Ziya Selçuk Bu Süreçte Sınavların Nasıl Yapılacağını Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavların okulda mı online mı olacağı sorusuna cevap verdi.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şu şekilde:

Tüm sınıf düzeylerinde sınavlar okulda yapılacak. Online sınav yapılmayacak.

8. ve 12. sınıflar ise LGS ve YKS'de tüm müfredattan sorumlu olacaklar.

Bu sınıflara çok özel destek paketlerimiz olacak.

Tüm kademelerde okullar uzaktan devam etse bile sınavlar okulda yapılacak.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Gerekli koşulları sağlayabildiğimiz ve riski en aza indirdiğimiz, kontrollü yapabildiğimiz seviyede tuttuk. O yüzden o seviye okul öncesi ve 1. sınıfta kaldı.

Burada Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri gerçekten çok önemli. Bizim belirli konularla ilgili karar verirken elbette danışarak karar vermek söz konusu. Bu memleket konusu. Bu kararı verirken istişare ediyoruz. Kabinede tartışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız önerilere göre bir karar alıyor.

Bu sadece akademik değil, psikolojik, sosyolojik bir karar. O yüzden güven tazeleyerek bize inanmalarını sağlamak durumundayız.

Okullarımız velilerimizle temas ediyor, veliler randevulu olarak okullara geliyor. Velilere dikkat edilecekleri söyleniyor. Veli kılavuzu hazırladık. Veli kılavuzunda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sınıf öğretmenlerimiz de bunu paylaşacak. Sınıf öğretmenlerimiz, servis şoförlerimiz eğitim aldı.

Bu tedbirlerle bunu yapıyor olmak bizi rahatlatıyor.

Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında tüm sınıfları tam zamanlı açıyorlar.

Bizim okullarımız kamuya açık alanlarda en güvenilir alanlardan birisidir. Sürekli kontrol, dezenfekte, takip var.

2 + 5'TE 2 GÜN HANGİ GÜN?

Temelde pazartesi, salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Çarşamba ve pazar günleri ara verelim istiyoruz. Niye 2'ye bölüyoruz? Bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz.

Sınıflarda tekli oturulacak ve aralarda boşluk bırakılacak. Bu yüzden de sınıfta sosyal mesafeyi rahatlıkla sağlayabiliyoruz.

Biz sınıflarda yaptığımız hazırlıklardan, öğretmenlerimizin birikiminden eminiz.

'BUNU BURADA İLK DEFA SÖYLÜYORUZ' DİYEREK DUYURDU

Taahhütname o kadar kötü bir şekilde yorumlandı ki. Biz nasıl veliye bundan sen sorumlusun diyebiliriz. Böyle bir şey olabilir mi? Oradaki tahütname veliyi bilgilendirme formu.

Biz zaten bir velinin bunu bildiği halde çocuğunu okula göndermesini beklemeyiz. Bizler herhangi bir pozitif vaka halinde bunu anlık olarak bilgiyi zaten alıyoruz. Böyle bir sistem kurduk. Bugün tamamlandı. İlk defa burada söylüyoruz. MEB ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak çalışması HES uygulaması tamamlandı.

HES takibiyle pozitif vakanın bilgisini alıyoruz. Pozitif vaka olursa gereken prosedürü uyguluyoruz.

Bu durum öyle sıradan bir durum değil. Olağandışı bir durum. Kaygısı olan, kronik rahatsızlığı olan durumlarda ben göndermek istemiyorum derse bizim görevimiz başka bir yol sunmak. Biz uzaktan eğitimi öneriyoruz onu tavsiye ediyoruz eğer veli istemezse. Eğer okula göndermek isterse okula gelip bu formu onaylaması gerekiyor.

O yaşlar çok kritik yaşlar. Alıcı dediğimiz yaşlar. 1 sene bekleyebilir ama buna rağmen göndermesini tavsiye ederim. Çünkü çocuklarımız okul ortamında temel kavramlarını almadığında ilkokul 1. sınıfta zorluk çekiyor. O yüzden tavsiye ederim.

Bizim vazifemiz bu 2 günün dışındaki günlerde yapacağımız çalışmalarda bu çocuklarımıza velilerimize destek olmak. İlk defa bu anlamda bir öğretmen olacak. İlk defa resmi anlamda okul ortamında olacak. Bu çocuklarımız eğer öğretmeni görmezse tanışmassa, duygusal bağlantı kurmazsa hiç okula gitmediğinde duygusal bağ oluşmuyor. Aslında hedefimiz daha çok okul ortamına alışması, öğretmeniyle tanışması. İlk kez gördüğü birine bağ kurmak çok zor.

