Zor Çocuklara Öğretmenlik Yapanlara 5 Öneri
Her öğretmen, ilk “zor çocuk” deneyimini hatırlar. Belki yapmasını istediğiniz şeyleri duymamazlıktan gelmiştir ya da sınıfın disiplin kurallarını istismar ederek bazı girişimlerinize gülmüştür. Hepimizin paylaşacak en az bir hikayesi vardır mutlaka. Bazı öğretmenler için ise zor çocuklara öğretmenlik yapmak, her gün yaşadıkları yeni bir mücadeledir. Eğitimci şapkanızın altından hangi öğretme tekniğini çıkartmaya çalışırsanız çalışın, hiçbir şey onların davranışlarını değiştirmez gibi görünür.

Ben de bazı zor çocuklara öğretmenlik yapma ayrıcalığını yaşadım. “Ayrıcalık” diyorum çünkü bunu söylememin bir sebebi var. Bu çocuklara öğretmenlik yapmak beni daha iyi bir öğretmen olmaya ve daha şefkatli bir insan olmaya itti. İşte sınıfımdaki kötü davranışları azaltmayı ve daha da iyisi, bu öğrencileri kendi akranları arasında liderlere dönüştürmeyi sağlayan beş yöntem.

1. Rengi Siz Belirleyin

Bir öğrencinin geçmişteki kötü davranışının, gelecekteki olası yersiz davranışlarının göstergesi olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Eğitim yılının başında, yeni sınıf listelerimle birlikte diğer öğretmenlerin yanına giderim ve onlara sorular sorarım. Kimlerin birlikte iyi çalıştığını, kimin kiminle birlikte oturmaması gerektiğini ve onlara en çok kimlerin “çektirdiğini” soruştururum. Öğretmenlerin hemen hepsinin “zor çocuklar” olarak gördüğü ve sizinle paylaştığı isimlerin aynı olması hiç de şaşırtıcı değildir. Eğer bu öğrencilerden herhangi birini sınıfımda görme ayrıcalığına sahipsem, bunu korkuyla değil dört gözle beklerim.

Genellikle okulun ilk haftasında, bu zor çocuklarla birebir görüşmeler yapmaya çalışırım. Bunu, her şeyi açıklığa kavuşturmak ve yepyeni bir sayfa açmak için bir fırsat olarak görürüm. Bu öğrenciler çoğunlukla kendilerine saygısızlık yapılıyor gibi hissederler, çünkü öğretmenleri zaten onların nasıl sorun yaratan öğrenciler olduğuna dair önyargılı fikirlere sahiptirler. Onlara saygı duyduğunuzu ve bu sene onlardan yüksek beklentileriniz olduğunu anlatın. Öğrencinizin ona inandığınızı anlaması için gereken temelleri atın. Çünkü bunu gerçek anlamda yapan tek kişi siz olabilirsiniz.

2. Akıl Hocası Olun

Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, ne yazık ki en zor çocukların bazıları çok zor ev ortamlarından geliyorlar. Kalıcı evlerinin olmaması, ebeveynlerinden bir ya da ikisinin eksikliği, kaynaklarının olmaması ve şiddet görmeleri, bu çocukların her gün yüzleşmek zorunda kaldıkları zorluklar için sadece birkaç örnek. Evde ihmal edilen çocuklar, iyi ya da kötü anlamda dikkat çekmek için okulda aşırı davranışlar gösterebiliyorlar. Birilerinin onları görmesini ve hayatlarına ilgi göstermesini istiyorlar.

Öğrencilerinizin sadece akademik olarak değil, sosyal olarak da gelişmelerine destek olma konusunda ne kadar önemli bir rol oynadığınızı asla unutmayın. Sadece aldıkları notlara değil, onlara da değer verdiğinizi göstermek için çaba harcayın. Reaktif olmak yerine proaktif olun. İyi bir akıl hocası olmanın anahtarı, pozitif, ulaşılabilir ve güvenilir olmaktır. Harika bir akıl hocası ile geçirilen bir yıl, zor bir çocuğun hayatında pozitif bir etki yaratabilir.

