Yeni Seçmeli Dersler Geliyor
Bosna Hersek Federasyonu ile Türkiye arasında 2015'te imzalanan protokol kapsamında Boşnakça, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren seçmeli ders olarak okutulacak.

Türkiye'de Boşnakçanın seçmeli ders olarak okutulmasına ilişkin, Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu'nda ilk dersin de verildiği toplantı düzenlendi.

Toplantıya katılan Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic, ortaokul öğrencilerine yaklaşık 30 dakika Boşnakça ders verdi.

Dilberovic, daha sonra anadillerin seçmeli ders olmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anadillerin seçmeli ders olmasında çok fazla gerekçe olduğunu belirten Dilberovic, şöyle devam etti:

"Başka bir ülkede kendi dilini okumamanın ne demek olduğunu biliyorum. Size ait bir şeylerin kaybolduğunu hissediyorsunuz. İlk kez Bayrampaşa Belediyesine geldiğimde orada doğal ve spontane vakit geçirdim. Orada bir dede, 'Torunumla konuşamıyorum.' dedi. O beni çok etkiledi. Türklerin Bosna'da Türkçe için neler yaptığını görünce çok etkilendim. Ben de böyle bir şey yapmak istedim. Ülke annedir, dil de ülkenin bir parçasıdır. Bir halkın ruhuna varmak isterseniz, onun dilini öğrenmeniz gerekir. Bu şekilde iki ülkenin ruhunu birleştirmiş olacağımızı düşündüm."

Projenin kendi bakanlığı dönemine denk gelmesinden çok mutlu olduğunu aktaran Dilberovic, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve çalışma arkadaşlarına da katkılarından dolayı teşekkür etti.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye'de yaşayan 7 dilin müfredatta yer aldığını belirterek, "Hem Milli Eğitim Bakanlığının protokolü hem de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kardeş okul projesiyle Türkçe, Bosna Hersek'te seçmeli ders olarak tercih edilmeye başlanmıştı. 83 okul Türkçe eğitimi vermekteydi. Bugün bakanımızın gelmesiyle 53 okul daha Türkçe eğitimine başlamış olacak. İki kez çeşitli programlar vesilesiyle Bosna'ya gittim. Bakanımızla toplantılarımız oldu. Türkçe'nin Bosna'da seçmeli ders olarak okutulması konusunda gayretlerini gördük." diye konuştu.

Boşnakçanın yanı sıra Arnavutçanın da yaşayan diller kapsamına alındığı bilgisini veren Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Arnavutça da seçmeli ders olarak gelecek yıldan itibaren müfredatımıza girmiş oldu. Okulumuzda ilk dersimizi de sayın Bakanımız vermiş oldu. Bu konuda yapılacak şeyler var. Ders kitapları ve diğer konularda iki ülke güzel bir iş birliği içerisinde çalışmaya devam edecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu konuda çok aktif. Binlerce Boşnak öğrenci Türkçe'yi yabancı dil olarak seçtiği için İstanbul'a getirildi. Hem pratik yaptılar, hem de akrabalarının yaşadığı ülkemizi burada görmüş oldular. Burada da seçmeli ders olarak Boşnakça'yı tercih eden öğrencilerimiz Bosna Hersek'e gidecek. Bayrampaşa Belediye Başkanı da çok destek veriyor."

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise bugün verilen ilk dersle imzalanan protokol sonrası yeni bir evreye geçtiklerine işaret ederek, "Sizlerin huzurunuzda ve tanıklığınızda başlamış olduk. Hem sizlere ve hem de sayın Dilberovic'e 'Hoşgeldiniz.' diyorum. Bu faaliyetin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Toplantıya, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman ve vatandaşlar katıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zazaca, kürtçe dilleri yok olmasın 4 yıl önce

mükemmel bir tespit, anadilinde eğitimi seçmeli de olsa görmek duygulandırıcı, gel gör ki Türkiye'de öyle yaşayan diller var ki maalesef eğitim kurumlarında seçmeli ders olarak müfredata geçirilmiş olsalar da uygulatılmamaktadır. bu da çok üzücü, elem ve keder vermekte. dede, nine torunuyla tercüman biri vasıtasıyla ancak anlaşabilmekte. Bu diller kürtçe ve özellikle zazaca dilleridir. Ki biliniyor ki zazaca yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir dildir. Ki Türkiye'de maalesef buna değer verilmediği görülmektedir. Zazacanın desteklenmesi adına yayına başlayan JİYAN TV tüm yörelerin ağzıyla yayın yaparak büyük bir destek sağlamaya başlamıştı ki maalesef Türkiye'deki siyasi politikalardan dolayı kapatılarak bu dili yok olma tehlikesine tekrar maruz bırakmıştır.Destek verme yerine kösteklemeye gidilmiştir ki bu da dedenin torununa sevgisini bile aktaramamasına neden olmaktadır, siyasetin bir kurbanı olarak tarihe geçmiş diller olarabilinecektir.