Tüm öğretmenlere 15 Saat Ek Ders Ödensin!

Tüm dünya  ülkeleri ile birlikte  yaşadığımız salgın nedeniyle herkes gibi sanırım bakanlığımız da  şaşkın…Kolay değil tabi öğrenci ve aileleri  ile birlikte neredeyse 60 milyon  insana  hitap eden bir bakanlıktan söz ediyoruz.Alacağı her karar  olumlu ya da olumsuz bir  çok dengeyi değiştirebilmekte.Bu nedenle kılı kırk yarmalı karar vericiler.

Yaşadığımız salgın sürecinde  diğer  ülkeler  gibi okulları kapattık, herkes  evine  mantığının  aksine  bir anlayış sergileniyor bakanlıkta. Özellikle başta Sayın Bakanımız ZİYA SELÇUK bey olmak  üzere kurduğu ekiple  gecesini gündüzüne katan,  çocuklara , gençlere bu ortamda bile daha fazla nasıl faydalı oluruz  anlayışı  ile yaklaşan bir bakanlığa sahibiz. Bakan bey  her hareketi ile samimiyet ve güven veriyor adeta.Sayın bakanı tek cümleyle özetleyecek olduğumda ; kırk yılda bir gelir  böyle bakan, kıymeti bilmeliyiz derim hep.

Fakat bazen bakanlık yetkililerinin de  ne yapması konusunda kafa karışıklığı yaşadığını görmekteyiz. Bunun bariz göstergesi ne yazık ki ek ders !

Bitmedi,bitiremedik!

Bu  olağan üstü ortamda bile  kim ne kadar ek ders almalı, ben az aldım ,sen çok aldın, planlama bakım onarım verilmeli, DYK ne olacak  vs vs vs…

Bu konuyla  ilgili bakanlıktan  gelen resmi yazılarda da sürekli bir karar değişikliğinin yaşanması  kimin sesi çok  çıkıyorsa  onun dediği olacak  algısı  yarattı.Bir tarafta  hali hazırda   haftalık 3-5 saat ek dersi olan öğretmenler , diğer tarafta haftalık  30-35 saat ek dersi olan  öğretmenler…İki  tarafında ortak noktası  ya da  şöyle diyelim tüm  öğretmenlerin  ortak noktası ; yapılmayan ,işlenilmeyen  fiilen girilmeyen dersin ücretini alacak olmaları.Evet  yasalara ,yönetmeliklere ,alınan kararlara göre bu  ücret  öğretmenlerin hakkı ama  tarihte hiç görülmemiş bir durumu  yaşıyoruz.Hükümetimiz bu kadar  uzun süre  (3-5 ay ) fiilen yapılmayan dersin ücretini vermiyorum dese ve  buna göre düzenlemeler yapsa  kim ne diyebilir.Kaldı ki bir nevi seferberlik halindeyiz , top yekun savaşıyoruz adeta…O nedenle biraz daha sağduyulu olmalı ,biraz daha  üçün beşin hesabını yapmadan hareket  etmeliyiz.

Ama görüyoruz ki ;  Sayın Cumhurbaşkanımızın her kesimi  ortak ederek ortaya  koyduğu “Biz bize yeteriz” anlayışının  aksine nahoş görüntüler  çıkmaya başladı  öğretmenler arasında…Bakanlıkta aldığı farklı kararlarla adeta  körükledi bu gereksiz ve yersiz görüntüleri…

Milli Eğitim Bakanlığına naçizane küçük bir önerim var.Sayın bakan  öğretmenlerimiz mağdur olmasın diye  çırpınıyor ve  olağan  üstü bir durum söz konusu  iken  orta  yolu bulalım ve bu defter artık kapansın.

Görünen  o  ki   1 EYLÜL’e  kadar okullar kapalı kalacak . Öyleyse  öğretmenler arasında birlik beraberliğin hayat bulması meb personel adına tüm  öğretmenlere  her hafta sanki seminer döneminde   gibi  15 saat ek ders  ücreti verilsin.

Herhalde  haftalık 15 saat  üzerinde  ek ders  ücreti alan hiçbir  öğretmenimizde bu zor zamanlarda yapmadığı ama bakanımızın mağdur etmemek adına vermek  için uğraştığı ek ders konusunda  ısrarcı olmayacaktır.

15 ser saat ek ders  tüm öğretmenlerimiz için hakkaniyetli bir  yol olacaktır.

Son olarak  ücretli  öğretmenler konusunda bakanlığın ve hükümetimizin tutumu  gerçekten taktir edilesi, teşekkür ediyorum.

Saygılarımla….

Murat Mehmet Güler ( Eğitimci- Yazar )

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bekir G. 2 ay önce

Her öğretmenin gelirine göre borcu olur. Bu borçlanmalar ya eylülde yada ikinci dönemin başında ders programları ve ek derse göre şekillenir. Haftalık ek dersi az olan ve çok olan zaten kendini o gelire göre ayarlar. Bu bakımdan Her eşitlik adil olmayabilir. Devlet bu noktada memurunu gözetmiştir diyebiliriz. Tıpkı farklı bakanlıkların ilgili vatandaşlara yaptığı desteklemeler gibi...

Avatar
Serkan Hoca 2 ay önce

Arkadaşlar: Unuymayalım ki herkesin gelirine göre gideri var. Ödemesi var. Örneğin bir öğretmen arkadaşımız ek derse güvenerek ev almış olabilir ve her ay ev taksidi ödüyordur. Yine bir başkası kredi çekip araba almış ve her ay arabanın kredisini ödüyordur. Evet belki ek dersler kesilirse devlet biraz rahatlar fakat bu saydığım özellikte olan yüz binlerce insan da maddi sıkıntı çekip mağdur olacaktır. Lütfen bazı şeyleri etraflıca düşünelim ve ona göre konuşup karar verelim..

Avatar
Dexter 2 ay önce

Eğitimci yazar murat Mehmet güler
Aklını kendine sakla

Avatar
AKLINI KENDİNE SAKLA 2 ay önce

Eğitimci yazar murat Mehmet güler !

Avatar
Ahmet al 2 ay önce

Bu güzelim mesleği paragöz öğretmenler olarak yerle bir ettiniz ya yazıklar olsun size.bu ülke bu mesleği gerçekten seven insanlarla yükselir,böyle her seferde yok ek ders ne oldu yok paralar basıl olacak diyen öğretmen diye geçinenler ile bir yere varamaz

Avatar
Ahmet Karaağaç 2 ay önce

Fikrini beyan eden arkadaşa “ Aklını kendine sakla” diyebilen biri yazar olabilir ama ne kadar eğitimci olduğunu herkesin takdirlerine bırakıyorum.
Bana göre eğitimci sıfatı yerine paracı sıfatı daha uygun. Koyun can derdinde kasap et!

Avatar
Ali 2 ay önce

Mehmet beye kesinlikle katılıyorum. Hiçbir öğretmen göreve gitmiyor ama biri ekders alırken diğeri almıyor. Adaletsizlik var.

Avatar
Fatih 2 ay önce

Allah razı olsun iyi bir noktaya değinmişsiniz maalesef süreç uzun sürecek gibi bu durumda ya hiçbir öğretmene ekders ödemesi yapılmamalı ya da ödenecekse herkes eşit ödenmeli adalet bunu gerektirir.