3. Bağ Kurun

İyi bir akıl hocası olmanın bir parçası da, zor çocuklarla bağ kurma becerinizdir. Bu çocukların hayatlarında genellikle onları teşvik eden ya da onlara ilgi gösteren kimse olmadığı için onlarla gelecekleri ya da hayalleri ile ilgili gerçek bir konuşma yapın. Eğer sizinle paylaşacak hiçbir şeyleri yoksa, o zaman siz onların ilgileri – spor, müzik, sinema, yiyecek, moda, arkadaşlar, küçük çocuklar vs. – hakkında konuşmaya başlayın. Onlarla bağ kurmanın bir yolunu bulun ki size güvenebilsinler. Küçük adımlarla başlayın ve söyleyecekleri şeylere gerçek bir ilgi gösterin. Pozitif bir bağ kurmayı başardıktan ve karşınızdaki öğrenci size güvendikten sonra hayalleri, korkuları, ev yaşamları ve diğer şeylerle ilgili size ne kadar hızlı açılabildiklerine şaşıracaksınız. Bu noktada mesleki sağduyunuzu kullanmalı ve öğrencinin anlatabileceği şeylere karşı hazırlıklı olmalısınız. Adalete başvurmanız gereken durumlarla bile karşılaşabilirsiniz.

4. Kişisel Alın (İyi Anlamda)

Öğretmenler kolay etkilenen insanlar olmamalı. Öğrenciler, egonuzu yaralamak ya da öğretmenlik becerilerinizi sorgulamak için size bazı sözler söyleyebilirler. Unutmayın, biz genç insanlarla çalışıyoruz ve yetişkinler yetiştiriyoruz. Eminim siz de büyürken, aslında söylemek istemediğiniz bazı yaralayıcı sözler söylemişsinizdir. Öğrenciler hayal kırıklığı ya da sıkıntıdan dolayı ya da sınıfınızın dışından gelen problemlerin tetiklemesiyle bazı şeyler söyleyebilirler. Sınıftaki kötü davranışlarıyla baş etmeye çalışın. Her aşırı davranış gösterdiklerinde onları disipline gönderirseniz, sizi ciddiye almayabilirler. Bunlar, pozitif bir akıl hocasına en çok ihtiyaç duydukları zamanlardır.

Bir kez güven oluşturduğunuzda, bir hata yapsalar bile onlara güvendiğinizi bu öğrencilere hatırlatın. Sınıfta iyi bir ekip oluşturan ama aynı gün öğle yemeğinde kavgaya tutuşan çocuklara şahit oldum. Hepimiz gibi onlar da hatalar yapıyor. Bize güvenmeye devam edip etmeyeceklerini belirleyen şey, bu hatalara nasıl tepki verdiğimizdir. Hareketlerinden dolayı hayal kırıklığına uğradığınızı ve daha iyisini yapabileceklerini bildiğinizi onlara anlatın. Onları bir kalemde silip atmayın. Zor çocuklar, umutsuz vaka olarak görülmeye alışıklardır. Bunun yerine onlara değer verdiğinizi ve onlarla birlikte çalışmak istediğinizi gösterin. Zor bir çocuğun kişisel problemlerinin üstesinden gelmesine yardımcı olmak, bir günde gerçekleşecek bir şey değildir. Ama onun geleceği için çok değerli bir yatırımdır.

5. Bazı Şeyleri Hatta Her Şeyi Bekleyin!

Bütün öğrencilerimiz çok çeşitli kültürlerden ve ev ortamlarından geliyorlar. Ve belki de benim sınıfımda işe yarayan bu beş yöntem, sizin kendi sınıfınızdaki zor çocuklarla yaşadıklarınızın yanından bile geçemez ve işinize yaramaz. Eğer zor bir çocukla ilişki kurmanıza yardımcı olan başka yöntemler keşfettiyseniz, lütfen siz de bizimle paylaşın.
kaynak: www.egitimpedia.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.