PISA'daki Düşüş İçin İdareciler, Öğretmenleri Suçladı!
OECD'nin açıkladığı eğitimde ülkelerin düzeyini gösteren PISA raporunda, Türkiye tüm alanlarda gözle görülür düşüş yaşadı, öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli göstergelerden biri olan PISA'mn 2015 sınavında Türkiye, 12 yıl önce aldığı puanların da altına düştü. 70 ülke içinde fende 52'nci olan Türkiye, matematikte 49'uncu, okumada 50'nci sırada yer aldı. OECD, Türkiye'deki okul yöneticilerine "Öğrenmeyi engelleyen öğretmen davranışları nedir?" sorusunu yöneltti. Yöneticiler, başarısızlığın sorumlusu olarak öğretmenleri gösterdi.

OKULU ASMA DA OECD'NİN ÜSTÜNDE

OECD ülkelerindeki okul yöneticilerinin yüzde 30'u, başarısızlığın nedeni olarak "öğretmenlerin değişime direnmesi"ni gösterdi. Türkiye'deki okul yöneticilerinin yüzde 35'i ise bu soruya "öğretmenlerin, her öğrencinin ihtiyaçlarını ayrı ayrı karşılayamaması" yanıtını verdi. Türkiye'deki yöneticilerin yüzde 20'si öğretmenlerin değişime direnmesinin, yüzde 17'si öğretmenlerin derse iyi hazırlanmamasının, yüzde 7'si öğretmenlerin devamsızlık yapmasının, yüzde 2'si ise öğretmenlerin öğrencilere çok katı davranmasının öğrenmeyi etkilediğini kaydetti.

Araştırmanın yapıldığı tarih itibarıyla son 2 haftada en az 3 defa derse geç kaldığını, dersi kırdığını ya da okulu astığını söyleyen öğrenci oranları da paylaşıldı. Türkiye'de okulu astığını ve dersi kırdığını söyleyen öğrenci oranları, OECD ortalamasından yüksek. OECD öğrencilerinin yüzde 5'i, Türkiye'deki öğrencilerin yüzde 17.2'si okulu asıyor. Dersi kırma konusunda OECD ortalaması yüzde 6.6, Türkiye'de bu oran yüzde 15. Derse geç kalma oranlarına bakıldığında OECD ortalaması yüzde 15.4, Türkiye'deki öğrencilerde bu oran yüzde 16.6.

ÖĞRETMENLER DE EĞİTİME KATILMIYOR

İngilizce konuşan ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya, Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda ile Singapur'da, öğretmenlerin 4'te 3'ü son 3 ayda en az 1 defa herhangi bir mesleki gelişim programına katıldığını belirtiyor. OECD ülkelerinde her 2 öğretmenden en az 1'i katılım gösteriyor. Türkiye, Norveç, Gürcistan ve Makedonya'da, öğretmenlerin 4'te 1'inden daha azı son 3 ayda bir mesleki gelişim programına katılıyor.

Türkiye PISA 2012 raporuna göre, her 3 alanda da puan kaybetti. Okuma becerilerinde 48, fen okuryazarlığında 38, matematik okuryazarlığında ise 28 puan kaybedildi. Türkiye, fen okuryazarlığında 425 puanla Estonya, Moldova, Malta ve Romanya gibi ülkelerin altında yer aldı. Okuma becerileri alanında Türkiye 428 puanla, Vietnam, Letonya ve Lüksemburg gibi ülkelerin altında bulunuyor. Türkiye, matematik okuryazarlığında ise 420 puanla Makao (Çin), Macaristan ve Bulgaristan'ın altında yer buldu.

TEOG GİBİ SINAV UYGULAMALARI YANLIŞ

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Bekir Gür geçen hafta 4 ve 8. sınıf öğrencilerinin başarısını ölçen TIMSS sonuçlarının açıklandığını, Türkiye'nin puanlarını artırdığını söyledi. Araştırmalara bakarsak, Temel eğitimde iyi gibiyiz diyen Gür, PISA'da çıkan sonuca ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'nin bütün öğrencilerinin seçilerek eğitim aldığı TEOG gibi sınavlar hata. Öğrencileri seçiyoruz ve onları etiketliyoruz. Singapur, Güney Kore ve Finlandiya gibi ülkeler son 20 yılda eğitime çok iyi yatırımlar yaptı. Ülkenin başına gelenin politika değiştirdiği gibi bir durum yok. Öğretmen kalitesi anlamında da çok iyi durumdalar."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bekir 2 yıl önce

idareciler işin kolayını bulmuşlar topu oğretmene atmışlar herkes bir günah keçisi arıyor oda ogretmenler oluyor, 22 yıllık meslek hayatımda okulunun akademik konumuyla ilgilenen idareci görmedim genellikle bir yili sorunsuz bitirme derdindeler yada okulunaltyapısı ile ugrasma derdindelerdir. sorun idarecilere görev yatıgınız sürece okulunuda neler yaptınız diye yüzde doksanı ben göreve başalafıktan sonra der sayar tuvaletlerden kapışardan boyadan sıradan vb. inşaatcı gibi çalıştıklarını anlatır eğitim ogrtimin ogretmenin kalitesini arttıracak ne yaptıgınısoran olmaz onlara zaten vurun öğretmene kolay yol gecen yıl erasmus ile maltaya gitmiştik orda bir okulda idareci olmak için ne lazım diye sorduk en az 20 yıllık ogretmen olmak egitim uzerine yüksek lisans yapmış olmak şartı var dendiğinde bizim erasmusa gelen idarecilerimiz güşerek bizde sendikan sağlam olsun deyip mavra yaptılar kısaca kumandanı harp görmemiş asker kaybetmeye mahkumdur. Önce idareci kalitesi olmalı

Avatar
Haha 2 yıl önce

Surekli ya senden oncekini ya bi altini sucla hep ayni hic kendinde ya da ustunde suc arama

Avatar
Gerek yok 2 yıl önce

İdarecinin öğretmenleri germekten ve bunaltmaktan başka bir iş yaptığı yoktu. Bir de koltuğu kurtarmak için bu durumu da öğretmenlere yıktılar. Kendileri açmışlar klimayı, öğrenciler ve öğretmenler ısınıyor mu üşüyor mu umurlarında değil