2018 yılı Yabancı dil tazminatı miktarları belli oldu!

Yabancı Dil Tazminatı Hangi Kamu Personeline Ödenmektedir?

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personele (kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dahil) ödenmektedir.

Yabancı Dil Tazminatı Hangi Mevzuata Göre Ödenmektedir?

Yabancı dil tazminatı; 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi uyarınca ödenmektedir. Yabancı dil tazminatı miktarları ise 11/4/1997 tarihli Başbakan Onayı ile belirlenmektedir.

Hangi Diller İçin Yabancı Dil Tazminatı Ödenmektedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yapılan ve 7 Şubat 2018 tarihli ve 30325 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklikle birlikte; Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca olmak üzere toplam 25 dil için yabancı dil tazminatı ödenebilmektedir.

Yabancı Dil Tazminatının Ödenmesinde Herhangi Bir Ayrım Yapılmakta Mıdır?

Tazminatın ödenmesinde, yabancı dil bilgisinden kurumlarınca yararlanılan personel ve yararlanılmayan personel şeklinde ikili bir ayrım yapılmaktadır.

Personelin yabancı dil bilgisinden görevinde yararlanıp yararlanılmadığı ita amirlerinden alınacak bir onayla belirlenir. Alınacak onaylarda yararlanma gerekçeleri açık olarak belirtilir. Bu onaylar ita amirlerince her zaman değiştirilebilir, ancak yenisi alınıncaya kadar eski onaylar geçerlidir.

Ancak, hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, Daire Başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmen kadrosuna atanmış olanlar ile mütercim ve tercümanlar için ayrıca bir onay alınmadan yabancı dil bilgisinden yararlanıldığı kabul edilir.

Yabancı Dil Tazminatı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Yabancı dil bilgisinden kurumlarınca yararlanılan personele, bildiği her bir dil için seviye tespit sınavı sonucunda (A) düzeyinde (96-100) başarılı olan personele 1200 gösterge, (90-95) başarılı olan personele 900 gösterge, (B) düzeyi (80-89) için 600 gösterge, (C) düzeyi (70-79) için 300 göstergenin aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunan tutarda olarak yabancı dil tazminatı ödenmektedir.

Kurumlarınca yabancı dil bilgisinden yararlanılmayan personele ise, bildiği her bir dil için seviye tespit sınavı sonucunda (A) düzeyinde (96-100) başarılı olan personele 750 gösterge, (90-95) başarılı olan personele 750 gösterge, (B) düzeyi (80-89) için 500 gösterge, (C) düzeyi (70-79) için 250 göstergenin aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunan tutarda olarak yabancı dil tazminatı ödenmektedir.

Yabancı dil tazminatından damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmamaktadır.

Kapsamdaki Personele 2018 Yılında Ödenen Yabancı Dil Tazminatının Miktarı Ne Kadardır?

(A) DÜZEYİ

(B) DÜZEYİ

(C) DÜZEYİ

96 - 100 PUAN

90 - 95 PUAN

1-Yabancı Dil Bilgisinden Kurumlarınca Yararlanılan Personele Bildiği Her Bir Dil İçin

129,27 TL

96,96 TL

64,64 TL

32,32 TL

2- Diğer Personele Bildiği Her Bir Dil İçin

80,79 TL

80,79 TL

53,87 TL

26,93 TL

Yabancı Dil Tazminatının Ödenmesinde Hangi Sınavlar Geçerlidir?

Tazminatın ödenmesinde sadece YDS ve KPDS puanları dikkate alınmaktadır.

Yabancı Dil Tazminatına Esas Sınavların Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yabancı dil tazminatına esas sınavlar beş yıl süreyle geçerlidir. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılır, seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları kesilir.

Birden Fazla Dil İçin Yabancı Dil Tazminatı Ödenmesi Mümkün Müdür?

Yukarıda saydığımız 25 yabancı dil kapsamında A, B veya C düzeyinde YDS veya KPDS puanı olan kamu görevlilerine bildikleri her bir dil için yabancı dil tazminatı ödenmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat 12 ay önce

Öğretmenleri güzel bir fiile teşvik etmek için bir vesile ise bu tazminatlar, 30 tl ile bu iş olmaz. Dili olançöğretmene ver 250 tl, binlerce kişi öğrenir bunu. Ve o öğretmenler dil öğrendiklerinde bir şeyi başarmış olmanın sevinciyle başka hedeflere yönelir. Bunları düşünmek bu kadar zor değil mi?

Avatar
Ethem Cepak 2 yıl önce

Sözleşmeli öğretmenler alamiyor ne kadar traji komik degil mi