Yeni Müfredatta Göze Çarpan Detaylar
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredat taslağında ilk aşamada dikkat çeken konuları sizler için derledik.

- Felsefe dersinde ünite sayıları azaltıldı. Felsefeyle tanışma, bilgi felsefesi, varlık felsefesi, ahlak felsefesi, sanat felsefesi, din felsefesi, siyaset felsefesi ve bilim felsefesi başlıklarından oluşan felsefe dersinin üniteleri yeni taslakta, İlkçağ felsefesi, Ortaçağ felsefesi, Rönesans ve 17. yüzyıl felsefesi, 18. yüzyıl aydınlanma felsefesi ve çağdaş felsefe olarak zamansal sırayla yer aldı.

Felsefe dersinde ders saatleriyle ilgili değişiklik yapılmazken kazanım sayısı azaltıldı. Eski müfredatta 58 olan kazanım sayısı yenisinde 20'ye düşürüldü.

- İlk kez 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrencilere anlatılacak 15 Temmuz darbe girişimi, felsefe dersi kapsamında da işlenecek. Lise öğrencilerinden, "Millî irade, hukuk devleti ve demokrasi bilinci çerçevesinde anti demokratik darbe girişimi karşısında 15 Temmuz 2016'da gösterilen halk direnişini değerlendiren özgün bir metin yazma çalışması." yapmaları istenecek.

- Çağdaş Türk ve dünya tarihi dersinin Soğuk Savaş Dönemi ünitesine, Demokrat Parti döneminde Türkiye'de meydana gelen siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler başlıklı yeni bölüm eklendi. Derste işlenecek konular arasına, 1946-1950 seçimleri ile seçim usullerindeki değişim üzerinde durulacağı vurgulandı. Aynı dersin bir başka ünitesinde ise mülteci sorununa değinildi.

- Güncellenen öğretim programlarının tamamında değerler, konu ve kazanımlarla ilişkilendirildi. Buna göre değerler tüm derslerle ilişkilendirilecek. Belirlenen değerler kitaplara girecek ve sınıflarda okutulacak. 'Değerler eğitimi' başlığında, "Millî birlik ve dayanışma ile toplumsal uyumun temelindeki milli, manevi ve evrensel değerlerin özümsenmesi; bunların tutum ve davranışa dönüştürülerek toplumsal hayata yansıtılması giderek artan bir öneme sahiptir." ifadelerine yer verildi.

- Lise kimya kitabında, Kimyasal Türler Arası Etkileşimler konu başlığı altında Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'a da yer verildi. Prof. Dr. -Sancar'ın DNA'nın onarımı ile ilgili çalışmaları ve kısa biyografisi okuma parçası olarak öğrencilere verilecek. Ayrıca hayatını toplumda bir Türkçe bilinci oluşturmaya adayan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu da müfredatta unutulmadı. Sancar ve Sinanoğlu'nun bilim dünyasına katkılarının derslerde verilmesi öngörüldü.

- Çağdaş Türk ve dünya tarihi dersinde İkinci Dünya Savaşı konusuyla ilgili dikkat çekici değişiklikler yapıldı. Müfredatta, İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin dış politikası ve savaş sırasında Türkiye'de meydana gelen siyasi, ekonomik gelişmeler bölümünden, İsmet İnönü başlığı kaldırıldı. İnönü, o dönemde tüm baskılara rağmen, izlediği politikalarla Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'na girmemesini sağlamıştı. Bu bilgiler, müfredatta olmayacak.

- Çağdaş Türk ve dünya tarihi kitabında, Türkiye'deki bilimsel ve teknolojik gelişmelere de yer verildi. TÜRKSAT, Anka, Hürkuş, Göktürk, Altay gibi yerli üretimlerin üzerinde durulması ve öğrencilere araştırma yaptırılması istendi. Türkiye'nin uluslararası spor müsabakalarındaki başarıları; Galatasaray'ın UEFA kupasını kazanması, Türkiye'nin Dünya Kupası başarıları, Sinan Şamil Sam'ın kıtalararası boks şampiyonluğu, Hamza Yerlikaya'nın dünya ve olimpiyat güreş şampiyonlukları, Kenan Sofuoğlu'nun Supersport dünya şampiyonluğu gibi konular da kitaplarda yerini alacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kaan Avcı 4 yıl önce

Teknoloji dünyasında.Kodlama ile ilgili bi haber yapmıyorsunuz.Nerde bu bilişim teknolojileri .