Ortaokul Öğretmenlerinde Not Sorunu

Bakanlığın son aldığı karara göre;
İlkokul ve Ortaokullarda öğrenciye performans değerlendirmesi üzerinden not verilecek.
Ortaöğretim(lisede) ise ikinci dönem başında yüz yüze yapılacak sınavlardan sonra değerlendirme yapılacak.
Yani liseler ikinci döneme bırakıldı diyebiliriz.

Ortaokulda liselerde olduğu gibi yüz yüze yazılı sınav olan öğrenciler söz konusu. MEB bu notların da sisteme işlenmesi talimatı verdi.

Gerçekten anlamsız ve karmakarışık bir durum söz konusu.
Evet, sınav olmuş ve covid şartlarına göre başarılı olmuş öğrencinin hakkını yememek gerekiyor. Fakat covid şartlarında yüz yüze yada uzaktan eğitime dayalı yapılan yüz yüze sınavda başarısız olan öğrenci, hiç okula gelmeyen ya da sınava girmeyen öğrenciden geriye düşebilecek.

MEB yüz yüze dönemde dahi öğrencilerin devam etmek zorunda olmadıklarını açıklamıştı. Devam zorunluluğu olmayan bir süreçten bahsediyoruz.

Şimdi soralım;
-yüz yüze eğitim,
-Uzaktan (canlı ders) ile öğretim
-EBA TV izleyerek öğrenme
aynı şeyler midir?

Burada bir adaletsizlik olacağı açıktır.

Bazı öğretmenler tüm öğrencilerime 100 tam puan vereceğim diyor. Burada da bir adalet yok. Ya çocuk aylarca köyde ise dünyadan bihaber ise hatta hasta ise nasıl olacak?
Bir kenara koyalım peki yüz yüze yazılıdan 90 alan öğrenciye performans olarak 100 verdiğinizde ortalaması 95 edecek. Yazılıya girmeyen ise 100 olarak değerlendirilmiş olacak. Yazılıdan 50 alan için ise puan 75 olacak. Burada da adalet yok.

Boş bırakılsa yani değerlendirme yapılmasa bu kez yazılısı olanın puanı(yüksek ya da düşük) olacak girmeyenin hiç puanı olmayacak. Kaldı ki bakanlık puan verin diyor.

Bunları bir kenara koyalım.
Ölçme değerlendirme yapmış olmak için yapılmaz. Ölçme değerlendirme bakan beyin de söylediği gibi eğitim öğretim sürecinin güne ve geleceğe ışık tutması açısından pusula görevi görsün diye yapılır.
Bu gidişle pusula iyice şaşacak. Birlik sağlanmasına imkan olmadığı gibi sonucu anlamsız ve bugün ile gelecekte (LGS başta olmak üzere ) adaletsizliği körükleyecek bir uygulama olacak.

Hukuki duruma bakacak olursak;

MEB pandemi döneminde olağanüstü durumlar için bir düzenleme yaptı.

Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliği madde 33'e şu hükmü ekledi:
" (4) (Ek:RG-8/5/2020-31121) Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesine göre eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verilmesi durumunda uzaktan eğitim yapılabilir. Ancak uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz."

Yani, pandemi durumlarında uzaktan eğitim yapılabilir ama uzaktan eğitime puan verilmez diyen MEB şimdi kalkmış uzaktan dahi yapılamayan derslere puan verin diyor.

MEB bu kararını gözden geçirmeli bir an önce açıklama yaparak öğretmen ve öğrencileri rahatlatmalıdır.

MEB tüm öğrencilere eşit eğitim veremediği durumda eşit şartlarda sınav da yapamamışken değerlendirme yapmamalı tüm kademelerde değerlendirmeyi ikinci döneme bırakmalıdır.

