Yabancı Dil Eğitiminde Öğretmen Çok Önemli!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın pilot uygulama olarak başlattığı ve önümüzdeki yıl tüm Türkiye’de uygulamaya geçmesi beklenen "5. sınıfta İngilizce Hazırlık Programı"nın önemi ve yapılması gerekenler Bahçeşehir Okulları tarafından Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU) düzenlenen panelde tartışıldı.

Bahçeşehir Okulları tarafından düzenlenen panelin moderatörlüğünü yapan Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran, "Türkiye’de yıllardan beri gözden kaçırılan en önemli husus, kullanılan yöntemler. Geçmişten bugüne tecrübemizi net olarak ortaya koyamazsak, sadece gramer öğretimine dayalı bir program uygulamaya devam edersek müfredata yabancı dili 20 saat değil 40 saat de koysak yine bir adım öteye gidemeyiz" dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derin Atay, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Haznedar, Pearson Türkiye Öğretmen Eğitmeni Guy Elders ve Bahçeşehir Okulları Yabancı Diller Direktörü İpek Bulduk Cooley’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde  sorularımızı yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran, şöyle konuştu:

"Geçmişte Türkiye’de 5+3 eğitim sistemi varken Anadolu liselerinin önünde hazırlık programı uygulanıyordu.  8 yıllık kesintisiz eğitime geçtiğimizde bu uygulama kalktı. 3 yıl önce ise Milli Eğitim Bakanlığı 5. sınıflarda esnek bir uygulamaya izin verdi. Normalde 4 saat olan yabancı dil saatinin dışında bütün seçmeli dersleri yabancı dil olarak kullanarak yaklaşık 16 saate kadar yabancı dil dersini mümkün kıldı. Yani eski adıyla hazırlık sınıfı gibi yoğunluklu bir yabancı dil eğitiminin yolunu açtı. Fakat bu son birkaç aydır Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasıyla tekrar gündeme 5. sınıfların geçmişte olduğu gibi yeniden hazırlık sınıfı olarak okutulması konusu gündeme geldi. Bakan Yılmaz, ’artı bir yıl daha’ şeklinde değil de 5. sınıfın kendi içinde bir hazırlık yılıymış gibi değerlendirilebileceğinin işaretini verdi. Dolayısıyla biz de bugün bunu masaya yatırmaya karar verdik."

"4 TEMEL DİL BECERİSİNİN HARMANLANDIĞI MÜFREDAT LAZIM"

"Türkiye olarak dil öğretiminde geçmişteki tecrübemiz nedir? Bugünkü mevcut durum nedir? Eğer böyle bir uygulamaya geçilecekse  bu uygulamanın başarılı olabilmesi için nelere dikkat etmek gerekir? Ders saatinde nasıl bir program uygulanmalı? Dil öğretiminde dikkat edilmesi gereken yöntemler anlamında neler var? Bu dil eğitimini birlikte yürüteceğimiz öğretmenlerin kalitesi ne olmalı? Nasıl bir süreçten, nasıl bir eğitimden geçmeleri gerekir? Gibi soruların tartışıldığını söyleyen Vatanartıran şöyle devam etti:

"Yabancı dil eğitiminde bizim Türkiye olarak kaçırdığımız en önemli hususlardan birisi kullandığımız  yöntemler. Yeterli süreyi ayıracağız ama bu sürenin içeriğini nasıl dolduracağız? Biz geçmişten bugüne tecrübemizi net ortaya koyamazsak sadece gramer öğretimine dayalı bir program uygulamaya devam edeceksek 20 saat değil 40 saatte koysak bu yine bizi bir adım öteye taşımayacaktır. Dolayısıyla müfredat çok önemli. Konuşma, dinleme, yazma ve okuma olarak 4 temel dil becerisinin harmanlandığı ve aynı zamanda diğer branşlarda öğrendikleri genel kültür, matematik, fen, hayat bilgisi gibi tüm dersleri bu programa gömerek  yani bilgileri içerik olarak verip, içeriği tartışırken dil becerilerini de geliştirecekleri bir program. Böyle bir müfredatın hazırlanmasının çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Kendi yaptığımız çalışmalar da hep bu yönde. Bunun yanında öğretmen eğitimi çok önemli. Sadece tahta başında grameri aktaran bir öğretmen değil gerçekten öğrencilerin bütün bu 4 beceriyi sınıf ortamında ve sınıf ortamı dışında da kullanmaya teşvik edecek öğretmenler olmalı. Yani daha iletişimsel yöntemler kullanabilecek öğretmenlere ihtiyacımız var. Ayrıca öğretmenlerin kendilerinin dil yeterlilikleri çok önemli. Yani dile hakim olabilen ve yöntemi bilen öğretmenler gerekiyor."

"ANLIYORUM AMA KONUŞAMIYORUM"

Panel dolayısıyla konunun uzmanı akademisyenlerle işin mutfağında olan öğretmenlerin, öğrencilerle, velilerle ve öğretmen adaylarıyla buluştuğu panelde konuşan  Bahçeşehir Okulları Yabancı Diller Direktörü İpek Bulduk Cooley, şunları söyledi: "81 kampüsümüzde bin 200’ün üzerinde yabancı dil öğretmenimizle uzun yıllardan beri detaylı bir programla yabancı dil edinim sürecini yönetiyoruz. Ders saatinin yoğun olmuş olması değil sadece içeriğinde kuvvetli olması çok önemli. Bahçeşehir Okullarında uzun yıllardan beri zaten bu hazırlık sistemi uygulanıyor. 5. sınıflarda yoğun bir ders saatimiz var. Bu ders saatinin içerisinde de okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin birbirleriyle ilişkilendirilmesi var. Özellikle üretici beceriler ülkemizde büyük bir sorun. 'Anlıyorum ama konuşamıyorum’ denilir. ’Anlıyorum ama yazamıyorum’ denilir. Programımızın en büyük özelliği öğrencilerimizi dili rahatlıkla konuşabilen, yazabilen bireyler haline getirmek."

"DİLBİLİMCİLER OLARAK MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Bakan Yılmaz’ın tekrar uygulamaya geçmesi beklenen 5. sınıflarda hazırlık açıklaması ile ilgili de yorumda bulunan Cooley, "Bu tarz imkanlar eğitim dünyası için çok önemli. Milli Eğitimimizde çok güzel yeni yaklaşımlar var. Ders saatleri yükseltiliyor. Ciddi çalışmalar yapılıyor. Biz bunları dilbilimciler olarak büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Ve sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.