İmam hatip okullarının bahçelerine cami yapılacak

Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imam hatip okulları için yeni bir, “vizyon belgesi” hazırladı. Belgede yaklaşık bir asırdır imam hatiplerde verilen eğitimin içeriğinin halk tarafından büyük ilgi gördüğü savunularak, vizyon belgesinin okullar arasında uygulama birlikteliği sağlamak için hazırlandığı kaydedildi.


Belirlenen konularla ilgili faaliyet planları ve bunların gerçekleştirilme durumunun kalite takip sistemi (KTS) aracılığıyla takip edileceği vurgulanan metine göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibarıyla imam hatip okullarında şunlar gerçekleştirilecek:

Minyatür, hadis, ayet

İmam hatiplerin yapım ve onarımında geleneksel Türk mimarisinden izler yansıtılacak. Yeni teknoloji ve enerji tasarrufu sağlayacak tasarımlar yapılacak.

Okul ve pansiyonlar, “tefekküre sevk eden ve mefkure oluşturan” mısra, hat, ebru, minyatür, tezhip, ayet ve hadislerle donatılacak.

Okulların fiziki mekanları ders saatleri dışında da eğitim öğretime imkan verecek şekilde planlanacak.

Bilim, medeniyet ve hikmet dünyasının önde gelenlerinin isimleri sınıflara verilecek. İmkânı olan okullarda her bir ders için ayrı sınıflar oluşturulacak. Ayrıca her okulda ses sistemiyle beraber U düzenine uygun Kuran okuma odaları oluşturulacak.

‘Aile yuvası sıcaklığı’

Fiziki mekânı uygun olan okulların bahçelerine cami yapılacak.

Okul pansiyonları öğrencilerin sosyal, sportif, kültürel ve akademik çalışmalarına imkân tanıyıp, “aile yuvasının sıcaklığını” hissedebilecekleri şekilde düzenlenecek.

Her yıl haziran ve eylül aylarında gerçekleştirilen mesleki çalışmalar, fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı dil, sanat, spor ve mesleki alanlarda akademik başarıyı yükseltmek için hazırlanan program çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Danışma kurulu olacak

Her okulda danışma kurulları oluşturulacak. Kurul, okul müdürünün başkanlığında müdür yardımcısı, iki öğretmen, okul aile birliği başkanı ve bir üyesi, okul öğrenci meclis başkanı ve yardımcısı, ders zümre başkanları ve bir rehber öğretmenden oluşacak. Bu kurula 2 akademisyen de alınabilecek.

İmam hatip okullarında meslek dersi öğretmenleri belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik edilecek ve buna yönelik imkânlar oluşturulacak. Ders dağılımları öğretmenlerin ihtisas alanlarına göre yapılacak. Kur’an derslerinde “kıraatinde mahir, kari ve mukri, fem-i muhsin ve fehm-i muhsin” öğretmenlere öncelik verilecek.

Öğrenciler TÜBİTAK projelerine katılacak

İmam hatip öğrencilerinin bilimsel çalışma, deney, inceleme, gezi ve gözlemlerde bulunmaları, laboratuvar çalışmalarında aktif olarak yer almaları teşvik edilecek. Öğrenciler, bilim adamlarının icat ve keşifleri ile ilgili araştırmalar yapacak.

Okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerle birlikte TÜBİTAK bilim fuarlarına ve TÜBİTAK projelerine katılacak, ulusal ve uluslararası bilim proje ve etkinliklerini takip edecek.

İmam hatiplerde yabancı dili aktif kullanabilecekleri ortamlar oluşturulacak.

Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarının Türk eğitim sistemindeki yeri, eğitim müfredatı ve örnek çalışmaları hakkında ilkokullarda, mayıs ve haziran aylarında tanıtım çalışmaları yapılacak.

İmam hatip okulları, “milli birlik ve bütünlüğü tehdit eden unsunlara” karşı öğrencileri bilinçlendirecek. Öğrencilerin, “zarar görmemesi” için okul içi ve dışı olumsuz etkenlere yönelik tedbir alınacak.

Mezunların hangi alanlarda istihdam edildiği, yükseköğretime geçiş ve kendi işini kurma durumu takip edilecek ve her sene sonunda KTS sistemine işlenecek. Öğrencilerin mezuniyetten sonra da okulla bağları sürdürülecek.

Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.