Ek Dersi Az Olan Öğretmenler Ek Dersi 4 Basamaklı Olan Öğretmenlerden Rahatsız!
MEB’İN PERSONEL ARASI ÇOK BÜYÜK EKDERS ADALETSİZLİĞİ VE FARKINA VARMADAN DEVLETİN ZARARA UĞRATILMASI 


1-)Yetiştirme Kursları ve egzersiz adı altında yapılan derslerin yada çalışmaların %10’u bile amacına ulaşmadığı gibi, sembolikten de öteye geçmediği herkesçe bilinmektedir. Dershanelerin kapatılması, evet dershanelerin kapatılması sonuna kadar destekliyoruz ve çok iyi olduğunu da tasdik ediyoruz. Fakat resmi okullarda dershanelerin boşluğunu doldurmak amaçlı yapılan çalışmalar sadece öğretmenler arası gelir açısından ciddi adaletsizliği yol açtığı bilinmektedir.

2-)Başta söyledik, hiçbir öğretmen arkadaşımız alınmasın. Kimsenin parasında gözümüz yok. Ama bir kurumda aynı işi yapan personel arasında çok dengesiz bir gelir dağılımı olduğu zaman hedeflenen başarının da mümkün olmayacağı aşikardır. Aynı işi dediğimizde “nasıl aynı iş?” sorusu akla gelir. Gelin birlikte göz atalım.

3-) Hafta içi ders almakta imtina edip, hafta sonu ek derslerin iki(2) olması cazibesini göz önüne alarak hafta sonu ders alınması bir kere iyi niyetten uzak bir hareket ve yaklaşımdır.  Ha diyeceksinşartlar böyle. Diyelim ki bir öğretmen 10 öğrenciyle anlaşmış. “Çocuklar Cumartesi geliyorsunuz” dendiğinde çoğu öğrencilerin hafta sonu gelmediğini, derslerin ancak 3-5 öğrenciyle işlendiği, ya da hiçgelmedikleri görüldüğü hususunu Milli Eğitim Bakanlığı, ÖzellikleMaliye bakanlığı bir an önce değerlendirmelidir.   Hafta sonu derslerin çok fazla tercih edilmesi, normal hafta içi ek ders ücretleri   11.24 Tl iken hafta sonları 22.50 TL civarında olmasıdır. Hal böyleyken hiç ek ders alamayan, dikkat edin alamayan yani istemeyen demiyorum. Çünkü ya tercih edilmiyor, yada çok farklı sebeplerle ders alamadığı düşündüğümüzde makasın ne kadar açıldığı varın siz düşünün.

4-)Başta söylediğimiz gibi, hiçbir personel üstüne alımasın. Örneğin bir Fen Teknoloji Öğretmeni ayda maaşının dışında sadece 2.500 TL ek ders alıyorsa ve sıradan 9/1’i bir öğretmenin maaşı da 2.750 ya da 2.900 TL ise aradaki farkın ne anlama geldiği Meb ve Maliye bakanlığına hatırlatıyoruz.

5-) Ayrıca bir sürü riski üstlenen bir okul idarecisi ortalama aldığı ek ders 950 TL- 1.000 TL. civarında olduğu gerçeği göz önüne alındığında, adaletsizliğin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bunları söylerken kişisel hesaplardan uzak, sadece insani ve eşit işe eşit gelir prensibinin devreye girmesinin önemini vurguluyoruz. Okul Müdürü zaten öğretmenlerden az ek ders aldığı gibi, nöbet ücreti olmadığından kendi Müdür Yardımcısından da az ek ders aldığını görmekteyiz. Okul Müdürleri ayrıca, İş sağlığı ve Güvenliği(İSG) dolayısıyla iş veren konumlarında olduğundan çok büyük sorumlulukları vardır.

