MEB'den Ek Ders Adaletsizliği
 Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre açılan kurslarda görevli öğretmenlerin alacakları ek ders ücret ödemelerine ilişkin 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 9. maddesi ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklikte "MADDE 9 - 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." hükmüne yer verilmiştir.

Aynı kanunun 40. maddesindeki "MADDE 40 - Bu Kanunun; a) 30 uncu maddesi 19/2/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, b) 32 nci maddesi 26/1/2015 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer." hükümlerine göre 657 sayılı kanunda yapılan ek ders değişikliği yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğinden bu değişiklikle 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren hafta sonu veya hafta içinde yapılan kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücreti yüzde 100 zamlı ödenmektedir.

Ayrıca; mezkur Kanununun "Ders Ve Konferans Ücretleri" başlıklı 176. maddesi 1. fıkrasındaki; "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir." hükümlerine göre cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00' den sonra verilen ders saatleri 150 gösterge rakamı üzerinden ödenecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet puanları" başlıklı 40 maddesindeki; "(1) Bir yıllık çalışmaları karşılığında olmak üzere, aday öğretmenlerden/öğretmenlerden: (5) Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir." hükümlerine göre ek puan verilmektedir.

Fakat bu yönerge dışında birçok eğitim faaliyetinde de mesai saatleri dışında eğitim ve öğretim faaliyetleri yapılmaktadır.

Örneğin, açık mesleki liseler kapsamında Mesleki ve Teknik eğitim veren okullarda mesai saatleri dışında akşamları, cumartesi ve pazar günleri eğitimler yapılmaktadır. Aynı işi yapan yani mesai saatleri dışında kurslarda ders veren bir öğretmene iki katı ek ders ücreti veriliyor iken açık mesleki liselerin yüz yüze eğitiminde görev alan öğretmenlere iki katı ek ders verilmemesi büyük bir haksızlık ve huzursuzluk meydana getirmektedir.

Ayrıca, yatılı bölge ortaokulları ile pansiyonlu okullarda pansiyonlarda nöbet tutan ve belletmenlik görevi yapan öğretmenlere de normal ek ders ücreti ödenmektedir. Aynı işi yapan yani mesai saatleri dışında yatılı bölge ortaokulları ile pansiyonlu okullarda pansiyonlarda nöbet tutan ve belletmenlik görevi yapan bir öğretmene iki katı ek ders ücreti veriliyor iken açık mesleki liselerin yüz yüze eğitiminde görev alan öğretmenlere iki katı ek ders verilmemesi büyük bir haksızlık ve huzursuzluk meydana getirmektedir.

Bu nedenle de, mesai saatleri dışında hizmet veren tüm öğretmenlerin de kurslarda görev alan öğretmenlere verilen iki katı ek ders uygulamasından yararlandırılması gerekmektedir.
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaşar baykuşak 2 yıl önce

Eşit işe eşit ücret hafta sonu açık lise derslerinde yazılı yoklamalarda cabası

Avatar
ferhat yıldız 2 yıl önce

Sıkıntımızı dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz... Lakin bizler yıllardır Meslek liselerinde hafta sonu yüz-yüze eğitim yapıyorduk... destekleme kurslarında %100 verilmesi elbette iyi; ancak bizim kurslara hafta içi ek ders muamelesinin yapılması rencide edici, rahatsızlık ve haksızlık... Bu memlekette malesef hiç bir şey tam olarak düşünülmeden, tartışılmadan, damdan düşer gibi oluyor....düzeltilmesi dileğiyle....

Avatar
Magdur 2 yıl önce

Sayın yetkililerden talebimiz bu adaletsizliği gidermeletidir.Esit ise eşit ücret talep ediyoruz .Kursların hepsine aynı ücret verilmelidir.

Avatar
Urfalı 2 yıl önce

hafta sonu kursların arkadaşlarımız hakkettikleri gibi iki kat ek ders alıyorlar fakat çoğunluğu dezavantajlı ve sıkıntılı olan mesleki açık eğitim öğrencilerinin derslerine giren bizler hak ettiğimiz ücreti alamadığımız gibi ekstra hizmet puanı talebimiz bile karşılanmıyor.

Avatar
Emin YAPRAK 2 yıl önce

Bu adaletsiz yaklaşım AK Parti'ye yakışmamaktadır.