Müfredatı biz tam olarak çocuklarımızla paylaşacağız. EBA TV de paylaşırız, internette paylaşırız, yüz yüze paylaşırız. Eskiden çok imkan yoktu şimdi bu imkanlarımız çok daha fazla var.

(Biz okulları açmakta erken mi davranıyoruz yoksa geç mi kaldık?) Bütün ülkeler bunu açıyor da siz niye 1. sınıftan başladınız diye bir eleştiri bekledim. Elbette haklılık payı olabilir elbette saygı duyuyoruz. Bizim görevimiz herkesi dinlemek. Ama burada karar verirken makul olan şu. Bir kararı bilimsel tabloya bakarak ortaya koyarsınız. Bunların hepsini okurken bunlar sonucunda bir görüş oluşturursunuz. Bizim nasıl bir vebal altında olduğumuzu kimse bilemez. Bu karar altında ne kadar ezildiğimizi bilmeleri lazım. Bu karar eğitimsel kararın çok ötesinde. Bu kararı verirken bilimsel verilerimiz var. Biz de diyoruz ki biraz geç kalalım, sağlık çok önemli. Risk varsa biz yokuz diyoruz. O yüzden de tam hizasında bırakıyoruz. Diğer sınıflarla ilgili de birkaç hafta sonra değerlendirme yapacağız. Takvim olamaz ben vaka sayısının seyrini bilemiyorum. Bilim Kurulu'nun 1 ay sonrası için ne diyeceğini bilemiyorum. Bunu bilemezken şöyle olacak demek olmaz. Dikkatli konuşmalıyız, dikkatli karar vermeliyiz. Bizim amacımız ne? Temelli hepsini açmak.

3 ay önce bir şey söyledim ben. Dedim ki "Bizim senaryolarımız var. Onlardan birini uygulayacağız." Bugün o süreç gerçek oldu. 2+5 uygulamasını devreye soktuk. Eğer Bakan Koca, "Şu ille ilgili tavsiyemiz var" derse onla ilgili düşünceleri dikkate almalıyız. Biz duruma bakarak esnek bir karar almak zorundayız. Biz Sağlık Bakanlığı'yla her gün görüşüyoruz. Sürekli irtibat halinde. HES ile ilgili yapılan uygulama için 2,5 aydır çalışıyoruz ve bugün tamamlandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüküm! 1 biz türküz! 5 gün önce

Biz zırtlara(kürtlere) arka çıktık ülkeye yardımları olsun diye,onlar ne yaptı?durdurduk. Biz tayyibe arka çıktık istediğimiz şeyleri yapmadı,uyardık.Her defasında ihtiyaçtan orda tutuldu ,indirmedik.Biz muhalefetten bi dirayetli duruş söylem duyamadık-göremedik.En sonunda MEB in okullara devam mecburiyeti-devamsızlıklla ilgili zorlaması canımızı sıktı. Nedeni evlatlarımızın okullarda olması ve şeytanın evladımız üzerinden bizle uğraşmasıydı.Meb düzetmedi bunu. Derken korona bahane oldu okullar kapandı. Uyrdık okulları açmayın diye,dinleyen olmadı.o an itibariyle ülkenin yıkılmasına karar verdik,derken tüm uluslar nerdeyse birlik olup türkiyeye karşı duruş aldı ve planları hazırdı,biz nisben engelledik. Bu esnada farkettikki batı-yunanistan-ermenistan daha cahil-ırkçı,, zırt(fırsatçı) ve ülkenin bu duruma düşmesinin nedeni Okullarda gördüğümüz eziyet-sorumlusu meb idi.corona illeti bize nefes aldırdı.Biz türküz!

