Resmi Gazetede yayımlanan Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin ilginç ilanı

27 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazetede, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ilanı yayımlandı. İlana göre, Türk Hava Kurumu Üniversitesi 15 profesör, doçent ve dr. öğretim üyesi alacaktır.

Ancak bir vakıf üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi ilanın son sütununda üniversitenin bu kadro ilanının neden yayımladığını gösterir gerekçe bölümü de yer aldı.

Bu gerekçelerden en ilginci ise Pilotaj bölümüne alınacak Dr. Öğretim Üyesi ile ilgiliydi. Gerekçe şu şekildedir:

"SHGM yetki derslerini verecek öğretim üyesi sayısının yetersiz kalması ve bu eksikliğin yarı-zamanlı öğretim görevlilerince tamamlanmaya çalışılmasının Üniversitemize mali külfetinin çok olması."

İşte hem Rektörlüğün hem de Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğünün gözünden kaçan ilginç ilan

Fakülte/MYO

Bölüm

Adet

Unvan

Açıklama

Gerekçe

Hava Ulaştırma Fakültesi

Pilotaj Bölümü

(İngilizce)

1

Profesör

Doktora derecesini veya Doçentlik unvanını Havacılık Yönetimi, Hava Trafik Kontrol veya Havacılık İşletmeciliği, Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uçak Uzay Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği veya Uçak, Gövde ve Motor alanlarının birinden almış olmak.

Tercihen Havacılık ile ilgili sertifikasyon ve deneyime sahip olmak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından pilotaj bölümü derslerini vermek üzere yetkilendirilmiş olmak.

Norm kadromuzda yer alan Profesör kadrosunun boş olması

2

Doç. Dr.

Doktora derecesini veya Doçentlik unvanını Havacılık Yönetimi, Hava Trafik Kontrol, Havacılık İşletmeciliği, Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uçak Uzay Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği veya Uçak, Gövde ve Motor alanlarının birinden almış olmak.

Tercihen Havacılık ile ilgili sertifikasyon ve deneyime sahip olmak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından pilotaj bölümü derslerini vermek üzere yetkilendirilmiş olmak.

Norm kadromuzda yer alan Doçent Doktor kadrosunun boş olması

3

Dr. Öğr. Üyesi

Doktora derecesini Havacılık Yönetimi, Hava Trafik Kontrol, Havacılık İşletmeciliği, Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uçak Uzay Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği veya Uçak, Gövde ve Motor alanlarının birinden almış olmak.

Havacılık ile ilgili sertifikasyon ve deneyime sahip olmak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından pilotaj bölümü derslerini vermek üzere yetkilendirilmiş olmak.

SHGM yetki derslerini verecek öğretim üyesi sayısının yetersiz kalması ve bu eksikliğin yarı-zamanlı öğretim görevlilerince tamamlanmaya çalışılmasının Üniversitemize mali külfetinin çok olması.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Meteoroloji Mühendisliği (İngilizce)

1

Profesör

Doktora derecesini veya Doçentlik unvanını Meteoroloji alanında almış olmak.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümünü aktif hale getirmek ve öğrenci alımı yapabilmek adına meteoroloji mühendisliği bölümünde eksik olan öğretim elemanı kadrosunu tamamlamak üzere ilana çıkılması.

1

Dr. Öğretim Üyesi

Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora derecelerinden en az birini Meteoroloji alanında almış olmak.

Mühendislik Fakültesi

Makine Mühendisliği

(İngilizce)

1

Dr. Öğr. Üyesi

Lisans ve yüksek lisans derecelerini Makine Mühendisliği alanından almış olmak.

Doktorasını makine mühendisliği, tercihen enerji alanında tamamlamış olmak.

Tercihen Makine Mühendisliği ve Havacılık konularında yurtiçinde ve yurtdışında akademik çalışmalar yapmış ve sertifika sahibi olmak.

Şu andaki mevcut kadro içerisinde termodinamik, ısı transferi gibi enerji alanında ders verecek hoca olmaması.

YÖK tarafından aranan makine mühendisliği alanından en az 3 T.C. vatandaşı öğretim üyesi olma şartını mevcut kadro (2) ile sağlanamaması.

Endüstri Mühendisliği

(İngilizce)

1

Dr. Öğr. Üyesi

Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden en az birini Endüstri Mühendisliği alanında almış olmak.

Tercihen olasılık, istatistik, stokastik süreçler, tahmin yöntemleri ve tercihen deneysel tasarım konularındaki dersleri yürütebilecek düzeyde akademik araştırma/çalışmaları bulunmak.

Norm kadro: 4

Mevcut kadro:2 (Ayrıca bir Dr. Öğr. Üyesi değerlendirme aşamasında, bir Dr. Öğr. Üyesi de atama aşamasındadır.)

Halen, Endüstri mühendisliği bölümünde, zorunlu derslerden, olasılık teorisi, istatistik dersleri ile seçmeli derslerden, stokastik süreçler, tahmin yöntemleri, karar analizi ve deneysel tasarım derslerini verecek öğretim üyesi bulunmamakta, bu dersler yarı zamanlı öğretim üyeleri vasıtasıyla verilmektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği

(İngilizce)

1

Dr. Öğretim Üyesi

Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında almış olmak.

Tercihen Doktora çalışmalarında anten saçılım analizi üzerine çalışmalar yapmış olmak.

Bölümde Elektrik-Elektrik Mühendisliği doktora diplomasına sahip T.C. vatandaşı olan bir adet öğretim üyesi mevcut olduğundan bölümün asgari şartları sağlaması açısından bu kadroya ihtiyaç duyulmaktadır.

Yüksek frekans teknikleri ile anten ışıma örüntüsü analizi konularında çalışmalara ihtiyaç duymak

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (İngilizce)

1

Doçent

Doktora derecesini ve Doçentlik unvanını Fizik alanında almış olmak.

Tercihen Bioinformatik protein ve moleküler modelleme ve simülasyon yüksek başarımlı hesaplama konularında araştırma ve çalışmaları bulunmak.

Bioinformatik alanında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ders verip, araştırmalar yapmak üzere ihtiyaç bulunmaktadır.

İşletme Fakültesi

Havacılık Yönetimi

(İngilizce)

1

Doçent

Doktora derecesini veya Doçentlik unvanını Havacılık Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Havacılık ve Uçak Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak ve Uzay Mühendisliği, Ulaştırma Mühendisliği alanlarının birinden almış olmak.

Lisansüstü program açma kriterlerini yerine getirmek için doçent ya da profesör öğretim üyesi ihtiyacı bulunmaktadır.

1

Dr. Öğretim Üyesi

Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini Havacılık Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Havacılık ve Uçak Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak ve Uzay Mühendisliği, Ulaştırma Mühendisliği alanından almış olmak.

Tercihen Havacılık Yönetimi alanında çalışmaları olmak.

Alanda ders vermek üzere öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak üzere ihtiyaç bulunmaktadır.

1

Dr. Öğretim Üyesi

Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini İstatistik alanında almış olmak.

Alanda ders vermek üzere öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak üzere ihtiyaç bulunmaktadır.

kaynak: memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.