Nöbet tutan ücretli öğretmene nöbet görev ücreti verilmesi...

Nöbet tutan ücretli öğretmene nöbet görev ücreti verilmelidir

En çok öğretmen ihtiyacı olan okulların başında zorunlu hizmet bölgesi olmaya aday ama zorunlu hizmet bölgesi kapsamında  olmayan okullar gelmektedir.Bu okullar,zorunlu hizmet kapsamında bulunan okullar ve merkezi yerlerde bulunan okullara  göre öğretmen açığı en fazla olan okulların başında gelmektedir.Bu tür okullara bir tanım yükleyecek olursak en uygun  tanım  arada kalmış okullar olacaktır.
Zorunlu hizmet görevini tamamlamış  ya da zorunlu hizmetten muaf olan öğretmenler merkezi okulları;zorunlu hizmet görevini  yapmak yada tamamlamak isteyen öğretmenler ise zorunlu hizmet okullarını   tercih etmektedirler.
Durum böyle olunca ücretli öğretmenlerin sayısı  neredeyse kadrolu  öğretmenlerin sayısına ulaşmaktadır.En çok ücretli öğretmen sayısı da ne zorunlu hizmet ne de  merkezi okul kapsamında olmayan arada kalmış okullarda bulunmaktadır.

Kadrolu öğretmen yetersizliğinden dolayı en çok sıkıntıların yaşandığı okullar da arada kalmış okullardır.

Bu sıkıntılardan bir tanesi de nöbet görevidir.Ücretli öğretmenlere tanınan nöbet görevi okul yöneticilerin inisiyatifinde olmasından dolayı bazı okullardaki ücretli öğretmenler nöbet tutarken bazı okullardaki ücretli öğretmenler nöbet tutmamaktadır.Bu da ücretli öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açmaktadır.

Ayrıca nöbet görev ücreti verilmediği halde ,ücretli öğretmenlere nöbet tutturulması hiçte etik değildir.

(Bu arada ücretli öğretmenin nöbet tutup tutmaması okul idaresi tarafından belirlenmektedir.Eğer okul müdürü ücretli öğretmene,nöbet görevini  tebliğ etmişse ücretli öğretmen,nöbet görevini tutmakla yükümlü olur.)

Ücretli öğretmenlerin nöbet tutmadığı arada kalmış okullarda ,kadrolu öğretmenler tutması gereken nöbetten fazla nöbet tutmaktadır. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünen bu görevin sorumluluğu  epeyce fazladır. Tutulan her fazla nöbet öğretmen için bir risk oluşturmaktadır. 

MEB,kadrolu ve sözleşmeli çalışan öğretmenlere tanıdığı nöbet görev ücretini,ücretli öğretmenlere de tanımalı,nöbet görevini tüm öğretmenlere zorunlu kılmalıdır.

MEB ,bu şekilde yaparak hem ücretli öğretmenler arasındaki eşitsizliği gidermiş  hem de kadrolu öğretmenlere fazladan gelen nöbet görevine çare bulmuş olacaktır.

  Eğitimci-Yazar
İbrahim Daşdemir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.