Öğretmenlerin Rapor Kesintisi Nasıl Hesaplanır

SORU: Merhabalar... Nişanlım sınıf öğretmeni, sözleşmeli olarak 2016 sonuna doğru atandı. Bazen sağlık durumundan rapor alıyor. İlk raporu 6 gündü, 500 tl gibi bir ücret ödedi. İkinci raporu 8 gündü 700-800 tl arası geri ödemesi gerektiği MEB müdürlüğünden söylenmiş. Bu durumla karşılaşan var mı?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli istihdam edilen personelin almış olduğu sağlık raporundan dolayı ücretinden ne şekilde kesinti olacağı ile ilgili olarak;

6.6.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ın 10 uncu maddesinde;"Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda ...günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilir. Hastalık sebebiyle, Sosyal Sigortalar Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik tazminatı ilgilinin ücretinden düşülür" düzenleme yer almaktadır.

Bu nedenle, sözleşmeli personelden rapor alanların ücretinden bir kesinti olmayacak, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen "iş göremezlik ödeneği" kadar bir düşüş olacaktır.

İş göremezlik ödeneği ne şekilde hesaplanacağı ile ilgili olarak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun "Geçici iş göremezlik ödeneği" başlıklı 18 inci maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla;
...
b) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için, 
...
...
Geçici iş göremezlik ödeneği verilir."


Ayrıca, 12/05/2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin "Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi başlıklı" 40 ıncı maddesinde,
"....
(3) İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve sigortalı kadının analığı halinde, verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde Kanunun 17 nci maddesine göre hesaplanacak günlük kazancının yarısıayaktan tedavilerde üçte ikisidir. 
....
" düzenlemesi yer almaktadır.

Söz konusu düzenlemeye göre hesaplanacak iş göremezlik ödeneğini 4/b sözleşmeli öğretmenler için hesaplarsak; örneğin 12 günlük rapor aldıysa 10 günlük rapor için iş göremezlik ödeneği hesaplanacaktır. (2 gün için hesaplanmamaktadır)

Prime esas kazancı: 3.032,91

Günlük kazancı: 3032,91/30:101,10

1 günlük iş göremezlik ödeneği: 101,10*2/3: 67,40

10 günlük iş göremezlik ödeneği: 67,40*10:674,00 TL eder.

kaynak: memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hnm 8 ay önce

merhabalar 10 günlük rapor aldım 5-1 öğretmenim.evli, eşim çalışıyor,1 çocuğum var çocuk yardımını ben almıyorum.sendikam ve bireysel emeklilik var. ocak maaşımda ne kadar kesinti olur acaba?

Misafir Avatar
hnm 8 ay önce @hnm

okul öncesi öğretmeniyim

Beğenmedim! (0)