6-)Bakanlık eğer öğrenci başarısı ve arzu ettiği performansı görmek istiyorsa, bir kere bu Adaleti bir an önce sağlamalıdır. Bir kere fi tarihinde bir düzenleme yapılmış, bunca rahatsızlık ve itirazları niye görmezlikten geliniyor. İnanın bütün bakanlıklarda genel durum Milli Eğitimi Bakanlığından çok iyidir. Çünkü herhangi bir aksaklı ortaya çıktığı zaman hemen yetkililer devreye girip bir şekilde işi düzeltme cihetine gidiyor ve düzeltiyor. Ama Meb’in hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Mesela çok yakın tarihte 1.sınıf yargıçlara bir kalemde 2.700 TL iyileştirme yapılacak. Adalet ve Maliye bakanlığı bunu görüyorsa, Meb. Personel arasındaki bu ciddi ihmalkarlığı ve adaletsizliği niye görmüyor?

7-)Özellikle hafta sonlarında yapılan Kursların fazla talep görmesi ücretin iki katı olması ve öğrencilerin  ekseriyeti  devamsızlık yaparak amacından sapması, “Nasıl olsa öğrenci gelmiyor” misali, hafta içinde fazla ders almayanların da istediği bir şeydir. Bunu söylerken herkes için söylemiyoruz. Elbette gereği gibi ders işleyen, öğrenci devamını takip edenler yok değildir. Bunları tenzih ediyoruz. Ama bu yetiştirme kursları genel olarak amacından saparak maddi çıkar halini almıştır. 8-)Meb personelinin muzdarip olduğu birçok konularda istişare yolu tercih etmediği, ek ders adaletsizliğinde olduğu gibi; -2013 yılından beri Diplomaya dayalı Alan Değişikliği talebine de sonuna kadar kulak tıkamıştır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen alp 4 yıl önce

Öğretmenin yazdıklarına aynen katılıyorum.

Avatar
Sevcan 4 yıl önce

Yıllarca görmediğiniz derslerden ve kurslardan ücret alırken hiç sesiniz çıkmıyordu.Yanlış anlamayın gözümüz yok demişsiniz ama yazdıklarınızdan perde öyle anlaşılmıyor. Ben 26 saat derse giriyorum nöbet ücreti alıyorum. Hafta içi 9 sat kurs veriyorum 1400 TL geçmiyor. Emek harcıyorum kazanıyorum. Ortamı bulandırmaya vazgecin

Avatar
Öğretmen 4 yıl önce

Bunu yazan komplekse girmiş bir idareciden başka birisi değildir." Öğretmenler nasıl benden fazla ek ders alır.Ben onların üstüyüm" kafasını degistiremeyen bir zavallı.

Avatar
Kürşad 4 yıl önce

Bu site bir ruh hastasının yazdığı yazıyı haber yaparak saçmalığa katkıda bulunmuş. Yazı ayrımcılık,kin,nefret duygularını tetikliyor. Farkında mısınız?

Avatar
Hasan 4 yıl önce

Burda yazılanların hiçbiri doğru degil hafta sonu demek mesai demek her kurumda çift ödenir hafta sonu yapılmasını isteyen öğretmenler değil bakanlığın talimatıdır müdür asla öğretmenden az ekders almaz full ekders alır

Avatar
Tokatli 4 yıl önce

İdarecilerin ek ders az aldığı koca bir saptırma
Dyk kurslarında tüm İdarecilerin haftalık 8 (2) saat ders almazsa kurs açmaz zaten.
bu iş en çok idarecilrere ve müdürün peşinde koşanlara yaradı .
Normale dönmeli meb bence
O zaman görelim önce eğitim diyenleri

Avatar
Sevcan 4 yıl önce

Branşını fen seçseydin arkadaşım. Saçma sapan bilmeden konuşarak herkesi aynı kefeye koyma. Kimse 10 kişinin altında kurs vermiyordur

Avatar
isa 4 yıl önce

Evet ek ders olarak sizden fazla alıyor bazı branşlar ama öğrenci niye başarısız diye sizden hesap sormuyorlar o branş öğretmenlerinden hesap soruyorlar. Torpille idareci olan arkadaş seni kimse o koltuğa zorla oturmamıştır bence...