Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanlığından Önemli Açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çalışmalarını görüşmek için video konferans yöntemiyle yapılan Corona virüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı açıklama yaptı.

Covid-19 salgınının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de can almaya devam ettiğini ve bütün kurumlarla, mücadelenin sürdüğünü ifade eden Koca, "Son birkaç hafta içinde uyguladığımız kısıtlayıcı tedbirlere vatandaşlarımızın daha bir titizlikle uyum göstermesinin sonuçlarını almayı umuyoruz. Gerek tedbirlerin uygulamaya konması, gerek uyumun ve sonuçlarının takibi yönünde Bakanlık olarak yoğun bir gayret içindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Koca, ülkenin seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu üyelerinin, hiçbir karşılık beklemeksizin yoğun çalışmalarıyla bu sürecin yönetilmesine önemli katkı sağladığına işaret ederek, Bilim Kurulu'nun bugünkü toplantısında, öncelikle aşı konusundaki gelişmelerin değerlendirildiğini aktardı.

Bakan Koca, şöyle devam etti:

"Yapılan sözleşmeye bağlı olarak Türkiye'ye ilk partisinin gelmesi beklenen inaktif aşının gelişinden itibaren yürütülecek strateji üzerinde görüşmeler yapılmıştır. Temin edilecek aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin çalışmalar ve görüşmeler hakkında bilgi paylaşılmıştır. Bu arada umut vadeden yerli aşı çalışmalarımızın orta ve uzun vadede sorunun çözümünde rol alacağı belirtilmiştir. Halihazırda bir inaktif aşımızın Faz I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır. Eş zamanlı olarak 2 inaktif ve 2 adenövirus temelli aşı ile bir virüse benzer parçacık aşısı da Faz I aşamasına gelmiş ve gerekli incelemelerden sonra ilk araştırma ürünleri üretilerek devreye alınacaktır.

Ancak öncelikle erken dönemde yapılacak olan aşılamaya odaklanmanın önemi dile getirilmiştir. Ülkemizde bir inaktif (sinovac) bir de mRNA (pfizer) aşının Faz III çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Faz III öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşının da en kısa sürede Faz III çalışmasının başlaması beklenmektedir. Mevcut verilere dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında, ülkemizde de yürütülen
Faz III çalışmalarında kayda değer bir yan etkinin görülmediği ifade edilmiştir.

Bilim Kurulu'muz, ayrıca aşının lojistiği, öncelikle aşılanacak olan sağlık personelinin kapsamı, yaygın aşılama programı ve aşı kayıt sistemi hakkında önerilerde bulunmuştur."

"TÜRKİYE, KIZAMIKÇIĞIN DA TAMAMEN YOK EDİLDİĞİ BİR ÜLKE KONUMUNA GELDİ"

Bakan Koca, açıklamasında, "Covid-19 aşısının ve aşı yapabilme yeteneğinin gündemin en üst noktasına oturduğu bugünde, Dünya Sağlık Örgütü, verdiği müjde ile azmimizi bir kat daha artırmıştır. Bilim Kurulu üyelerimizce de sevinçle karşılanan bu gelişme, polio ve tetanozdan sonra kızamıkçığın da tamamen yok (elimine) edildiği bir ülke konumuna gelmemizdir." bilgisini paylaştı.

Salgın mücadelesi ile yoğun çaba içinde olunan 16 Aralık 2020 tarihinin, ülkenin bağışıklama başarısı açısından çok önemli bir gün olduğunu belirten Koca, "DSÖ Avrupa Bölgesi'nin resmi kurulu olan Bölgesel Doğrulama Komitesi tarafından 2017-2019 yılları arasında kızamıkçık virüsü dolaşımının üç yıl art arda kesilmesi nedeniyle Türkiye'de kızamıkçığın tamamen yok edilmiş olduğu beyan edilmiş, bu nedenle kutladıklarını ve ilgili sertifikanın önümüzdeki haftalarda gönderileceği ifade edilmiştir." açıklamasını yaptı.

Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Toplum olarak önemli bir aşı kültürüne sahibiz. Çocukluk çağı aşılarında en fazla antijenle en yaygın aşılama yapan ve yüksek başarı elde eden ülkelerin başında geliyoruz. Aşı kayıt sistemi ve online takip edilen soğuk zincir lojistiği ile desteklenen güçlü bir birinci basamak sağlık ağı yanında, yıllardır bu konuda emek veren sağlık personelimizin ısrarlı çabaları ve fedakarlığı bu başarının esas sahipleridir.

Sahada yıllardır emek veren, aşı uygulayan personelimizi kutluyor, hepsine teşekkür ediyorum. Covid-19 aşı kampanyasında bu başarı hikayesi, yol gösterecektir. Bu sefer başta Aile Sağlığı Merkezlerimizde olmak üzere üniversite, kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız ve bütün vatandaşlarımızla birlikte dünyaya örnek olacak bir aşılama kampanyası yapacağımıza inanıyoruz."

"AYNI BAŞARIYI COVİD-19 MÜCADELESİNDE DE GÖSTERME KARARLILIĞINDAYIZ"

Sağlık Bakanı Koca, Twitter'daki değerlendirmesinde de Türkiye'de kızamıkçık hastalığının elimine edilmesinde olduğu gibi aynı başarıyı Covid-19 mücadelesinde de gösterme kararlılığında olduklarını vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
andolsun! 1 ay önce

Bu ülkedeki yetki,nufuz ,makam, sahibi şeytanları uyardık,yapın dediklerimiz yapılmadı.yapma dediklerimize kulak tıkandı. azabı tadıcak olanlar katımızda belli,hüküm onları kuşatır, kıpırdayamazlar, dünyaları artık eski dünya değildir, yer gök aynı olsada o gün hüküm rabındır,ipleri bizdedir.
O yunanistanı,fransayı,USA yı da uyardık, diğer devletleride: dedikki ülkeye saldırıp fakirleştirirseniz bu bu ülkedeki nufuzlu güçlü şeytanları dahada güçlendirir, bundan sakının bitersiniz dedik.uymadılar.Azap onlarada gelip çattı.hüküm onları ve muhataplarını ve onlarla birlik olanları yakar bitirir, o gün sahip oldukları ordular ve hiçbişey onları kurtaramaz.kendinizi ne bok sanıyonuz alçaklar. Şİmdi bu üklenin şeytanları son ceza ve bozulan işleir için silahlanmaktan başka bi çare görememişlerki. bu onların gafletinin kanıtı.andolsun ibretlik şekilde arzda tüm yanan o şeytanlarla birlikte yanacaksınız.O kürt denilen arzın göbeğinde bir ur olan,kanser olan şeytanları da silicez arzdan.bilin.

Avatar
Yasin 1 ay önce

Aşı tamam iyi guzel de insanin kafasina takılıyor çin neden almanyadan 100 milyon doz aşı aliyor ki?

Avatar
Aşı üzerine! 1 ay önce

İnsanlarda,devletlilerde bi düzelme görülse elbet rabb bi aşı yapılmasına imkan izin verirdi,aşıyı vesile kılar ve sorun gördüğünüz şey ortadan kalkardı. Ey bakan: andolsun öyle değil.Andolsun gafilsiniz. Üzerinize gelen her sıkıntı sorunu aşmak için bulduğunuz çözüm bizce şeytanca. siz düzelmedikçe şiddeti artan ve sadece muhataplarını yakıp bitirecek bir cehenneme azaba karşı uyarıldınız. yapılması gerekeni yıllardır yazdık ve yazmaktayız, biz mazlum masumu ezmeyin dedikçe siz kürdü kastettiğimizi sandınız! öyle değil. Biz kürdü ırkçı,fırsatçı ve insani olmayan
niyet planı yüzünden ayırdık,onlar eziyet falanda görmüyor, acitasyon politikası ile
şeytanı oynayan bir avuç güruh bunlar. size dedikki: ortalama bir insanın güvende,
özgür,yaşayacağı ve baskı zorlama yapılmayacağı bir ülke inşa edin dedik.Dedikki!
eğitimde baskı zorlama olmaz,alternatif yöntemler inşa edin. ama mutlaka türkçe olsun eğitim ve sınırlarını siz belirleyin dedik. yapmadınız. ve azap geldi-çattı! aşı yok!

