Okullara Yeni Uygulamalar Getiriliyor

Tüm öğretim kademelerinde 50 nin üzerindeki zorunlu ders programı ocak itibarıyla Türkiye deki sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve yöneticiler için askıya çıkarılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), uzun süredir hazırlıkları süren müfredat çalışmalarının çerçevesi belirlendi. Buna göre, tüm öğretim kademelerinde 50 nin üzerindeki zorunlu ders programı, ocak ayı itibarıyla Türkiye deki tüm sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve yöneticiler için askıya çıkarılacak.
 
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, bakanlık, tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığın temel hedefinde ise müfredatı basitleştirmek, hacmini daraltmak, öğrencilerin analiz, sentez, muhakeme yeteneklerini geliştirmek bulunuyor.
 
Bakanlığın müfredat çalışmalarında, haftalık ders saatlerine ilişkin yeni düzenlemeler, derslerin sayılarının azaltılması, ağır ders içeriklerinin sadeleştirilmesi konuları yer alıyor.
 
Uzun süredir çeşitli paydaşlarla her genel müdürlüğün sorumlu bulunduğu alanlarda yürüttüğü müfredat çalışmalarında, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı da bu alana katkı sağlayacak farklı planlamalarıyla dikkati çekiyor.
 
Öğretmenlerin mail ve cep telefonlarına bilgiler gidecek
 
Başkanlık, tüm öğretim kademelerindeki 50 nin üzerinde zorunlu ders programını, ocak 2017 itibarıyla Türkiye deki tüm sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve yöneticiler için askıya çıkaracak. Türkiye genelinde faaliyet gösteren binin üzerindeki vakıf ve dernek ile diğer paydaşların görüşüne sunulacak müfredat için öğretmenlerin maillerine veya cep telefonlarına da bilgilendirme yapılacak.
 
Ayrıca okul müdürlerinden de zümre oluşturulması istenecek. Bu kapsamda, 81 ilden tüm derslerle ilgili değerlendirme raporlarının şubat itibarıyla bakanlığa ulaşması istenecek. Gelen bilgiler doğrultusunda yeniden gözden geçirilecek müfredatın son hali, öğretmen, yönetici, akademisyen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılacağı canlı yayında tartışmaya açılacak.
 
Şubat ayında EBA üzerinden bin noktada interaktif olarak yapılması planlanan canlı yayında, öğretmenler sorularını yetkililere iletebilecek.
 
Sanat ve spor derslerinin haftalık ders saati artırılacak
 
Bakanlığın müfredat çalışmaları kapsamında, bazı kademelerdeki derslerin sayısında azalma ve sadeleşme yapılacak. Resim ve müzik gibi sanat, beden eğitimi gibi spor derslerinin ise haftalık ders saati 2 ye çıkarılacak.
 
Bazı derslerin birleştirilerek verilmesi sağlanacak. Seçmeli derslerin çeşitliliği çoğaltılacak ancak bazı seçmeli derslerin kazanımları zorunlu derslerin içerisine yerleştirilecek.
 
Dünya Sağlık Örgütünün yaklaşımı olan sağlıklı yaşama ve yaşlanma da müfredatın temel konseptinden biri olacak. Özellikle tam gün okullarda özel bir spor saati uygulaması getirilecek.
 
Beden eğitim derslerine öğrenci ve öğretmenler ile bütün okul personelinin de katılımı planlanıyor. Böylece spor etkinliklerinin bir yaşam tarzı haline getirilmesi hedefleniyor.
 
Tarihsel düşünce de tüm kademelerdeki müfredatta yer alacak bir diğer ana eksen olacak. Türk devletlerinden yakın tarihe kadar milli tarih, bölge tarihi ve dünya tarihi de müfredatta yer alacak.
 
Ana eksende 9 başlık
 
Müfredatta, "Tarih bilinci", "Sağlıklı yaşama ve yaşlanma"nın yanı sıra "15 Temmuz Demokrasi Zaferi", "21. yüzyıl becerileri", "Atatürkçülük", "Değerler eğitimi", "Milli Eğitim Kalite Belgesi", "Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi", "Yaşam becerileri" de ana eksenler olarak belirlendi.

TRTHABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir Müzik Öğretmeni. 4 yıl önce

Öğretmenlik yürek işi diyen arkadaş, etkinliklerde özel günlerde hazırlanan programlarda koro olsun bazı öğrenciler bir iki şarkı türkü söylesin, haftayı anlatan bir resim köşesi olsun istersin ama.. bunları kırk dakikada dışarıdan takviye alamayan öğrenciyle yapmak çok zor. Hayatın yalnızca türkçe matematik fenden ibaret olmadığını artık görün lütfen. Sanat yoksa farklılıklara saygıda, estetik anlayışıda yok demektir. Biz Türkçe dersi destekleme-yetiştirme kurslarında tiyatro çalıştıran öğretmenlerde biliyoruz ama çocuklar sosyalleşiyor durumu olmayanlar da sanattan payını alıyor diye mutlu oluyoruz...

Avatar
ibrahim 4 yıl önce

bence müzik beden egitimi teknoloji tasarım bilişim derslerindende çoçuklar teog sınavına girmeli....bu derslerin önemi anlaşılsın..

Avatar
ferhat 4 yıl önce

ders saatı artırılsa ne olacak. uygun alan yok. ınanın yuzde seksen okullarda ders işlenmeye musayıt olmayan okullar var. 3 senedir ders işleyeceğimiz zemın beton olsun dıye başvurmadıgım yer kalamdı. sonuc hiç kımsenın seyınde bile değil. bu şekilde soprdan uzak ıleride sağlık sorunuyla karsıkarsıya kalacak bilgisiz ınsanlar oluşturuyoruz.

Misafir Avatar
öğretmenlik yürek işi 4 yıl önce @ferhat

yeterli alan malzeme her türlü desteği alan öğretmen nerde destekleme kurslarına bir takip edin görün Müzik,Beden.Resim de destekleme kursu olurmu

Beğenmedim! (2)
Avatar
edebiyat 4 yıl önce

spor derslerinin saatlerinin arttırılmasının ne gibi bir yararı olacağını düşünüyorlar acaba, tüm öğrencilerin sporcu mu olacağını sanıyorlar . okullarda fizik kimya çoğrafya edebiyat felsefe dersleri kalmadı bitti zaten. bence yeni müfredat şöyle olsun ingilizce.. din kültürü .beden eğitimi bu üç ders olsun diğerlerini kaldırılsın ne gerek var ki diğer derslere bu üç ders yeterli

Avatar
ferhat 4 yıl önce

burdan seslenıyorum yetkili kişilere. lütfen site sahibi aracı olrumsuunuz bize. özel bir spor saati uygulaması getireceğinize mevcut durumun şartlarını iyileştirirseniz çok daha faydalı oalcaklar. tüm okullar gezilsin. beden eğitimi derslerin işlnediği durumlar nasıl. ne durumda. hep teorık hep teorık analtmaktan sıkıldım. % 90 uygulama % 10 teorık geçmesi gerkirken beden eğitimi deresi. tam tersini yapmaktayız. nekadar komık ve acıklı bır durumda oldugumuz bu cumleden anlasıldıgını sanıyorum. ve butun okullarda durum aynen dedıgım şekilde. kim ne derse desın. beden egitimine bundan 15 20 yıl once verilen öenm okadar gelişme sağlanmasına rağmen günümüzde verilmıyor ve yetiştirilen insan kalitesi de 15 20 yıl öncsinde daha kaliteliydi. DERDİM COK BUYUK mesleğimle ilgili şikayetlerimi anlatsam roman olur burda