Teog'da Hatalı Soru Var!
AŞAĞIDA BUNU GÖREBİLİRSİNİZ.


29 KASIM 2013 tarihinde yapılan I.TEOG sorusu

A KİTAPÇIĞI SORU 3
3.Atatürk’ün,çocukluk dönemini geçirdiği Selanik şehrinin aşağıdaki özelliklerinden hangisi,şehirde farklı kültürlerin bir arada yaşadığının kanıtıdır?
A)Çok uluslu yapısı
B)İşlek bir limanı olması
C)Askeri okulların bulunması
D)Avrupa ile demiryolu bağlantısının varlığı
DOPRU CEVAP:A 
Bu cevaba göre çok uluslu yapı farklı kültürlerin bir arada yaşamasından kaynaklanmaktadır.Dolayısıyla  çok uluslu yapı kültüreldir.
 
27 KASIM 2014 Tarihinde yapılan I.TEOG sorusu

A KİTAPÇIĞI 3.SORU
Selanik şehrinde Türkler,Rumlar,Bulgarlar,Sırplar ,Yahudiler ve Ermeniler gibi milletler birlikte yaşamaktaydı.
Selanik şehrindeki bu çok uluslu yapının aşağıdakilerden hangisine ortam hazırladığısöylenemez?
A)İnanç birliğinin sağlanmasında
B)Kültürel zenginliğin oluşmasına
C)Kültürel etkileşimin yaşanmasına
D)Toplumsal hoşgörünün gelişmesine

DOĞRU CEVAP :A 
Bu cevaba göre farklı milletlerin bir arada yaşaması kültürel zenginlik ve etkileşimi sağlamaktadır.Yani kültüreldir.
 
28 NİSAN 2016 tarihinde yapılan II.Teog Sorusu(HATALI SORU)

1. Atatürk’ün çocukluk dönemini yaşadığı Selanik’in taşıdığı özelliklerden bazıları şunlardır:
 I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır.
II. Önemli fikir akımlarının etkisindedir.
III. Zengin bir basın-yayın hayatı vardır.
 IV. Çok uluslu bir yapıya sahiptir.

Bu  bilgilerin  sosyal ve kültürel özellikler olarak sınıflandırılması aşağıdakilerin hangisinde doğru yapılmıştır?

 SOSYAL              KÜLTÜREL
 A) I ve II.             III ve IV.
B) I ve IV.            II ve III.
C) II ve III.           I ve IV.
 D) II ve IV.         I ve III.

Bakanlığın cevap anahtarında cevap B verilmiştir.Ancak cevap C şıkkı olacaktır.Farklı milletlerin ve  bir arda yaşaması ve çok ulusluluk kültürel  bir özelliktir.Bu soru geçmiş  yıllardaki  iki TEOG sınavında da  kökü değiştirilerek  sorulmuş ve cavap bu şekilde açıklanmıştır . Ayrıca kazanımlarda bu şekilde işlenmiştir ve öğrencilerin %70 bu soruyu C olarak işaretlemiştir.

Bakanlığın cevap anahtarında ise ;

B) I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır- IV. Çok uluslu bir yapıya sahiptir. Şıkkı doğru kabul edilmiş ve Sosyal bir özellik olarak verilmiştir. Bakanlık bu soruda kendisiyle çelişkiye düşmüştür.Bu sebeple soru iptal edilmeli  ya da doğru cevap C olarak düzeltilmelidir.
kamudanhaber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Erkan hocam mevzu sorunun B mi C mi olmasından ziyade; konunun öğrencilere kazanım açısından bu kadar ayrıntılı olarak anlatılmıyacak oluşudur. Örnek sorularda olduğu gibi MEB geçmiş yılların sorularında ve Eba kazanım/değerlendirme testlerinde çok ulusluluğu kültür olarak işlemiş ve ayrıntıya girmemiştir. Asıl mesele budur. Öğrencileri kendisi çelişkiye düşürmüştür

Avatar
Erkan hoca 2 yıl önce

Yanıt C diyen arkadaş diplomanı aldığın üniversiteye iade et tabi sahte değilse! Soru bulanık gibi ancak sosyal özellik önce nüfus yapısıdır ve kültürü de tabiki etkiler. Ancak kültürel özellik o şehrin kültür hayatı ile ilgilidir. Soru çok talihsiz olmuş bilhassa 8. Sınıflar için ama yanıt ya B olur ya da hiç yanıt olmaz. B ile C şıkkı olması en büyük hata, öğrenci ikili gruplayabildiyse B şıkkına ulaşır. MEB öğrencinin tarihsel yorum gücünü mü ölçecek yoksa sosyal kültürel gibi birbirine yakın iki kavramı ayırt etme gücünü mü karar vermeli.

Avatar
Murat kaya 2 yıl önce

Cidden soru tuhaf olmuş. Bu iki kavram birbirine çok yakın. Öğrenciye , hele ki 8.sınıf öğrencisine, böyle Sorulmaz. Siyasi ile kültürel olarak sorabilirdi. Ekonomik ile kültürel olarak da sorulabilirdi.

Avatar
ayşe 2 yıl önce

ya bu nasıl soru bi kere 1 ve 4 aynı şey oluyor ulus demek kültür demek farklı milletler yaşıyorsa orası çok kültürlü bir yerdir sorunun cevabı c olucak

Avatar
Murat kaya 2 yıl önce

Cidden soru tuhaf olmuş. Bu iki kavram birbirine çok yakın. Öğrenciye , hele ki 8.sınıf öğrencisine, böyle Sorulmaz. Siyasi ile kültürel olarak sorabilirdi. Ekonomik ile kültürel olarak da sorulabilirdi.

Avatar
Rıza 2 yıl önce

Saçmasapan bi yorum soru hatalı olabilir ama cevabın c olması için basın yayın ve fikir akımlarının sosyal olay olması lazım artı olay sosyal olaydır( kültürel sonuçları olabilir) bunu söyleyen adam öğretmen olamaz

Avatar
Yurt 2 yıl önce

Sayın itirazcı hocalar. 5, 6, 7. sınıflarda matbaa, kâğıt, basım teknikleri, basın-yayın faaliyetlerini "sosyal" unsur diye mi aktarıyoruz yoksa "kültürel" unsur diye mi? Siz mesela "Çok kültürlü bir insan" deyince ne anlıyorsunuz? Okumuş, etmiş, tanımış. E bunlar basın yayın faaliyetleriyle de olur zaten. Lütfen şu soruya C demeyin. Tak diye I. öncüle bakıp karar verilmemesi gerekiyordu, o kadar basit. Ayrıca II. öncül de sosyal değil kültürel. Batıcılık akımı mesela, sosyal değil kültüreldir. Dogmatik bakmamak lazım soruya.

Avatar
muhammed 2 yıl önce

soru hatalı değil abi sana sosyalle kültürel ayırt etmeni istiyo sen de ayırt edeceksin zaten cevap bariz 1 ile 4 ayni sey 2 ile 3 de kesinlikle kulturel buyuzddn cevap b