Elbet ikinci dönemin garantisi yoktur fakat eşitlik adına başkaca çıkış yolu bulunmamaktadır.
MEB yüz yüze sınava girip başarılı olan öğrencilerin bu puanları hakkında tercih hakkı vermeli ve ikinci dönem bu notları öğrenci tercihine göre değerlendirmeye katmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimci!! 3 hafta önce

Ortaokul ve liselerde not'un önemi şudur: öğrenci,velisi ve eğitimciler öğrencinin durumunu görürler ve öğrenci veli gerekeni yapar,öğretmende. bu budur. amaç üniversite eğitimine akademik altyapısı iyi şekilde başlayabilmesidir. onun haricinde notun ne olduğu diplomaya kaç düştüğünün bi önemi yoktur. Ödev şudur. öğrencinin öğrendiği veya sorumlu olduğu konuların pekiştirilmesine yönelik öğretmenin öğrenciye verdiği çalışmalardır. Profesyonel eğitim anlayışı budur.
Bu ANLAYIŞIN DIŞINDA ÖYLE UYGULAMALAR,DAYATMALAR,YAPTIRIMLAR
ve öğretmen -idareci tasarruflarıyla karşılaşıldıki; eğitim yerleri cehennem çukuru olmuştu.Buna şahsi kapris,kraldan çok kralcı anlayış ve herşeyi bok götürürken sözde idealist öğretmen maskeli zorbalıklarda girince; al sana korona. ne oldu?
olan şu; eğitim hiç olmazsa daha adil, kimsenin kaprisi dayatması,ağız kokusunu,ayak kokusunu çekmiyor insanlar.önemli olan tek şey çocuların öğretimiyse böyle daha adil ve doğru! ohhh rahatız.

Avatar
Eğitimci 3 hafta önce

Okulların biri iyi biri kötü denirken ,dahamı adildi durum!
Kırsalda 10 kişi ile merkezde 40 kişi ile ders yapılırken durum eşit ve adilmiydi?
Öğretmenin biri az not biri bol not verirken adalet nerdeydi?
Kolejler bolkepçe not verip idealist meb öğretmenleri zor sorularla çocukları dökerken adalet varmıydı?
Öğretmenler homojen ve aynımıydıda eşit sorularla elemeye tabi oldular,bumu adalet?
Devamsızlık notun önüne geçip o cehenemden uzaka kalmaya çalışanların canına ot tıkanırken adalet nerdeydi?
bu mezbelede orta öğretim başarı puanın adı altında notu üniversite ve liseye yerleştirmede kullanmak adilmiydi.
Canı istediğini seven,seçen ve kayıran onore eden ve insana eşit davranmayan öğretim kadrolarından mağdur edilen ve demoralize edilen çocuk ve aileleri için ADALET nerde dendimi hiç?
Meclisten bir soysuz siyasetçinin telefonuyla öğrencisini istediği okula kontenjandan kaydettirensürüyle kimse varken ,sordunmu? adalet nerde diye?
Korona bu zulme son verdi ADALET geldi.

Avatar
not önemli değil! 3 hafta önce

Notu;Önemli hale getiren meb. Karne ve Diplomalarda not olmamalı. NOT sadece
öğrenci ve eğitimcinin çocuğun akademik durumunu gösteren ölçek olmalı,okadar. Lise ve üniversite için sınav yap, ordada ortaokul ortaöğretim başarı notu gibi bi saçmalığı sokup not düşürme-yükseltmede, sınavla ölç ve hakettiğiyle biyere yerleştir. O kadar haksızlık yapıldıkı, yapılıyorki nerdeyse herşeyin önüne geçti not ve hile. Sonuç sıkıntılı sorunlu şeytanlar burdan vurduda vurdu, ceza olarak kullandı.Sınava girmedi diye sıfır veren ve burnundan kıl aldırmayanlar çoookk.Neyi konuşuçaz. İnsanın,çocuğunun öğrenim maratonunda (12 yıl) ; şeytanlara insan ve veladıyla uğraşma imkan fırsat ve yetkisi vermemeli meb. Şeytandan kastım insana sırnaşmak,insanla uğraşmak için fırsat kollayan tiranlar. Eğitimin sıfır olduğu ve seviye -insanlığın olmadığı ortamlarda çocuklarımıza koşullar bahane edilerek sahip çıkmayan bu şeytanlar, iş devamsızlığa gelince incittiler. öğretim neki? sonrada olur.
eğitim: zaten hiç

