"Sıradan müfredat tadilatından ziyade topyekun eğitim-öğretim reformu yapacağız''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Samimi bir muhasebeyle geçtiğimiz 18 yılda her alanda, tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu değişim sıradan müfredat tadilatından ziyade topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi Açılış Törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk etabı tamamlanarak hizmet vermeye başlayan İbn Haldun Üniversitesinin külliyesinin hayırlı olmasını diledi.

Külliyenin, Mimar Sinan'dan alınan ilhamla yapıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bu atmosferde ülkemizde sosyal bilimler alanında yeni kapılar açacağına inanıyorum. Faaliyete başlamasının üzerinden çok kısa süre geçmesine rağmen üniversitemiz bu misyona layık olduğu işaretlerini veriyor. Üniversitemizin ismini aldığı İbn Haldun dünyada sosyoloji ilminin kurucusu olarak kabul edilir. Kendisi bunu ümran ilmi olarak kabul ediyor. Tunus, Cezayir, Mısır gibi coğrafyalarda ilimle, yöneticilikle geçen İbn Haldun bu tecrübelerini Mukaddime'yle insanlığın istifadesine sunmuştur. Esasen bu çerçeve İbn Haldun Üniversitesinin üzerine inşa edildiği değerleri de özetliyor" dedi.

"Eğitim ve öğretimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum"

Yaşadığımız her hadise geçmişi anlamadan geleceği kavramanın mümkün olmadığını hatırlattığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi ve ekonomik taraflarını bir kenara bırakıp, sadece ilmi yönüyle bakacak olursak batı dünyası ilhamını bizim köklerimizden almıştır. Biz kendi köklerimizi unutarak veya dışlayarak onun türevlerini esas alarak kendimize yol ve yön bulmaya çalışıyoruz. Fikri bir buhranın içinde çırpınıyoruz. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e ülkemizin yaşadığı bu tartışmaların temelinde geleceğimizi nerede arayacağımız olmuştur. Ülke ve millet olarak kendimizi kontrolsüz bir batılılaşma fırtınası içinde bulduk. Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır. Türkiye'nin siyasi, ekonomik, askeri olarak yeniden kendine güvenini kazandığı son dönem, bu tür tartışmaların daha adil şartlarda yürümesine de imkan vermiştir. Türkiye bu fikri tartışma zenginliğini hayırlı bir inkişafla neticelendirecektir. Hükümet olmakla muktedir olmak, muktedir olmakla iktidar olmak arasındaki farkı iyi biliyorsunuz. Gerçek iktidarın fikri iktidar olduğunu iyi biliyoruz. Samimi bir muhasebeyle geçtiğimiz 18 yılda her alanda, tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum" dedi.

"Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu layıkıyla hayata geçiremiyoruz"

Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu layıkıyla hayata geçiremiyoruz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Medyamız en modern alt yapıya sahip ama bizim sesimizi yansıtmıyor. En haklı olduğumuz konularda bile dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. Bunun için de fikri iktidarımızı da hala tesis edemediğimiz kanaatindeyim. Hiç kimsenin bu arayıştan rahatsız olmaması gerekir. Bu arayışın sona ermesi bir ülkenin veya toplumun felaketi demektir. Bize lazım olan ilhamını gelenekten alan yenilikçiliktir. Günlük hayatımızda otomobili bırakıp atı ulaşım vasıtası olarak görme gibi şey tabi ki yok. Bizim derdimiz ve arayışımız başka. Dünyadaki hakim fikri anlayışın ve fiili düzenin sadece ardından giderek kendimize çok daha iyi bir medeniyet inşa edemeyeceğimize inanıyorum. Tek vazgeçilmezimiz inancımızın naslarıdır. Onun dışındaki her şeyi yeniden yorumlamak, üretmek mümkündür. Ne insanlığın milletimizin ve inancımızın binlerce yıllık birikimine sırtımızı döneceğiz, ne de modern dünya imkanlarını reddedeceğiz. Esasen insanoğlu kimi zaman iyi yönde, kimi zaman kötü yönde kendisini yenileyen bir varlıktır. Biz her alanda olduğu gibi fikri alanda da üretici olma peşindeyiz, Türkiye kuru kuruya batıcılık saplantısı yanında, pek çok sapkın ideoloji ve akımın zehrine de maruz kalmış bir ülkedir. Fikri iktidarımızı kökü ve ruhu itibariyle bize ait olmayan bir medeniyete kaptırmamızın nedeni, bu sapkın akımların önlerinin bilinçli şekilde açılmasıdır. Amorf bir nesil yetiştirme gayreti ülkemize oldukça pahalıya mal olmuştur. Yapmamız gereken kendi medeniyet birimimize uygun nesiller yetiştirmektir" dedi.

