TEOG Sistemi Değişiyor
Merkezi ortak sınavlar kapsamında, ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine yönelikTEOG sınavları yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, konuyla ilgili verdiği demeçte, "Biz ekstra bir sınav yapmıyoruz. Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatlarında başarılarını ölçmek için öğretmenlerimizin yaptığı bir sınav. Biz bu sınavın sorularını buradan gönderdiğimiz için adına ortak sınav diyoruz. Biz 'TEOG sınavı' diye bir kavram hiç kullanmadık, kullanmamayı tercih ediyoruz çünkü böyle bir sınav yok" ifadesini kullandı.

Tekin, 8. sınıf öğrencileri için yapılan merkezi ortak sınavlara ilişkin Ahmet Bahadır İlhan Ortaokulu'nda yaptığı açıklamada, kamuoyunda kodlama kültürünün olmasından dolayı, merkezi ortak sınavlara 'TEOG' isminin verildiğini ama böyle bir isimlendirmenin doğru olmadığını belirtti.

'Okuldaki başarıyı ölçeceğiz'


Ortak sınav sistemi uygulamasının nasıl hayata geçirildiğini anlatan Tekin, şunları kaydetti:

"Bu sistemi nasıl yapabilirsiniz, bunu yapma yönteminiz şu. Merkezi sınav yapmayacaksınız. Çocuğun 8 yıllık başarılarını toplarsınız, oradan bir not elde edersiniz. Bu notu liseye yerleştirirken kullanırsınız. Bu bize neyi kazandıracak. Merkezi sınav olmayacak, daha önemlisi okulumuz ve öğretmenlerimiz değerli hale gelecek. Öğrenci okulda öğrendiklerinin dışında başka bir şeye ihtiyaç duymayacak. Biz sadece okuldaki başarılarını ölçeceğiz. Çocuk okuldaki sınavına hazırlanacak, orada başarı elde edecek, biz de onu ortaöğretime yerleştirmede kullanacağız. Bunun sakat noktası şurası, Türkiye'deki bütün okullarda aynı notlandırmanın olduğuna inanılıp inanılmayacağı endişesi kamuoyunda oluşmaya başladı. Bu anlamda çok istisnai yanlışlıklar olduğuna inanıyoruz."


 

Öğrencilerin 8'inci sınıfta herhangi bir dersten başarılı olmak için girdiği yazılı sınavlardan bir tanesinin sorusunu ortak hazırladıklarını kaydeden Tekin, Türkiye'nin her tarafından 8'inci sınıf öğretmenlerinin, hazırladıkları soruları öğrencilerine sormak yerine bakanlığa gönderdiklerini, bakanlığın ulaşan sorulardan bir havuz oluşturduğunu ve o sorulardan ortak sınav hazırlayarak, Türkiye'nin her tarafında merkezi ortak sınavın yapıldığını söyledi.

Sosyal faaliyetler etki edebilir

"Bu sınav, sınavsız geçişin bir başlangıcıdır. Kademeler arası sınavsız geçiş ancak böyle hayata geçirilebilir." değerlendirmesinde bulunan Tekin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile sınavın her yönünü müzakere ettiklerini belirterek, gelecek yıllardan itibaren sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yerleştirme puanlarına etki edebileceği bir sistem oluşturmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Her yıl geri dönüşler aldıklarını ve sisteme eklemeler yaptıklarını vurgulayan Tekin, gelecek dönemde yapacakları yeniliklere ilişkin şunları kaydetti:

"Çocuklarımızın normal dönemlerde eğitim öğretimlerine devam ederken eksik bıraktıklarını düşündüğümüz ve bu sınavlar yüzünden devam edemedikleri konular oluyordu. Çocukluklarını yaşayabilecekleri bir ortam, bireysel yeteneklerini geliştirebilecekleri ortam eksik kalıyordu. Okul başarılarını önemsediği için sanatsal, sosyal, sportif ve kültürel yönlerini açığa çıkaramıyorlardı. Biz çocuklarımızın bu yeteneklerini de geliştirmeyi arzu ediyoruz. 'Temel eğitimden orta öğretime geçiş sürecinde bu tür etkinliklerini kayıt altına alalım. Çocuğumuz ortaokula başladığı günden itibaren haftada iki saat gitar kursuna, tiyatro kursuna giderse veya spor kulübü bünyesinde spor yaparsa, bunları kayıt altına alalım, bunlar üzerinden katsayı hesap ederek, temel eğitimden orta öğretime geçerken kullanabilelim.' demiştik. Bununla ilgili altyapı sürecimiz maalesef 15 Temmuz sebebiyle sekteye uğradı. Belki önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ekleme yapılabilir." 

Ülkenin sportif, kültürel ve sanatsal altyapısı güçlü çocuklara da ihtiyacı olduğunu kaydeden Tekin, "Bütün çocuklarımızın sadece test çözerek, okul başarılıyla övünen çocuklar olmasını istemiyoruz. Aynı zamanda her çocuğun ilgisine göre sosyalleşmesini, yeteneklerini geliştirmesini arzu ediyoruz. Bunu teşvik etmek için yerleştirmenin içine bunu da dahil edebilir miyiz, bunun için çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeliha 2 yıl önce

Bu şekilde yapilan bir sinav oldugu surece ogretmen ve veli arasında geçen konusma: neden 98 verdiniz. 2 puan daha eklerseniz 100 olacak. Bunun ne zarari olabilir. Neden öğrencinizin kotuluyunu istiyorsunuz hocam!!!

Avatar
Sevgi 2 yıl önce

Peki öğretmen veli veya öğretmen öğrenci ilişkileri iyiyse not bol olur iyi değilse az olur onun önüne nasıl geçmeyi düşünüyorsunuz

Avatar
Selen 2 yıl önce

Veli bu seferde çocuğunu kurstan kursa mı taşıyacak(basketbol satranç vs)ayrıca sosyal etkinlik iyi bir biütçe ister millet çocuğunu nasıl götürsün yüzme satranç basketbol vs

Avatar
Yasemin 2 yıl önce

Her yıl spor ve sanat faaliyetlerinin etkili olacağı söyleniyor fakat etkili olmuyor bunun artık etkili olmasını istiyorum yoksa seneye oğlum 8. Sınıf ve onun spor yapmasını istemeye istemeye engelleyeceğim

Avatar
Bekir 2 yıl önce

Şimdi herkesi özel okullara mahkum edecekler.Çünkü özel okullar her konuda öğrencinin notunu yüksek tutuyor...

Avatar
hüseyin 2 yıl önce

başdan sona saçma sapan bir uygulama.burdaki amaç zaten özel okullara yer açmak.başka bir amaç düşünülemez

Avatar
nilufer 2 yıl önce

Okulların başarısını ölçüldü söyleniyor. Biz çocuklarımızı dershanelerle kurslarla hazirliyoruzu. Nasil okul başarısı ölçülüyor?

Avatar
Aleyna 2 yıl önce

yapacağınız sistemin var ya ne kadar rezalet bir eğitim sistemine sahibiz teog çok daha mantıklıydı burdaki amaç bence daha fazla İmam Hatip Lisesi açtırmak ve laik sistemden uzaklaştırmak TEOG daha fazla Stres yapıyor diyorlar Ama bence şu an Bütün veliler ve öğrenciler daha fazla stresli Çünkü hiç kimse neyin ne olacağını bilmiyor