''Okullarda Dini Gerekçelerle Karma Eğitim Karşıtı Girişim ve Uygulamalara Derhal Son Verilmelidir!''
Türkiye’de siyasi iktidar eliyle eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik uygulamalar eğitimin bütün kademelerinde ve günlük yaşamın her alanında etkisini arttırmayı sürdürmektedir. Siyasi iktidarın, “dindar nesil” ve “muhafazakâr yaşam tarzı” ifadeleri ile somutlaşan, eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik açık bir baskı ve dayatma haline gelmiştir. Bu durumun son örneği Konya’nın Selçuklu ilçesinde yaşanmıştır.

Konya, Sekçuklu Konevi Anadolu Lisesi’nin internet sitesinde ‘Velilere duyuru’ olarak yayınlanan okul müdürü Ö. Faruk Özarslan imzalı mesajda, “Okulumuz 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren kız-erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitime devam edecektir” şeklinde skandal bir duyuru yayınlanmıştır. Duyurunun yayınlanmasının hemen ardından Konya Şubemiz Selçuklu ilçe Milli eğitim Müdürlüğü ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yaparak, böylesi bir duyurunun hukuksuz ve kabul edilemez olduğunu belirtmiş, okul müdürü hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep etmiştir. Girişimlerimiz sonucunda okul müdürü hakkında soruşturma başlatılmış ve duyuru okul sitesinden kaldırılmıştır.

Eğitimin dini kurallara göre biçimlendirilmesi, öğrencileri inanan ya da inanmayan, dindar ya da dinsiz, ibadet eden ya da ibadet etmeyen gibi kategorilere ayırılmasını beraberinde getirmeye başlamıştır. Toplumda giderek derinleşen ve tehlikeli boyutlara ulaşan ayrışmalar eğitimin, bilimden çok dini kurallara göre düzenlenmesi ile daha da derinleşmektedir. Bütün bu gelişmelerden cesaret alanlar, Konya Selçuklu’da olduğu gibi, laik-bilimsel eğitimin en temel ilkelerinden birisi olan “karma eğitimin kaldırılması”nı önerecek kadar ileri gidebilmektedir.

Bu durum, eğitim sistemini dini kurallara göre biçimlendirmeye çalışanların bunu yaparken hiçbir sınır ya da kural tanımadığının kanıtı niteliğindedir. Çocukların eğitiminden ve kişisel gelişiminden endişe duyanlar ve aklı başında olan hiç kimse, ileriki yaşlarda çocuklarda farklı kişilik sorunları ortaya çıkarma ihtimali taşıyan böylesi bir uygulamayı kabul edemez. Eğitimin dini kurallara göre ya da herkesin inancına uygun bir içerikte düzenlenmesi uygulamalarının karma eğitimi hedef haline getirmiş olması, gerek eğitim sistemi, gerekçe çocukların gelişimi açısından son derece tehlikeli bir durumdur. Bu çağ dışı zihniyetin kız ve erkek öğrencileri önce ayrı sınıflarda, daha sonra ayrı ayrı okullarda okutulması için uygun zemin hazırlanmak olduğu açıktır. Eğitim biliminin en temel ilkeleri ile çelişen böylesine çarpık ve çağ dışı bir yaklaşımın yeniden gündeme getirilerek tartışmaya açılması utanç verici bir durumdur.

Laik eğitimin önemli göstergelerinden biri de “karma eğitim”dir. Karma eğitimle öğretim, kız-erkek öğrencilerin aynı ortamda öğretim görmesi ile birlikte daha sağlıklı oluşabilmekte, kadın erkek eşitliğini yaşama geçirmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu şekilde daha dengeli kişilikler oluşmakta, farklı cinslerin birbirine ve farklılıklarına saygı göstermesi eğitim süreci içinde öğretilebilmektedir.

Eğitimin dini kurallara göre düzenlenmesini isteyenler, dini gerekçelerle kız ve erkek çocuklarının ayrı okul ya da sınıflarda eğitim görmesi gerektiğini savunmakta, okulların çocukların sağlıklı gelişimi açısından aynı zamanda önemli sosyalleşme mekanları olduğu gerçeğini göz ardı etmektedirler.

kaynak: Eğitim-Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.