"Sıradan müfredat tadilatından ziyade topyekun eğitim-öğretim reformu gerekir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan devamla, "Türkiye'nin 2053 vizyonunun ana fikrini bu vizyon oluşturmalıdır. Ülkemizin geçmişten bugüne eğitim öğretim sistemi çocuklarımıza sadece maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur. Her okul seviyesinde öğretime ağırlık verilirken eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Özellikle medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yerine daha iyisi konulamamıştır. Evlatlarımızın zihinleri batının popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur. Önümüzdeki dönemde önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu değişim sıradan müfredat tadilatından ziyade topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir. Tek ihtiyacımız olan değerlerini iyi bilen, kültürüne, tarihine sahip çıkan insanlar yetiştirmektir. Diğer hususlar için endişe etmeye gerek yoktur. Onlara sahip olabilmeleri için yeterli eğitim-öğretim hayatı vardır. Ortaokul dönemini çocuklarımızın zihni ve fiziki kabiliyetlerini keşfetmeye onları geleceğe doğru alanlarda hazırlamaya yönelik anlayışla şekillendirmeliyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fasa fiso tayyip! 1 ay önce

Sen gölge etme yeter. 15 yıldır yaptığın belli, hiç yaptın. MEB de gizli ve açık baskı yı artırdın, çocuğumuzu eğitmedin, seçme elemede iyice saçmaladın? Kıçı boklu yöneticilere bizi elpençe yaptın! sırf çocuğumuz devamsızlıktan kalmasın diye buna mecbur kaldık. nERDE ŞEREFSİZ ALÇAK PUŞT OROSPU ÇOCUĞU varsa bu baskıyı sadistçe uyguladılar,sağolsun doktorlarda rapor vermemek için yarıış tılar,
adaletsizliğin tiilağını elemede yaptınız, insan eğitim derken utanır? sen önce kendini eğit,cahil zırvalarla milleti kandıran bi adamsın, evlatların haram yiyor, çevren ülkenin hakkını yiyor. sizin vereceğiniz eğitimi siler atarım, sizin öngörülerinizi ayağımın altında ezerim. Bir hiç çıkmış eğitimden ahkam kesiyor; eğitimi biz çocuğun ailesine endexledik, devletli bu hususta zorlama baskı özendirme mecbur etme yollarına tevessül etmesin diye de uyrdık. aklın basmıyomu? unutttunmu? gelen her azap ve cezayı birinin yaptığına seni inandıran şeytan aklına söyle, alıveririzde yapamaz.

Avatar
bak cahil küheyla( tayyibe sözüm) 1 ay önce

Aklın basmıyosa dinle öğren!
Yapacağın şu:
1) Eğitimin çerçevesini belirle,içini bilim insanları doldurur.
2) Dileyene,ihtiyaç duyana okul aç hizmet ver.
3) Dileyen dilediği yerde, yoldan öğrensin,dilerse evinden yapsın eğit,im işini.
4)Adil bir ölçme değerlendirme sistemi kur ve layık olanı hakettiği üst sınıfa yükselt veya vesikasını ver.
5) Şimdi bu temel ysamız, bu evrensel olan. Bunun aksine her işini planını bozarız,
ardından azap ederiz size, müteselsilen yakarız. Anladınmı soysuz herif. 15 yıldır evrensel ölçekli eğitimden kastım bu! Amına koyduğumun oğlu,tam tersini yaptın;
Ayıp olmasa ölçme değerlendirmeye AKP li ise 20 puan verin demediğiniz kaldı bi.
Böyle devam ederseniz, asi gelirseniz bize; getireceğimiz güçlere izin imkan veririzde,şunu diyebilirler ve sessiz kalırız: '' tayyip erdoğan ve avanesini sikene sınavda 80 puan fazla verin'' olurmu ? neden olmasın tayyipciğim. Senin anan
mezarında ters dönüyor salak cahil herif. Eğitimde emrolunduğun şeyi yap. yazdık.

