Bir tasarruf önerisi: Sendika aidatını Devlet karşılamasın, yılda 400 milyon TL kasada kalsın

Kamu görevlileri sendikalarına üye olan personel sayısı, 2018 yılı Temmuz ayı verilerine göre, 1 milyon 673 bindir. Tıklayınız.

Her kamu personelinden ise aylık bazda 20 TL civarında kesinti yapılmaktadır.

Diğer taraftan 375 sayılı KHK'nın ek 4. maddesinde "25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte kırkbeş Türk Lirası toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Bu madde uyarınca yapılan ödeme, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye payı, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun benzer ödemelerin hesabında dikkate alınmaz." hükmü yer almakta olup, bu hükümde geçen 45 TL, 2018-2019 yılı toplu sözleşmesinin 26. maddesinde yer alan hüküm gereğince 750*maaş katsayısı (88,5 TL) olarak uygulanmaktadır. Yani 3 ayda bir Devlet sendikalı kamu personeline 88,5 TL ödemektedir.

Bu şu anlama gelmektedir. Sendikaya üye olan kamu personelinin, sendika aidatlarını Devlet ödemektedir. Bu ise yıllık olarak şuan 400 milyon TL etmektedir. 5 yılda bu rakam 2 milyar TL'ye tekabül etmektedir.

Sendikaya üye olacakların aidatlarını Devlet değil de eğer kamu personeli kendisi karşılarsa yıllık 400 milyon TL Devletin cebinde kalacaktır.

Ancak bu derece büyük bir kara deliğin kapatılmasına ne Devlet ne de sendikalar hazırdır. Zira böyle bir durumda büyük bir üye kaybı yaşanacaktır.

kaynak: memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.