Mesleki Rehberlikte Ek Ders Ücreti Ödenmelidir

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 3 Temmuz 2017 Tarihli ve 30113 Sayılı Resmî Gazete de yayınlandı. Bu kararla birlikte; MADDE 5 – Aynı Kararın 15 inci maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan “ek” ibareleri madde metninden çıkarılmıştır.

Buna göre MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, mesleki rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi olarak sayılmayıp ders görevi olarak sayılacaktır. Bu değişikliğe göre meslek dersi öğretmenleri işletmede stajer öğrenci ziyaretlerini ders karşılığı yapacaklardır.

Buna ilişkin olarak öğretmene ek ders ödemesi yapılmayacaktır.

TÖS’ÜN KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞÜ 1. Bu değişiklik meslek öğretmenlerine ortalama haftalık 20 saat ek ders ücreti kaybına sebebiyet vermektedir 2. Haftalık 20 saat maaş karşılığı yükümlüsü olan meslek öğretmenleri mevcut derslerini dolduracak kadar işletme almayı kabul edecek, bundan dolayı kimi öğrenciler koordinatör öğretmensiz kalacaktır.

3. İşletmelere gitmek meslek öğretmenleri için ayrıca bir mali külfet olacak, özellikle uzak mesafedeki işletmelere koordinatör öğretmen bulunamayacak; bu durum koordinatörlük görevi alan öğretmenler arasında da çatışmaya sebep olacak, iş barışı olumsuz yönde etkilenecektir. 4. Meslek dersi öğretmenlerinin işletmelerde staj yapan öğrencilere yaptıkları mesleki rehberlikte ek ders ücreti ödenmelidir.

Vahap GÜZEY Genel Başkan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adın önemi yok. 10 ay önce

Tamamen gerçek dışı, ön yargılı mevzuattan uzak bir yorum.Atölye ve laboratuvar öğretmenleri Maaş karşılığı 20, ek ders karşılığı toplam 40 saat derse girmek zorluğu vardır. Daha evvel maaş karşılığı derse giremeyip 20 saat koordinatörlük görevi ile ful ek ders alabiliyordu. Bu branş öğretmenleri karşısında büyük bir haksızlıktı. Diğer bir saçmalık da koordinatörlük görevinin bir ders saatinin 60 dakika olmasıdır. Bu tezat nasıl çözülecek esas konu bu olmalıdır. 657 sayılı DMKnun 176. Maddesi halen yürürlüktedir BKKararında yapılan dğzenleme ile PGM nün 2007/19 sayılı ek ders konulu genelgesinin 1. Maddesi güdük kalmıştır. Çünkü bu genelge ile Kanunun verdiği hak ayaklar altına alınmıştı. Yani gece ücreti ödenmesi gerekirken gündüz ücreti ödenmesini emrediyordu. 1 Temmuz-1 Eylül arası öğretmenlerin resmi tatilidir. Yaz stajının koordinatörlüğü maaş karşılığı yapılacağını anlamak tuhaftır. Lakin onay makamı taşra teşkilatı yöneticileri bunu böyle yorumlayıp değerlendirdikleri de aşikardır. Yukarı da tükürsen aşağı da tükürsen aynı.