Avatar
Hakan Hoca 1 ay önce

Önce öğretmen maaşını yoksulluk sınırının üzerine çıkarsak iyi olur nacizane görüşüm .

Avatar
ulen deyus! (reisi cumhura) 1 ay önce

zorlama, mecbur etme, imkan ver,adam gibi ölç-değerlendir, adil şekilde eleme yap;
bu yeter, biz evladımızı eğitirirz,teknoloji, çağ buna imkan veriyor, ama amına koduğumun bürokrasi,yalakalık ve şerefsizlikle bezenmiş meb yapısı; bize bunu yaptırmıyo.elemede veya biyerde pes ediyoruz yada başka bir kulvarda. sen kimsin de bizi eğiteceksin.15 yıldır bizi resmen okullarda mahkum ettiniz ve evladımıza bize verdiğiniz zarar ve sebep olduklarınızın 1000 mislini en yakınlarından ve senden soracak rabb; o klişe sözlerle sen ananı kandır, git oğlunu eğit, damadını eğit, çalmanın yalanın hilenim düzenbazlığın efendisi lavuk; ne öğretcen aileme bana...siktirol git, karışma yeter ulan. ananı sikeyim, korona bu ülkeden sizin yüzünüzden çıkmaz, dilerin sizi sizin gibileri bitiriri bizden uzak durur.

Avatar
İmam hatipler evrensel okullar değil! 1 ay önce

Tayyip denen şeytanı uyarıyoruz! Kimse senin inandığın gibi inanmak ve dini o şekilde anlamak zorunda değil,zaten çoğu şey yanlış ve yanlış anlaşılmış.Rabb hiç bir dine mensup olmadığı halde dinini öğrettiği ve iman ,ilim verdiği kişiler için sizin bu din partizanlığı ve faşizanlığınıza yeter dedide,bizi kelamına mazhar kıldı. Dedikki; Eğitim öğretim işinizi evrensel ölçekli yapın. Burdan asla herkez ana diliyle eğitim alsın gibi bir yanlış anlama olmasın. Rabb;toplumlarda ,evrensel ,kadim ve yaygın dillerin eğitim için kullanılmasını destekler. Bu bağlamda hiç bir aşiret, azınlık veya kabile dili eğitim için rabb ın uygun gördüğü değildir. Yani karşıyız. Dilde birlik şart.Evrensel deyince 3-5 sümüklü kürt çeteci çıkıp ana dilde eğitim diyor, sizde yılışıyosunuz. Kabile,aşiret ve azınlık dillerini silecek rabb. An itibariyle kendini kürt diye tanımlayan cahil bir çetenin hak talep etmesi ve onlara sözde hak verilmesi yanlışına dur diyoruz yada siler geçeriz. eğitimi türkçe yap!

Misafir Avatar
eğitim dili tek olacak! 1 ay önce @İmam hatipler evrensel okullar değil!

Bu rabbın kulları için iyi gördüğüdür, siz bilemezsiniz. Kürt bir avuç çetenin gariban kürtleri koparıp aşiretlere köle maraba yapma planını gördüde,onları lanetledi,kuşattı.Ne zaman evrensel değerler desek bu çete çıkıp bu planını eyleme koymak için hak talep ederken,bazıları yeşil ışık yakarken ; bilinmelidirki:
bu bize asi gelmek olur, yıkar siler geçeriz, yanlış iş olmaz bizde.Özetle tayyibe yıl 2005 te seslendik; dedikki evrensel bir eğitim modli kur,oluştur, kriterleri yazdık. Şimdi Adam çıkmış saçmalıyor.ULEN sen kimsin alçak,verdiğin hangi sözü tuttun!! yAPIN DENİLENİ, YADA mecbur ederiz!! sonra sileriz alayınızı arzdan.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ali 1 ay önce

Torpili birakin egitime siyaseti sokmayin yeter.Mudur yardimcisi bile torpille

Avatar
İnşallah! 1 ay önce

Her şartta çalışmış öğretmenler toplanıp fikirleri alınmadan, her bölgenin şartları değerlendirilmeden, sahadan uzak kafalarla eğitimde reform felan yapılamaz! Yıllarca bu yapıldı sonuç ortada...

Avatar
Ali 1 ay önce

Ücretli öğretmenlik kaldırılmali