Avatar
hüküm2 biz türküz! 5 gün önce

Biz Türküz ve Bu ülkede eziyet gördük-siyasi-dini-her yönden. Okullarınızda eziyet katlandı.O yüzden açmayın dedik, bahanelerle ve ülkenin yıkılması an meselesiyken ,vijdanımız el vermedi.Nedenini açıkladık. Ama eğer bu ülkede bi yıkım olursa tüm ülkelerdede olacaktı-ülke için tehdit olan zırtlar tasfiye olacaktı ki ülke şeytanlarca paylaşılmasın.öylede olur. Şimdi olacaklar belli-katımızda yazılı.Ne usa ne rusya ne İngiltere ne fransa ve almanyanın,ne çin veya Japonya-korenin nede diğerlerinin Katımızda bi önemi-ayrıcalığı yok.yıkar geçeriz. Tayyip denen salağın bu desteği başkalarından sanması ve kafasına buyruk işlere kalkışmasının ,bizi dinlememesinin bu ülkeye bi faturası olursa, tüm arza ve özellikle zırtlara 10 katı faturası olur, zırtları lanetledik.(bir kısmını). Şimdi okul açmaktaki ısrarınız bizde iyi karşılanmaz bunu bilin. Bu şeytana bizi tutuvermek olur-izin vermez rabb. Yani izin vermeyiz.Zırtların insan olmak biyana okudukça hayvanlaşıyor-ırkçılığı artıyo,son vericez

Avatar
son hüküm-biz türküz! 5 gün önce

Zıtlar(kürtler) hayvanlaştı,ırkçılığı artıyo, dünya için ırkçı her yeni yapılanma,şeytanın tutuşturduğu ateştir ve ilk ve son yanan o ırkçı kabile-aşiret soy olur yani zırtlar.uyarmıştık.Türk devletini milletini koruma-kollama-kurtarma amel iş ve sözlerini ırkçı görmez rabb. Türkiyede yaşayan ve yaşamak isteyen herkez türktür.türk milletini oluşturur. Ben zırtım(kürdüm) diyen , Türkçe bildiği halde zırtça konuşan,Milleti manüpüle eden, kendini millet sanan ve hak ayrıcalık statü isteyen alçaktır-bunları lanetledik. İzliyoruz,hepsini;Bu bağlamda; sırf dediklerimizin kanıtı-ıspatı-delili olarak USA-fransa-greekistan-ermenistan-güney Kıbrıs rum kesimi-suriye-ırak ve bazı ülkeleri cezalandırıcaz. Ceza çetin olacak. Dünya kasıp kavrulacak.Zırtlar bu esnada telef olucak.Bizim soyumuz kurtarın deseler kurtarmayın. Irakta saddamdan kurtardınız, suriyedede çok kurtardınız, ama bu cahil aşiretler soyunun ders aldığı yok ve ders verilecek.Biz bunları yaparken siz oturun izleyin.

Avatar
Antirasialist 5 gün önce

Nasıl bir medya hizmeti politikanız var. “son hüküm-biz türküz’ rumuzlu bu sapkının rasialist ve vandal yorumlarını hangi saikle yayınlayabiliyorsunuz. Lütfen dikkat edin. Özellikle de böyle hiçbir kutsala ve değere itibar etmeyip fütursuzca diline dolayanlara asla yol vermeyin. Bu anlamda kamusal sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.

Misafir Avatar
moderattor 5 gün önce @Antirasialist

başüstüne öğretmenim! emmrin olur; ben ona kızarım,çokm kızdım şimdi))::

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
biz biziz 5 gün önce @Antirasialist

Birilerinin yazıp çizdiği kutsal-değer-gelenek vs nin bi önemi yok katımızda.
Evrensel kriterler esas olan ama buna uygun topluluk-ülke ve uygulamalar çok az yada yok. Zırt ları bu bağlamda çizdik,nedeni malum.Bize eziyet zorluk olan yapı-uygulama ve fikirleri-dilleri arzdan silmek planımızın ana eksenini oluşturur. Türkhalkı ve devletleri bu anlamda evrensele çok kolay dönüşen bi ulus kültür. ama Zırtfaktörü bozucu etki ediyo,hem bu ülkede hem suriyede,hem ırakta. bunu farkındayız. Ne mutlu türküm diyene demeyin bu iyi değil evrensel değil doğruda değil türkün içindede her tip insan olabilir dedik,engelledik!bu söylem ve ne oldu? BİR avuç ZIRT ne mutlu zırtım diyene demeye başladı.Durum bu. Türk halkı olan ve bunu seçenlerde bi ırkçılık yok. zırt-greek armenian gibi cahillerin duruşuna tepki olarak çıkıyo çıkarsa. bizde gerekeni yapma kararı aldık.Olacakların,Tayyip ve hükümetinin bi planı başarısı sanılmasın diyede yazıyoruz.Herşeye hükmeden rabb ın şanı yücedir.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
evrensel güç! 5 gün önce @Antirasialist

