Sağlık Bakanından aşı müjdesi! Tarih verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gelen açıklamaya göre; SinoVac isimli aşının 16 Eylül'de başlayan denemeleri Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'nin koordinasyonunda "CoronaVac" isimli bu aşının denemeleri 25 ayrı merkezde sürerken ülkemizde 40 gün sonra yeni bir corona virüs aşısının daha denemelerinin başlayacağı bildirildi

CORONA VİRÜS AŞISINA AİT FLAŞ GELİŞME!

Hürriyet Gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, Bakan Koca'dan aldığı bilgilerle beraber ülkemizdeki aşı çalışmalarına ilişkin detayları paylaştı. İşte Müftüoğlu'nun bugünkü yazısına ait detaylar...

Bakan Koca, koronavirüs için ilk aşamada daha güvenli bulduğu Çin menşeili "CoronaVac" ile işe başlamayı düşünüyor. Bence bu iş bitmiş. 5 milyon doz Çin kökenli koronavirüs aşısı aralıkta devreye girecek. Arkasından da 5'er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağı anlaşılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile önceki gün Bursa'da yaptığım görüşmede salgında son duruma ilişkin farklı konuları etraflıca tartışma fırsatı buldum. Bakan, her zaman olduğu gibi sorularıma net yanıtlar verdi. Görüşmenin beni memnun eden en önemli bölümü ise aşılarla ilgili söyledikleri oldu. Bu gelişmelerden grip aşısına ilişkin notlarımı dün sizlerle paylaştım. Yeniden özetleyeyim: Anlaşılan o ki Sayın Bakan ve ekibi "en az 3 milyon doz grip aşısı" rakamına ulaşmada kararlılar. Eğer sıkıntılı bir durum söz konusu olursa da bu rakamın daha da artabileceği düşüncesindeler. Peki, esas meseleye yani "Korona aşısı ne zaman gelecek?", "İlk aşamada muhtemelen kaç doz aşı uygulanabilecek?" sorularının yanıtına gelince... Buyurun

Bilindiği gibi aşı çalışmalarında 6 merkez ön almış durumda. Bu merkezlerden ikisinin, Çin merkezli SinoVac ile Almanya merkezli BioNTech'in ürettiği aşıların deneme çalışmaları ülkemizde de sürüyor. SinoVac'ın denemeleri Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'nin koordinasyonunda 16 Eylül'de başladı. "CoronaVac" isimli bu aşının denemeleri sanıyorum 25 ayrı merkezde sürüyor. Emin değilim ama BioNTech'in aşısının deneme çalışmaları ise İstanbul ve Ankara üniversitelerinin koordinasyonunda devam ediyor. Görüşmede edindiğim izlenime göre ilk aşamada aralık ayının hemen başında SinoVac'ın "CoronaVac" aşısı devreye girecek. Muhtemelen de aralıkta toplamda 5 milyon doz civarında aşı uygulaması yapılacak. Peki ya sonrası?

Pfizer-BioNTech ortaklığında geliştirilen ve başında Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in bulunduğu aşı çalışmalarında da işler çok iyi gidiyor. Zaten öyle olduğu için de BioNTech geliştirdiği aşı adayı için Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) ruhsat başvurusunu çoktan yaptı. Ajans da "verilerin yeterli olduğunu" belirterek insan deneyleri tamamlanan o aşıya kısa bir süre sonra onay verileceğini açıkladı. BioNTech aşısının gönüllüler üzerindeki deneme çalışmaları bizde de sürüyor.

Dr. Fahrettin Koca ile yaptığımız görüşmede bu aşı ile ilgili gerekli görüşmelerin yapıldığını söyledi. Son birkaç prosedür de olumlu sonuçlandığı takdirde devreye BioNTech'in aşısının da gireceği anlaşılıyor. Kısacası bakanlık en az 2 alternatifle yola çıkmış durumda.

