerik hazırlandı.

Buna göre, ‘Şehrimiz’ dersi, tarih, coğrafya, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe, etnografya, sanat ve estetik gibi sosyal bilim alanları ile ilişkilendirilerek disiplinler arası bir yaklaşımla işlenecek.

Derste, milli ve dini bayramlar, mahalli kurtuluş ve kutlama günleri, önemli olaylar, belirli gün ve haftalardan yararlanılarak öğrencilerin tarihsel farkındalığı geliştirilecek.


Derslerde, özellikle şehre özgü mahalli değerlere vurgu yapılacak, okul dışı ortamlardan faydalanmaya önem verilecek. Bu çalışmalar, okulun yakın çevresinden pazar yerine, resmi dairelere, fabrikalara, sergilere, arkeolojik kazı alanlarına, atölyelere, müzelere ve tarihi mekanlara yönelik olabilecek.

DİJİTAL VATANDAŞLIK DA MÜFREDATTA
Derslerde ayrıca öğrencilerin dijital vatandaşlık yeterliliklerini geliştirmek amacıyla konuyla ilgili ders içi ve dışı etkinliklere yer verilecek. Bu kapsamda, e-Devlet, sanal ticaret, sosyal medya, dijital bölünmüşlük, kimlik hırsızlığı, kişisel bilginin gizliliği, siber dolandırıcılık, siber zorbalık gibi kavramlar öğrenilecek.

Öğrenciler, şehre yönelik gezi ve incelemelerden sonra maket, şiir, hikaye, gezi yazısı, resim gibi sanat formlarını kullanarak gözlemlerini paylaşacak ve bu materyaller okullarda sergilenecek.

Öğrencilerin ‘Şehrimiz’ dersinde, 81 ilin doğası, tarihi yerleri, resmi kurum ve kuruluşları, kültürel mekanları, sosyal yaşam alanları tanıtılacak.

81 İL KENDİ ŞEHRİNİ KALEME ALACAK
Eğitim camiasından sanat çevresine, yazarlardan mimarlara, bürokratlardan yerel idarecilere kadar geniş bir yelpaze tarafından hazırlanan derse ait öğretim programı ile ilgili olarak 81 il milli eğitim müdürlüğü ile iş birliği yapılacak.

Bu kapsamda, müfredattaki ‘Şehirlerin Hikayesi’ ve ‘Şehirde Yaşam’ üniteleri ülke genelindeki tüm okullarda ortak olarak; ‘Şehrimi Tanıyorum’, ‘Şehrim Çalışıyor’ ve ‘Şehrimde Ben’ üniteleri ise 81 ilde oluşturulan komisyonlarca hazırlanacak. 

NELER İŞLENECEK?
Öğrenciler, ‘Şehrimiz’ dersinde hem yaşadıkları şehri hem de dünya genelindeki bazı kadim şehirleri tanıyacak.


‘Şehirlerin Hikayesi’ ünitesinde, medeniyetlere yön vermiş şehirler araştırılacak. Bu kapsamda Kudüs, İstanbul, Konya, Eskişehir, Medine, Bağdat, Roma, Kurtuba, Londra, Paris, Viyana, Şanghay, Dakar gibi şehirlerden öğrenci seviyesine uygun örnekler üzerinden şehir ve medeniyet ilişkisi kurulacak.

‘Şehirde Yaşam’ ünitesinde ise şehirdeki sosyal yaşam araştırılacak, medeni yaşantının kuralları işlenecek. Bu bağlamda, toplu taşıma, alışveriş mekanları, ibadethane, parklar, mesire alanları, tören ve kutlamalar gibi insanların ortak bulunduğu yerlerde uyulması gereken görgü ve nezaket kuralları üzerinde durulacak.

‘Şehrimi Tanıyorum’ ünitesinde ise yaşanan ilin coğrafi konumunu, demografik yapısı, tarihi öğretilecek ve şehirde karşılaşılabilecek doğal afetler araştırılacak.

‘Şehrim Çalışıyor’ ünitesinde şehirde sanayi, ulaşım, ticaret, yer altı ve yer üstü kaynakları, tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetleri araştırılacak. Şehre özgü üretim alanları ve zanaatları tanıtılacak. Şehrin tarihi, doğal, dini, kültürel unsurlarıyla birlikte anıt eserler, milli parklar, ören yerleri, müzeler, yaylalar, plajlar, rekreasyon alanları, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra somut olmayan kültürel mirasın önemi üzerinde durulacak. Şehrin turizm potansiyelinin ülke ekonomisine katkıları ortaya konulacak.

‘Şehrimde Ben’ ünitesinde de şehirlerin kültür ve sanat imkanları öğretilecek. Kütüphaneler, tarihi ve turistik mekanlar, bilim, eğitim ve sanat merkezleri, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, sanat etkinlikleri ve şenlikler hakkında bilgiler aktarılacak, şehre kimlik kazandıran eserler tanıtılacak. Kentin yetiştirdiği tarihi şahsiyetler, sanat, edebiyat, müzik, spor ve bilim insanları öğretilecek. Ayrıca şehirlerin ağız, deyiş ve özgün söz varlığı gibi kendilerine özgü dilleri, yerel yayıncılığı, müzik kültürü, önemli günleri, geleneksel ve güncel sporları, önemli günleri bilinecek

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdurrahman güçlü 2 yıl önce

bu ders kesinlikle coğrafya öğretmenlerine verilmeli çünkü bu ders üniversitede alınırken zorunlu bir ders ve coğrafya programında okutulmakta şehrin kültürel özellikleri ve yaşamı coğrafya ile anlatılır

Avatar
Okuyucu 2 yıl önce

Bu ders Coğrafya öğretmenlerine verilmeli.Çünkü Şehir Coğrafyası diye bir ders görüyorlar ve İllerin özelliklerini alıyorlar.

Avatar
Coğrafyacı 2 yıl önce

Coğrafya bölümünde bu ders veriliyor.Şehir dersi ile Ve Hem coğrafi hem tarihi hem sosyolojik vb. her türlü bilgiler veriliyor.Coğrafya mezunları atanmalı bu derse.!

Avatar
OKUR 2 yıl önce

DERS KESİNLİKLE SANAT TARİHÇİLERİN OLMALI !

Avatar
yorumcu 2 yıl önce

6,7,8 diyo nasıl olacak lise branşı
Sosyalcilere verilir
Gerçi öğrenci seçmiyor bunları

Avatar
abdurrahman gürses 2 yıl önce

4 yıl boyunca hem Anadolu şehirlerindeki hem de anadolu dışındaki çoğu tarihi yerleri ders olarak gördük bu ders sanat tarihçilerinin hakkıdır

Avatar
Sosyalci 2 yıl önce

Ortaokulda sosyal bilgiler öğretmeni var tarih veya coğrafya yok maalesef