Yazılanlar olacak olanlar, hüküm-emir nasıl anlarsan anla.Aklının alamayacağı kadar büyük meseleler.Yeni dünya düzenine dair. Tayyip denen bi adamı yaptıklarımızdan nemalanması ve bunları kendine partisine başarı yazmasının önüne geçmek için önceden yazıyorum-söylüyorum.Senin uyduruk ifadenle rasialist değiliz: rasialist=ırkçı.Ezilmekten bahsettiğimde,eğitimde baskı ve zorlamadan bahsettiğimde devleti eleştirdiğimde ZIRT(kürt) sanılmayalım,onları savunmuş olmayalım diye türküz ifadesi kullanıldı..Bazen konular örtüşüyo.Biz evrensel ölçekli bi yapıyız işlerimizde öyle. yazılanlar sapkınlık değil,bilakis alemlere-evrene muhataplarına emir-mesajdır. Dünyayı biz dizayn ediyoruz.Razı olmadığımız işler yapanı,ülke,ırk,statü ayrımı yapmadan cezalandıran bir yapıyız.sayımız belli değil.3 aydır tayyibe dur oğlum yapma oğlum diyen ben küfreden ben bugün önceliğime ZIRTları aldım,fransa usa yı aldım.İzle dünyayı çevreni Hükümmmü sapkınlıkmı gör.Aklınıda alırız kibar olduğun için şimdi değil.Zır

Beğenmedim! (0)
Avatar
biziz üstün olan! 5 gün önce

Kimseden yol-imkan-güç istemeyiz! biz yol açar veya yol veririz. vandal değiliz.
Biz karar veririz kim kalacak kim geçecek!kim silinecek arzdan hükmeden biziz.
Luzumsuz ve arzın barişina katkısı olmayan ,cahil zırt topluluklarını silme dönüştürme kararı aldık.Bilinsin istedik.İlan ettik. gerekçesi yazılı anlayana sivri sine k saz.Bunların kültür olarak 1000 yıldır bişey üretmediğini, ağlak-sapık cahil ve hurafeden müteşekkil kazanımlarınıda yok etme kararı aldık.ona buna islama sığınarak kurtulamazlar biz şeytanı tanıdık.Bun nedenle usa-fransa-greekistanı
hemen bi cezalandırıcaz ,takip ediyoruz her şeylerini. onlar uzaydan yerdekini görebilir belki, biz görülemez olanı da bilir görürüz.trump göt kılını neden sarıya boyuyo sorun bakalım! onu dahi biliriz.özetle haddi aşan devletlilerden ricam tol istemeyiz kimseden, yol veren yol açan biziz.Biziz iktidar eden veya indiren. tayyip
uzatmaları oynuyo,kaşınıyoda ama şimdi önceliğimiz başka-beklsin sırasını.

Avatar
ali 5 gün önce

Neler oluyor burda...???

Misafir Avatar
ne olmuş? 5 gün önce @ali

şş ne olmuş,bişeymi olmuş??
sahi ne olmuş?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
kem küm 5 gün önce @ali

pııırrrt yussuffff ben yapmadım öğretmenim,şu yaptı.

Beğenmedim! (0)
Avatar
son hüküm-biz türküz! 5 gün önce

Zıtlar(kürtler) hayvanlaştı,ırkçılığı artıyo, dünya için ırkçı her yeni yapılanma,şeytanın tutuşturduğu ateştir ve ilk ve son yanan o ırkçı kabile-aşiret soy olur yani zırtlar.uyarmıştık.Türk devletini milletini koruma-kollama-kurtarma amel iş ve sözlerini ırkçı görmez rabb. Türkiyede yaşayan ve yaşamak isteyen herkez türktür.türk milletini oluşturur. Ben zırtım(kürdüm) diyen , Türkçe bildiği halde zırtça konuşan,Milleti manüpüle eden, kendini millet sanan ve hak ayrıcalık statü isteyen alçaktır-bunları lanetledik. İzliyoruz,hepsini;Bu bağlamda; sırf dediklerimizin kanıtı-ıspatı-delili olarak USA-fransa-greekistan-ermenistan-güney Kıbrıs rum kesimi-suriye-ırak ve bazı ülkeleri cezalandırıcaz. Ceza çetin olacak. Dünya kasıp kavrulacak.Zırtlar bu esnada telef olucak.Bizim soyumuz kurtarın deseler kurtarmayın. Irakta saddamdan kurtardınız, suriyedede çok kurtardınız, ama bu cahil aşiretler soyunun ders aldığı yok ve ders verilecek.Biz bunları yaparken siz oturun izleyin.