YERLİ AŞI NİSAN'DA

Sağlık Bakanı ile yaptığım görüşmede yerli aşı geliştirme çalışmalarının da iyi gittiğini öğrendim. Bu çok sevindirici bir gelişme. Fahrettin Koca'ya göre 16 ayrı yerli firmanın sürdürdüğü aşı çalışmalarında önemli mesafeler alınmış durumda. Bunlardan birkaç tanesi ise sona yaklaşmak üzere. Dr. Koca mart, en geç nisan ayından sonra kendi aşımızın da uygulamaya geçebileceği müjdesini verdi.

Tahmin edileceği gibi Sağlık Bakanı'na 29 Temmuz'da günlük tablonun niçin değiştiğini de sordum. Bakanın verdiği yanıtlar özetle şunlar: "Temmuz ortalarından itibaren vaka artışları yeniden başladı. Günlük vaka rakamları ikiye katlandı. Buna karşılık kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısında da yoğun bakımlara yatırdığımız ve entübe etmek zorunda kaldığımız hastaların oranında da beklenmedik artışlar yaşamaya başladık. Bu nedenle yeni bir yapılanmaya gitmek, bir taraftan 'hasta ağırlıklı bir strateji oluşturarak erken ve hızlı tedavi süreçlerine yoğunlaşmak' diğer taraftan da 'asemptomatik kişileri ayırarak bunları süratle izole edip temaslıları hakkında yoğun bir filyasyon çalışmasına girmek' üzere hazırlandık. Yoksa ne halka ne de Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirdiğimiz rakamlara ilişkin herhangi bir bilgiyi saklama, üstünü örtme düşüncemiz olmadı." Anladığım kadarıyla Sayın Bakan ve ekibi meselenin "teşhis boyutu" ile "tedavi boyutu"nu ayırmayı ve her iki alanda ayrı ayrı yoğunlaşmayı tercih etmişler. Peşinen belirteyim aynı kanaatte değilim. Eğer böyle olacaksa da sadece hasta sayısını değil her gün asemptomatiklerin sayısını da tabloya net ve açık olarak eklemeleri lazım. O sayıları görmek de hepimizin hakkı.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
Bakan Koca, ilk aşamada yan etkisinin daha az olacağını düşündüğü yani daha güvenli bulduğu Çin menşeili "CoronaVac" ile işe başlamayı düşünüyor. Gerekli anlaşmaları da yapmış. Her şey açık ve net. Geriye de sadece aşının son bir defa daha değerlendirilmesi kalmış. Ben kendi adıma biraz da risk alarak müjdemi vereyim: Bence bu iş bitmiş. 5 milyon doz Çin kökenli koronavirüs aşısı aralıkta devreye girecek. Arkasından da 5'er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağı anlaşılıyor. Yani ocak ve şubat aylarında da aşılama çalışmaları devam edecek. Bütün mesele kasım sonuna gelindiğinde, beklentiler doğrultusunda "aşı ile sağlanan bağışıklık düzeyinin ve güvenlik meselesinin yeterli olduğuna dair verilerin" elde edilmesinde. Durum böyle olursa aralık başında düğmeye basılabilir. Yani bakanlık da süreci izleyen bilim heyeti de meseleyi sağlama alıyor. Diğer yandan Rus aşısı için de iletişim kurulmuş durumda, görüşmeler devam ediyor.

MUHİTTİN BÖCEK'TEN İYİ HABERLER VAR

Sağlık Bakanı'nın günlük radarındaki vazgeçilmezlerden biri de Antalya'nın sempatik ve sevilen Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumu. Bakan, sık sık başkanın oğluyla görüşüyor ama tedavi edildiği hastane ile her gün temas halinde. Görüşmemizde diyabeti ve astımı nedeniyle hastalığı atlatmakta zorlanan Antalya Belediye Başkanı'nın iyileşme sürecine girdiğini de söyledi. Haydi Muhittin Başkan senden de inşallah iyi haberler bekliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özge 1 ay önce

Daha vaka sayılarını söylemiyorlar herşey gizli kapaklı nasıl güvenecek insanlar bu aşıya.çinde üretilmiş halka uygulanıyor mu şu an peki..yoksa türkiye denek mi