Avatar
sayın öğretmen kardeşler! 3 hafta önce

Meb de okullarda,sınıflarda her hususta adaletsizliğin tillağı vardı! Gözünüz körelmiş göremiyosunuz yada o adaletsizliğin yapıldığı yaşandığı yerlerde ;zulmeden hakyiyen yada adaletsiz amel edenlerden birisiniz.Ne o özledinizmi o günleri? ne o milleti keyfi ve alçak uygulama yaptırım ve alaylarınızla geremediğiniz bunalımlara sokamADIĞINIZ İÇİN CANINIZMI SIKILIYO, ne o sizin gibi tipler böyle ortamlarda birbirini yer, birbirinizemi düştünüz evde? Alçak şerefsiz bir veli okul açılsın diyor: nedeni şerefsiz soysuz şeytan evladıyla başı dertte,okula gitsinde başı rahat etsin istiyor. Yönetimin,öğretmenlerin bunlara duruşu tavrı hiçde hakettikleri gibi değil, hatta iyi geçiniyolar bu tiplerle.Bunlar akranlarınada zorbalık yapan tipler. eyyy öğretmenler okulu açıp ne olacak? biz rahatız -iyiyiz, o şeytanların evde başı dertte.
yoksa sizindemi?yada ezip-ezdirip üzecek uğraşacak insan yok diye mi bu özlem. O okul dediğiniz yerler; alçak şerefsiz öğretmen ve idarecilerin elinde tmarhane idi.

Avatar
Not değil baskı ve hak yeme aracı! 3 hafta önce

Not bu ülkede baskı,hile ve hak yeme aracı halinde ve bu amaçla kullanılıyor.
Ölçme değerlendirme ve çocuğun zayıf yönünü anlayıp geliştirmek isterse referans olsun diye değil.not un bişlevi bu ülkedeki haliyle sadece azap felaketlere kapı açar. hak yeniyor kardeşim.başka sınavlardada ortalamaya bi şekilde girip haksızlık yaratılıyo. bunu yapan MEB. hala akıllanmadı.inşAllah mebin bu hukmü sonucu mağdur olanların durumu iyileşir, rabb yollarını açar. alçak meb sebep olduğu ve öngördükleriyle cehennemin dibinde hesap vericek.(meb den kastım karar alıcı uygulayıcı ve bunlara destek olanlar.)hesabı sorulacak kaçış yok. okulları açmanıza izin yok, karşıyız. İma bile etseniz zabın kapılarını açıcaz üzerinize şerefsizler.o zaman anlarsınız. o azp sadece o bahsettiğim muhataplarını kuşatır, biz rahatız iyiyiz dahada rahat olucaz . sizi temin ederim meb i yöneten ve karar alıcıları şeytan yada şeytanın yönettiği iblisler.ama bu kez yine fena vurucak bunlara rab. hüküm böyle. tedbiriniz boş.

Avatar
Fen Bilimleri öğretmeni 4 hafta önce

Çok Yerinde bir karar olur , umarım bakanımız bunu duyar ve sorunu ivedilikle çözer

Misafir Avatar
bakanına sokarım! 3 hafta önce @Fen Bilimleri öğretmeni

siktiğimin yalaması, okul açıllmayacak,bunu kafana yaz! Lİse sona kadar notun da bi önemi yok, bunuda anla! herkez işinde. Allaha şükür meb ve şeytanlarının eziyeti zulmü haksızlığı bitti. herkez eşit ve adil. O bakana gelince; sayın falan demem ona!
o adam yaptıklarıyla ve sebep olduklarıyla suçlu gözümüzde. yalama yavşağın biri.
anassını sikeyim o deyusun!sülalesinin amına koyayım. o adamın hala görevde olması yalama kabiliyetinden ,yoksa bi boku yok. siktirolsun gitsin dallama.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Özcan YILDIZ 4 hafta önce

Umarım bakanlık bu açıklamayı dikkate alır. Gerçekten adaletsiz bir değerlendirme olacak

Avatar
Hilâl 4 hafta önce

Branşım beden eğitimi ve sınıflarım hep 8.Not işini duyana kadar katılmayan öğrenciler birden ne hikmetse derslere katılmaya başladılar ve hepsinde bir bahane, özür dileyenler bir daha hep katılacağım diyenler vs. Bu dönem not olmamalıdır,yeterince stres yüklüyüz zaten bir de not stresini yüklemesinler kimseye, tlf larımız herkesin elinde artık habire mesaj,arama, tanımadığım numaralar, notu duyan geliyor