Avatar
Aşı meselesi! 1 ay önce

Ülkenin tek sorunu aşı meselesimi? hayır değil.Dünya kadar sorunun arka arkaya gelmesinin nedeni ne sizce? Devletlilerin amel iş ve önceliklerindeki zafiyet ve doğru olmayan işleri.Tüm dünyanın nerdeyse ülke karşıtı duruşununda ,koronanında artışınında nedeni bu! yoksa elbette rabb tüm dünya ekonomik krizde iken bu ülkeyi koruduğu gibi,bu salgındada korurdu. andolsun! yapmadıklarınız,yaptıklarınız,sebep olduklarınızdan ağır şekilde sorulacaksınız. Çekindiğiniz korona dahada artıcak.
Masum,çaresiz,temiz ,iyi insanlar ve biz başta bu ülke ve arz ceheneme döndüğünde; huzur rahat bolluk,neşe eğlence içinde yaşamımıza devam edicez,
o azap ateş bize dokunmayacak. akıl sır ermez. Ama rabbın ilmi kudreti mucizesinin
yaratmasının sonu sınırı yok, bunu anlayacaksınız.tayyibe yıllar önce dedikki; insandan oturduğu ev için vergi alma, ev hanesi sayısı kadar evi olsada vergi alma. milyon dolarlık olanlar istisna.fakirden;hala vergi alıyon.üstelik cezalı ve faizli bu rabb katında suç. aşı yok.

Avatar
Dedikki! 1 ay önce

Bünyendeki hiç bir insana etnik kökeni ile hitap etme, özellikle kürt kelimesini kullanma dedik. yapmadınız. USAda benim ispanyol vatandaşım,italyan vatandaşım,meksikalı gardesim gibi sözler duyuyonmu? hayır. benim kürt kökenli kardeşim lafını milyon kere kullandınız. oysa; talabani,barzani aşireti haricinde ,diğerlerinin kürtlüğü tartışılır, çoğu ermeni,türkmen,arap..vs. asi geldiniz. oysa demiştikki; kürt unsurlar ortadoğuda kanser hücresi gibi,insanlık için zararlı,bunların akibeti kötü, milleti bu illete karşı koruyun,bunların insanları şeytanca kandırmasına
izin vermeyin, bunları kökeni ile anmayın ki içlerinde temiz iyi olanlar bunlar yüzünden o azapta helak olmasın dedik,bunları arza yayma ve silme kararı ertesi
tayyibi uyardık. Arzda insanlık için en ırkçı,fırsatçı,şeytani yapı kürt milis ve siyasetçisidir bunlara yumuşaklık vermeyin dedik. kalkıp trt kürt ü açtınız. Rabbın lanetlediği bir soya karşı yaptığınız bu yanlışların bedelini masum temiz kürt bilinenler ödüyo.

Avatar
USAya ültimatomdur! 1 ay önce

Amel iş sözleriniz ve lanetlediğimiz bir insan şeytanı gurubunu ,kendinize müttefik-maşa olarak kullanmanız neticesi; o eyaletler topluluğunu elbette yaerle yeksan ederdik, amma : doğudan bir ışık,bir ışık göremediğimizden hala ayaktasınız. mecbur kalırsak o eyaletler topluluğundan oluşan şeytani yapıyı arzdan sileriz,siz ne olduğunu anlayamadan iş biter. soysuzlar! o obama olacak lanetli ibneyi oraya oturtan bizdik.soyu kurutulacak bilinsin! özetle biz dünyaya ayar verirken ,ülkedeki şeytanlar azmışken söz dinlemezken, bunların ekmeğine yağsüren USA yı ve nüfuz yetki selahiyet sahibi kimselerini,karar alıcılarını lanetledik. Ortadoğuda bir ur,kanser olan ve kölelikle eşdeğer aşiret çete devleti yapısında olan ; ırkçı bir kürt azınlığa ve
paydaşlarına verdiğiniz imkan-fırsat ve sebep olduklarınızın hesabını verceksiniz yinede.hemde çok ağır. tarihte hiç olmadığı kadar,asla anlayamayacağınız şekilde,
çok sağlam vurucaz, ağlayıp zırlamayın.UYARMIŞTIK. Biz kimmiyiz? anlamanıza izin yok.