MEB'den Ek Ders Görüş Yazısı- RESMİ YAZI

HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi : a) 27.11.2015 tarihli ve 26022156-45-E.12240212 sayılı yazınız.

 b) 10.12.2015 tarihli ve 19863661-45-E.12739649 sayılı yazınız.

 c) Millî Eğitim Bakanlığının 27/02/2007 tarihli ve 2007/19 sayılı

Genelgesi. Genel Müdürlüğünüze bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden aylık karşılığı okutmakla yükümlü oldukları ders saati sayılarını dolduramayanların, ders yılı içinde normal çalışma günlerinde saat 18.00’dan sonra başlayan dersleri öncelikle aylık karşılığı olarak mı, ek ders ücreti karşılığı olarak mı okutacaklarına ilişkin ilgi (a, b) yazılar ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği üzere daha önce bir örneği de Genel Müdürlüğünüze gönderilen ilgi (c) Genelgenin 4’üncü sırasında; “Kararın 8’inci maddesinin (2) numaralı fıkrasında; ‘Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.’ denilmektedir.

 Buna göre; Kararın 8’inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri öncelikle aylık karşılığı, aylık karşılığı ders görevlerini dolduranlar bakımından ise ek ders ücreti karşılığı değerlendirilecektir. Ancak, bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde yerine getirilen ders görevleri, aylık karşılığı ders görevinin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında verilecektir.” açıklaması yer almaktadır.

 Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi, söz konusu eğitim faaliyetleri de dâhil olmak üzere, cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatilleri dışında yüz yüze eğitim kapsamında okutulan derslerin, saat kaçta okutulduğuna bakılmaksızın öncelikle aylık karşılığı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bilgilerinize arz ederim.

Hamza AYDOĞDU

Genel Müdür

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.