Öğretmenlerin Eylül Ayı Ek Dersi Eksik Hesaplandı!

Öğretmenlerin Eylül Ayında Sadece Sınıf Rehberliğinden Aldığı Ek Ders Sayısı 10 Olmalıydı Aldığı Minimum Ücret İse 182,17(%15 Vergi Dilimi) yada 171,36 ₺(%20 vergi dilimi)olmalıydı

Eylül 2020 Ek Dersi Eksik Yatan Öğretmenler İçin Örnek Dilekçe

2020 Eylül ayı ek ders ödemelerinin yapılmasından sonra bazı öğretmenlere sınıf şube rehber öğretmenliği ek dersinin 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren hesaplanması gerekirken 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren hesaplandığı için 2020 Eylül ek derslerinin eksik yattığı yönünden dönütler almaktayım. Bu yüzden Türkiye çapında ek ders ödemelerinde Bakanlık yazı ve talimatları doğrultusunda uygulamada birliğin sağlanması adına, sınıf şube rehber öğretmenliği ek dersinin 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren değil 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren hesaplanması gerektiğini resmi yazılar çerçevesinde açıklık getirerek eksik ödemelerin düzeltilmesi için örnek dilekçeyi bu yazımda paylaşacağım.

Sınıf Rehberliği 31 Ağustos Yerine 21 Eylülden İtibaren Hesaplandığı İçin Ek Dersi Eksik Yatan Öğretmenler İçin Örnek Dilekçe

Öncelikle belirtmek isterim ki Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ‘nün “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimine İlişkin Açıklamalar” konulu 15.08.2020 tarihli yazısı ve MEB Personel Genel Müdürlüğü 04.09.2020 ile 23.09/2020 Tarih ve “Ek Ders Ücreti” Konulu resmi yazıları doğrultusunda 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle başlamış bulunmaktadır. Aynı zamanda, 31.08.2020-18.09.2020 tarihleri arasında “Telafi Eğitimi Programı”nın uygulanması için  Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 25.08.2020 tarih ve “31Ağustos 2020 Tarihinde Başlayacak “Eğitim Programı”” konulu 2020/5 Sayılı Genelgesi  doğrultusunda sınıf şube rehber öğretmenliği görevi 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile sistem üzerinden de tanımlanmış olması gerekirdi. Zira  2020/5 Sayılı MEB Genelgesi’nin 4. Maddesindeki “…Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecektir.” İfadesi ile aynı yazı 5.maddedeki “31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla Canlı Ders uygulamasının başlatılabilmesi için okul yönetimi tarafından e-okul yönetim bilgi sistemine sınıf, şube ve öğretmen tanımlamaları gerçekleştirilecektir…” ifadeleri gereği sınıf şube sorumluluğu görevinin öğretmenlere 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile tanımlanması okul yönetimlerine emredilmiştir. Yani okul yöneticilerin Bakanlığın 2020/5 Sayılı Genelgesi doğrultusunda okulundaki öğretmenlere sınıf şube sorumluluğu görevini 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile tanımlamış olması gerekir. Okulundaki öğretmenlere sınıf şube sorumluluğu görevini 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile tanımlamamış olan öğretmenler Bakanlığın yazı ve talimatlarını yerine getirmemiş demektir ki tüm idarelerin sınıf şube sorumluluğu görevini  okulundaki öğretmenlere  Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 25.08.2020 tarih ve “31Ağustos 2020 Tarihinde Başlayacak “Eğitim Programı”” konulu 2020/5 Sayılı Genelgesi  doğrultusunda 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile tanımladıklarına inanıyorum. Yapmamış olan okul yöneticilerinin ise Bakanlığın yazı ve talimatlarına uygun şekilde işlemlerini düzelteceğini düşünmekteyim.

Sınıf rehberliği ek ders hesabı 31 ağustos yerine 21 eylülden itibaren hesaplandığı için 2020 eylül ayı ek dersi  eksik yatan öğretmenler ise hazırlamış olduğum aşağıdaki örnek dilekçeyi kendilerine ait bilgiler doğrultusunda düzenleyerek okul idarelerine verebilirler.

KAYNAK: SEDAT DEĞER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsimsiz 2 hafta önce

Eylül ayı ek dersi yatmayanda var o kadar nöbet tuturup sınıf rehberliği yatacak deyip ek ders yatırılmayan da var

Avatar
Öğretmen 2 hafta önce

Corona denilen illet hastalık varken okul müdürleri öğretmenlere ders programı yaparken çok daha hassas olmalı diye düşünüyorum. Öğretmenlerinde bir anne baba olduğu unutulmamalı,öğetmenlerin çocuklarını sabah okula bırakmak için okul müdüründen bu sebep nedeniyle ilk derse ders koymasanız,diğer saatlere koysanız;çocuğumu pandemi nedeniyle servise veremedim,okuluna ben götürmek zorundayım diyen BİR ÖĞRETMEN HAKSIZ MIDIR? Bu insani,vicdani bir isteğe kulak tıkayan müdürün yaptığı mobinge girmez mi?

Avatar
Mücahit Osmanoğlu 2 hafta önce

Devletimizin verdiği ücreti beğenmeyenler düşmana sıkılan bir kurşun kaç para bilmiyorlar tabi.

Misafir Avatar
Osman 2 hafta önce @Mücahit Osmanoğlu

Boş bir levhadan farkın yok kardeşim...Seni tedavi olmaya davet ediyorum.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
immanuel 2 hafta önce @Mücahit Osmanoğlu

saçmalamışsınız....konuyu nereye getirmişsiniz, bu nasıl bir akıl tutulması? merminin parası öğretmenin ekders ücretiyle mi alınıyor? bir kafa MRI'yı çektirip içi orda bulunması gereken organla doluysa kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Arda 2 hafta önce

Boş yapma mücoo

Avatar
Özel eğitimci 2 hafta önce

Eylül ayında özel eğitim öğretmenlerine hiç bir ekders ödemesi yapılmadı.istenildiği zaman sınıf öğretmeni gibi ekders veriyorlar.is yükü olarak hem branş hem sınıf öğretmeni karışımı bir şey istiyorlar.özel eğitim öğretmenlerinin statüsünün acilen bir netliği kavusturulmalidir.Bir de resmi tatillerde saçma sapan bir kesintiye maruz kalıyoruz.1 gün için 8 saat ek dersimiz kesiliyor.seminer döneminde edersin %25 artirimli ödemesinde uygulama birliği yok.Her ilçe kendine göre işlem yapmaktadır..

Avatar
Hüsna kara 2 hafta önce

Merhaba ben imam hatip lisesinde öğretmenim.11. sınıf sınıf öğretmeniyim.bizde haftalık ders programında rehberlik saati yok.ama sınıf rehberliğin var .ücretini okul idaresi yazmiyo bazı okullar yaziyo bilgisi olan var mi