'TEOG İÇİN ÖNCE FEN LİSELERİNİ KALDIRALIM'

Ben de âcizane eğitimle haşir neşir birisi ve bu konuda diplomalı biri olarak "fen liseleri kapatılsa herkes rahatlar" demiştim. Söylediğimi önce espri olarak anlamış olmalı ki gülümsedi, durumun vahametini anlatınca ve ciddiyetimi görünce "Hocam üstün yetenekli öğrencilerimiz ne olacak? diye sitem etti. Yetenekten kastının da fen ve matematik olduğu belliydi, çünkü fen liseleri fen bilimleri ağırlıklı eğitim yapıyorlar. Ben de o zaman sosyal bilimler alanında da yetenekli ve beceri sahibi çocuklar olduğunu hatta yalan söylemenin de nihayetinde bir beceri olduğunu söyleyerek bununla ilgili bir okul açılıp test usulü ile öğrenci yerleştirelim deyince seninle mi uğraşacağım tavrı ile konuyu değiştirdi.

TEOG benzeri merkezi sınavların zararını ziyanını muhtelif kerelerce dile getirmişliğim oldu. Bu yazı içerik olarak öncekilerden farkı olmayacak ancak biçim olarak farklı şekilde kaleme aldım. Öğrencilik yıllarımızda sınavlara çalışırken madde haline getirilmiş konular mutlaka sınavda çıkar ve ezberlenmesi kolay diye daha fazla çalışırdım. Hocalarımız da herhalde değerlendirme kolay ve objektif olur diye daha çok onlardan soru sorarlardı. Şimdi TEOG’un bize yansımalarını maddeler halinde sıralarsak;

1- Öğrenciler üzerinde büyük bir yük ve stres,

2- Ezberci eğitim, çünkü merkezi sınavlarda bilgi sorulur. Bilgi ezberlenir ve TEOG dan sonra unutulur,

3- Bilgiyi ezberleten ve kendilerini eğitimin alternatifi olarak görüp böbürlenen dershanelerin çoğalmasına sebep olur,

4- Veliler TEOG da çocuklarının yüksek başarı göstermeleri için özel hoca ararlar ve TV’lerde özel ders ücreti 700 TL şeklinde haberler yayımlanır. Aslında özel derste de özel hoca son kertede kısa sürede çok test çözmeyi anlatır ve öğrenci fazla çaba sarf etmeden hayata kısa yoldan ulaşmanın yollarını öğrenir,

5- TEOG ile öğrencinin kazandığı okul evinden uzak olduğu için servisle gitmek zorunda kalır. Bunun sonucu olarak da;

a- Servislerle ilgili her gün haberlerde izlenen görüntülere bakıp bakıp üzülürüz,

b- Bakanlık valiliklere yetki verir "çocuklarımız uykularından da olmasınlar, eğitimlerinden de" diye.

6- TEOG’da ortaokul ders başarı notu yerleştirme puanına etki ettiğinden özel okullarda çocuğun başarısının üzerinde bir puan vererek o çocuklar üzerinden reklam panolarını doldururlar.

7- Fen liselerine ve genel liselere giremeyen öğrenciler Meslek liselerine gitmeye devam eder ve onların kontenjanları bir türlü dolmaz.

8- Diğerleri ( yani benim bilmediklerim...)

TEOG kaldırılmalı tartışmaları başladıktan sonra TV’den izlediğim kadarıyla a) yeni sistem nasıl olacak ve b) çalışkanlara haksızlık olmaz mı diye iki eleştiri geldi. Sistem dediğiniz eğitimin topyekün işleyişidir. TEOG bu sistemin bir çarkı. Çalışkan kim, tembel kim?. Herkes kendi çapında çalışkandır. Çalışkanlıktan kasıt çok bilgi ezberlemek ve test çözmek ise diyecek laf yok.

