Öğretmenlerin Ek Dersi Yanlış Hesaplanıyor!

03/10/2017

Ortaöğretim kurumları öğretmenlerinin “Hazırlık ve Planlama” görevi olarak alınan ek derslerin ödenmesinde tereddüte düşülen hususlarla ilgili bakanlığa başvuru yaptık. 

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.” Yazmaktadır. Bu kararın karşılığı olarak verilmeyen ve tanımı “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere” ibaresi 16 Eylül tarihli değişiklikle “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,” şeklinde olmuştur. Buna istinaden hazırlık ve planlama için verilecek her 10 saat ders için 1 saat hazırlık ve planlamaya işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevlerinin eklenmesi talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası

Sayı:  684-17/4723                                                                                        Tarih:03/10/2017

  Konu: Ortaöğretim Kurumları Öğretmenlerinin  Hazırlık ve Planlama Ek Dersi

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne

  İlgi: a) 3 Temmuz 2017 Tarih ve 10010 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar         

          b) 16/09/2017 Tarihinde 30182 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Millî Eğitim  Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik      

  

         Bilindiği üzere İlgi a) kararında Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.” Yazmaktadır.

        İlgi b) yönetmeliği değişmeden önce, ortaöğretim kurumlarında ek ders ödenirken hazırlık ve planlama görevine işletmelerde meslek eğitim ile staj uygulamaları “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere” ibaresinden dolayı katılmıyordu. İlgi b) yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,” şeklinde olmuştur.

         Bu değişiklikle işletmelerde meslek eğitimi ve staj uygulamaları hazırlık ve planlama görevine eklenmiştir. Ancak bu değişikliğe rağmen okullar arasında birlik sağlanamamış, bazı okullar hazırlık ve planlamaya bunu eklerken, bazı okullar eklememiştir. Birlik sağlanması ve öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi açısından değişiklikle ilgili okullara duyuru yapılması gerekmektedir.

Gereğini arz ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.