ÖĞRETMENLERE HAFTADA BİRDEN FAZLA NÖBETE ÜCRETİ ÖDENMESİ... Haftada birden çok nöbet görevi verilenler için ücret talep dilekçesi...

Bilindiği üzere, haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenlerimize toplu sözleşme hükümlerine göre ancak haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenebilmektedir. Dolayısıyla haftada bir günden fazla nöbet görevi fiilen yerine getirilse dahi, haftada bir günden fazla nöbet ücreti ödenememektedir. Bu durum ise T.C. Anayasası’nın 18. Maddesinde yer alan; angarya yasağına açıkça aykırıdır.

Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenlerimize, nöbet görevini yerine getirdikleri her bir güne karşılık ek ders ücreti ödenebilmesi için mevzuatta düzenleme yapılmasını talep ettik.

MEB’e yazdığımız yazı

Haftada birden çok nöbet görevi verilenler için ücret talep dilekçesi 

…………………MÜDÜRLÜĞÜNE


23.08.2015 Tarih Ve 29454 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmesinin, İkinci Bölümünde yer alan Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmesinin “Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti” başlıklı 22. .maddesindeki; “(1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dâhil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” hükümlerine göre öğretmenlere nöbet görevine binaen 2017 yılı için haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmektedir. 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri gereğince de, 2018-2019 yılları için haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmeye devam edecektir. 
16.06.2016 tarihli ve 29744 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin 6. maddesi ile 26.07.2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. Maddesinin 3.fıkrası şu şekilde değiştirilmiştir: “(3) Müdür yardımcısı ve öğretmen sayısı yeterli olmayan okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilir. Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.”
Haftada birden fazla nöbet görevini yerine getirmeme karşılık, ancak haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti alabilmekteyim. Dolayısıyla haftada bir günden fazla tuttuğum nöbet görevine karşılık tarafıma nöbet ücreti ödenmemektedir. Bu durum ise T.C. Anayasası’nın 18. Maddesinde yer alan; "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır" hükmü ile düzenlenen angarya yasağına açıkça aykırıdır. 
Bu bağlamda, haftada birden fazla nöbet görevini fiilen yerine getirmeme istinaden tarafıma nöbet görevini yerine getirdiğim her bir güne karşılık ek ders ücreti ödenmesi hususunda;

Gereğini arz ederim.


                                                                                                    Adı-Soyadı:……………

                                                                                                            Adres:…………..

                                                                                                          Telefon:………….                                                                                                                                                                 

                                                                İMZA
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dolunay13 2 yıl önce

Nöbetler o kadar yoruyor ki bizi keşke ücretini başkasına versek de tutsalar.derste oturmuyoruz teneffüs öğlenarası ayakta durmaktan pert oluyorum.