Çözüm nedir? sorusunun cevabı ise oldukça basit. Bir zamanlar zamanın ruhuna uygun olarak 80'e yakın lise türü vardı. Bunların azaltılması (darısı yükseköğretim programlarının başına) olumlu bir gelişme iken fen liselerinin duruyor olması da bir eksiklik. Çünkü fen liselerini yani kontenjan ve “iyi okul” algısı ve de bunun için sınav yaptığınız sürece TEOG olmaz başka bir şey olur. Liseleri genel ve mesleki olmak üzere ikiye ayırdığınızda TEOG biter. Hazır bir yerleştirme sistemimiz de var. Ortaokul başarı ve performans notunu da bir tarafa bırakarak ve de başka ülkelerde acaba nasıl veya yenisi nasıl olsun tartışmalarından uzak öğrenci mesleki ve genel liseye gitmek isteğini belirtsin ve evine en yakın okula yerleştirilsin. Unutmayalım en iyi okul eve yakın okuldur. Çocuklara bilgi yükleme nasıl oluru bir tarafa bıraksak ta biraz da oyun oynamalarına baksak.

Prof. Dr. Sadık Kartal

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre Öğretmen 3 yıl önce

En iyi okul eve en yakın okulmuş. İyi mahallede ikamet edip çevrende güzel okullar varken bunları söylemek kolay Sayın Profesör. Arka mahallede oturan çalışkan çocuk ne yapsın!!!

Avatar
Adil 3 yıl önce

Bu gençler 3 yıl sonunda milletvekili seçilecek ama servisle gidemiyor teog cekemiyor

Avatar
B. TORUK 3 yıl önce

DEĞERLİ HOCAM BEN BİR ÖĞRETMEN VE İDARECİYİM.SAYIN CUMHURBAŞKNIMIZ BİR TALİMAT VERDİ. TEOG KALKTI DİYE. BU GÜZEL FAKAT BİR HAFTADIR. AKLA HAYALE GELME FORÜLLER TARTIŞILIYOR.. ÖYLE GÖRÜŞÜYORLAR TARTIŞMAYI YAPAN EĞİTİMCİLER DEĞİL BU İŞTEN PARA KAZANAN SEKTÖRÜN TEMSİLCİLERİ. EFENDİM TEOG KALKTI YERİNE NASIL BİR SINAV SİSTEMİ VEYA SEÇME SİSTEMİ GETİRELİM. BU KONU İLE İLGİLİ BU GÜNE KADAR ALINAN KARARLAR BUMERANG GİBİ HEP DÖNÜP BİZİ VURDU. SINAV SİSTEMİNİ KALDIRALIM SADECE ŞU OKULLARDA SINAV YAPALIM DEDİĞİNİZ ZAMAN O BİR KAÇ OKUL İŞGÜZAR POLİTİKACILARI İZMİR TARAFINDAN ÇOĞALTILIYOR. O GÜN SINIRLI SAYIDA YAPILAN SINAV ÜLKE ÇAPINDA YAYILIYOR. YİNE BAŞA DÖNÜYORUZ. "BİZİM OĞLAN BİNA OKUR DÖNER DÖNER GENE OKUR"OLUYOR. HALBUKİ MESELE ÇOK BASİT SAYIN HOCAMIN BAHSETTİĞİ ŞEKLİYLE ADRESE DAYALI SİSTEME GEÇİLMELİ BU KESİN ÇÖZÜMDÜR. DİĞER BÜTÜN FORMÜLLER EĞİTİMİ EĞİTİMCİLER VE OKULLAR DIŞINDAKİ SEKTÖ RÜN KUCAĞINA ATACAKTIR.BEN HEP ŞUNU SÖYLEDİM MESELE BASİT BİR MESELE BU MESELEYİ KARMAŞIK HALE GETİRECEK UZMAN! KİŞİLERLE GÖRÜŞMEMEK GEREKİR. YİNEDE EĞİTİMCİ BİR AKADEMİSYENİN DETAYDAN KURTULUP'TA BU MESELENİN BASİT ÇÖZÜM ÜRETEBİLMESİ GÜZEL BİRŞEY TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN HOCAM.

Avatar
İlys 3 yıl önce

Çok saçma olmuş kenar mahalleye nitelikli hocalar gelmiyor en azından ekonomik durumu iyi olmayan bir çocuk Fen Lisesini kazanabiliyor buda eğitimde fırsat eşitliğidir 1999 daki eğitim sistemi geri gelsin kitabınızı da kendimiz alalım