MEB'den açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin ek dersleri hakkında  görüş yazısı

"Açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin hakları nelerdir?" dosyamızda bu konuyu belgeleriyle birlikte çok geniş bir şekilde açıklamıştık.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından Rize Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen 01/02/2018 tarihli ve 2243949 sayılı görüş yazısında; "Yöneticiler bakımından ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinin kadrolarına bağlı olarak ödendiği dikkate alındığında, yönetici olarak görev yapmakta iken, gerek görevden uzaklaştırılan gerekse kamu görevinden çıkarılan ilgililerin, görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonra doğrudan yöneticilik görevine döndürülmüş olmaları halinde, görevde bulunmadıkları sürelere ilişkin ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği; görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonra doğrudan öğretmenliğe atanmış olmaları halinde ise, söz konusu ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." denilmektedir.

İşte o görüş yazısı;

Kısacası MEB bu görüş yazısında; Anayasanın "Yargı yolu" başlıklı 125. maddesinde; "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü kılındığını unutarak;

1- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve okul yöneticisi olarak tekrar göreve başlatılırsanız tüm ek derslerinizi ödenmektedir.

2- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve öğretmen olarak göreve başlatılırsanız ek dersleriniz ödenmemektedir.

5- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Rehber Öğretmen iseniz ve tekrar göreve başlatılırsanız tüm ek derslerinizi ödenmektedir.

4- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Öğretmen iseniz ve tekrar göreve başlatılırsanız ek dersleriniz ödenmemektedir.

Sevgili MEB; bu personelin açığa alınmasına veya ihraç olunmasına sebebiyet veren kendisi değildir. Ve idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.

Ahmet KANDEMİR/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.