Velilerle Doğru İletişim Kurmak İçin Birkaç Önerimiz Var...
Öğrencilerin ailelerle nasıl olumlu ilişkiler kurulabileceğine ve sürdürülebileceğine dair öğretmenlere tavsiyelerde bulunacağız. Aynı zamanda zor olaylarla uygun bir şekilde baş etmeleri konusunda da çeşitli önerilerimiz olacak. İşte 8 öneri:

1. Savaşmaktan Kaçının

Ailelerle yapılan telefon görüşmelerinde mutlaka notlar alın. Bu, bir konuşmanın detaylarını hatırlamaya ihtiyaç duymanız ihtimali için her zaman iyi bir yoldur. Aileler aşırı derecede sinirlendiklerinde, duygusallaştıklarında ya da saldırganlaştıklarında (ki bu pek nadir olur), konuşmayı hızlıca ama diplomatik bir şekilde sona erdirin: “Üzüldüğünüzü anlıyorum, ama sizinle telefonda konuşma konusunda kendimi artık pek rahat hissetmiyorum. Yüz yüze görüşmeyi öneriyorum, ama yanımızda bir idareci de bulunmalı.” Ardından durumu hemen üstlerinize bildirin. Bazen velilerin sadece yüzde beşi zamanınızın yüzde 95′ini tüketir.

2. Mesajları Zamanında ve Kısa Bir Şekilde Yanıtlayın

Velilerden mesaj aldığınızda, aynı gün hemen cevap verin. Zamanında cevap vermeyerek hem kendinizin hem de okulunuzun tembel ve hiç de profesyonel olmayan bir imaj çizmesine sebep olursunuz. Eğer mesaj, basit bir isteğin ötesinde bir şeyse – mesela bir öğrenciye annesi tarafından iletilen basit bir hatırlatma gibi – detaylı bir fikir alışverişinden kaçınmak ve bunun yerine yüz yüze bir görüşme talep etmek her zaman daha akıllıcadır. Mesaj aracılığıyla gerçekleşen konuşmaların tonunu ve anlamını, korkuların ve duyguların artmasına sebep olacak şekilde yanlış anlamak son derece kolaydır.

3. Ödevleri Online Olarak Gönderin

En az iki haftayı kapsayan dersleri ve ödevleri çevrimiçi olarak önceden öğrencinize gönderin. Buna güncel EBA ağı izin vermekte. EBA'yı bu bağlamda kullanın. Çünkü bunlar, hem veliler hem de öğrenciler için aynı şekilde kolayca erişilebilir olurlar. Çok az şey bir öğretmenin itibarına, hazırlıksız ve düzensiz olarak algılanmak kadar zarar verir. Ayrıca aileler çocuklarının neler üzerinde çalıştıklarını bilmeliler. Öğrencilerin de ne öğreneceklerine dair net bir fikri olmalı. Çoğu zaman bu planlama, daha zorlu ödevlere nasıl hazırlanmaları gerektiği konusunda veliler ve öğrencilerle önceden görüşmeler yapmamı sağlar. Dahası, öğrenciler çeşitli sebeplerden dolayı bir okul gününü kaçırdıklarında, ne öğrenciler ne de veliler kaçırdıkları dersler hakkında size mesaj atmak zorunda kalır.

4. Aileleri Çocuklarının Eğitimine Dahil Edin

İdeal öğretmen, veli desteğine ve merakına kucak açar. Bu durum, ailelerin, çocuklarını gerçekten tanıdığımı ve onlara değer verdiğimi görmelerini sağlar. Bazen veliler çocuklarının başarılı olması için neler yapabileceklerini sorarlar. Onların doğrudan yapabilecekleri şeyleri de kapsayan bir yaklaşım ortaya koymanız çok önemlidir. Onların yardımlarına başvurun. Bunu, başka bir koçun yardımına başvurur gibi yapın, bir vekilin yardımına başvurur gibi değil.

5. Başarılı Bir Veli Toplantısı İçin İyi Hazırlanın

En başından itibaren veli desteğini kazanmanın en iyi yolu başarılı bir veli toplantısı gerçekleştirmektir. Velilerle konuşurken, sınıfta öğrencilerinize getirdiğiniz canlılığın ve şevkin aynısını onlara da yansıtmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Öğrettiklerinizi sevin ve bunun sadece söylediklerinizden değil, nasıl söylediğinizden de anlaşılmasını sağlayın. Ailelerin de söyleyeceklerini duymak, çocukları hakkındaki umutlarını ve korkularını öğrenmek için onları teşvik edin. Ve bütün çocukların en yüksek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olma konusundaki ortak misyonunuz doğrultusunda onlara nasıl destek olabileceğinizi araştırın.

6. İyi Haberleri İletmek İçin Telefon Açın

Okuldan gelen telefonlar genellikle pek olumlu olmazlar. Her tatilde iki kez velileri telefonla arayıp onlara, çocuklarının yaptığı ya da söylediği bir şeyden ne kadar etkilendiğinizi söylemeye özen gösterin. Onlara sadece iyi haberler verdiğinizde çok rahatlarlar ve gururlanırlar. Bu aramalar, bocalamaları ya da zayıflıkları fark etmeye değer verdiğiniz kadar başarıları ve gelişmeleri görmeye de ne kadar değer verdiğinizi de bilmelerini sağlar. Ayrıca bu aramalar, çocuklarının hayatını daha da zorlaştırmaya niyetiniz olmadığını, değerlendirmelerinizde ve geribildirimlerinizde adil olduğunuzu ve gerçekten öğrencilerin başarılı olduğunu görmek istediğinizi anlamalarına yardımcı olur.

7. Profesyonel Görünün

Hiçbir şey dağınık görünümlü bir öğretmen kadar “hiç profesyonel değil” hissi vermez. Özellikle de veli görüşmelerinde. Ne zaman bir veliyle karşılaşacağınızı asla bilemediğiniz için okula düzgün ve profesyonel bir görünümle gelmek iyi bir fikirdir. Okula asla kravat takmadan gelmeyen ve bu sayede gerçek yetki sahibinin biz olduğumuzdan kimsenin şüphe etmemesini sağladıklarını savunan öğretmenler var. Bunun için bir kravat takmanın şart olduğuna kesinlikle inanmıyorum, ama bence bir zararı da olmaz. Ayrıca daha genç öğretmenler için akıllıca bir hareket bile olabilir.

8. Okul Sonrası Aktivitelere Katılın

Bu, birilerine koçluk yapmaktan, bir aktiviteye seyirci olarak katılmaya kadar her şey olabilir. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen 3 yıl önce

Nerde yaşıyorsunuz acaba:). İsveç? Norveç yada finlandiya mı?