Avatar
Bilin ve okuluda açmayın! 1 ay önce

Şu ana kadar üretilen aşıların faz 3 denemeleri, deneme yapılan insanların ölümü ile sonuçlanmış. Bilinen tüm aşı denemeleri böyle. Covit19; savunma sistemindeki denedikleri aşıdaki unsurları kendine asker edip, güçlendirip vicudun neresini
isterse orayı çökertiyomuş. Covit 19'un her mutasyonda kendini bu yönde güçlendirdiği ve bu iş için insan vicudunu kullandığı bi vaka.Aşı denemeleri ile dahada güçlendiği ve ona tahmin edilemeyen imkan verildiği konuşuluyo. Fakat dilemezse hiç dokunmadığı insanlarda var, seçici davranıyo. çok sağlam denileni 3 günde pert ettiğ vaka çok, mutlak ölür denilen bazı vakalarda ise hastaya dokunmadığı hatta yardım edip onu güçlendirdiği yönünde tuhaf bilgiler var. Tüm veriler covit 19 için aşı bulunamayacağı yönünde. Dünyadaki tüm bilim insanları bunu açıkça söyleyemiyor, ama yavaş yavaş bu durum dillendi. bir kısım da bu kaotik durumdan nemalanma derdinde,köşe dönmece yani.Sağlık bakanı kendine aktarılanı biliyo,kesin değil.

Avatar
Bu ülkede aşı denemesi yapılamaz ! 1 ay önce

çünkü bilim adamıda, siyasetçiside şeffaf değil bu bir,
ikincisi, duyarlı değil insanımız,karşı koyma reflexi hiç kalmamış!
adamlar okulu açıcaz diyo ne öğretmeni, ne sendikası ne stk sı ne muhalefeti ne bilim insanından çıt çıkmıyo. deneme yapıcaz diyo, çıt yok. denemelerde ölen çok olsa bu yönetim bunu gizler, biliyoruz,yine çıt çıkmaz. Diyelim her denek öldü: yönetim kabul etmez orda biter yine tık yok.Yani böyle bir ülkede deneme yapılmamalı.Faz 3 denemeleri her ülkede yüksek paralar karşılığı yapılır, insanlarda.
Yani para verilir deneklere.Hele ölümcülse, fiyatlar astronomiktir. uNutmayın covit denekleri sağlıklı olmak zorunda.Bu ülkede halk bilmesin tahrik edilmesin diye bi sansürleme var, bide işlerine gelince bilirse bilsin ne yapabi,lir denmesi durumu var.
Halkın faydasına olanı devletin zararına gösterip habercileri linç edenler var. her bok var. açık söylüyorum aşı başarılı oldu dense kimse bu saatten sonra inanmaz, hele bu ülkede. Oxford bıraktı bu işi.

Avatar
oxford university faz 3 aşı denemeleri: 1 ay önce

Faz üç denemelerine kadar her şey tamda istendiği şekilde ilerliyor, her olgu;
Faz üç deneklerine (gönüllü sağlam insanlara) aşı enjekte edilir edilmez 12 saatte,
aşının her unsurunun denetimini ele geçiriyor covit virali ve covit gibi davranıyor;
ilaveten vicudun savunma sistemine dair her unsuru kendi lehine çevirip o denekleri 20. saatte komaya sokuyo: solunum, beyin,kalp her organın çalışmasını
anaormal hale getiriryor ve deneklerin çoğu ölüyor, çogunun beyni kullanılamayacak halde tahrip olmuş : oxford faz üç denemelerinde şunu farkediyo; bu viral insan da dilediği gibi randomly, davranıyo, belli bir davranış kalıbı yok.
Tüm bunların konuşulduğu bilim dünyası şaşkınlıklarına haberlerine rağmen;
sayın bakan saçmalıyor demekten başka bişey yok söyleyeceğim. Denek arıyorsa buyursun kandırsın milleti, ama gerçek bu. örtülecek yanı kalmadı.

Avatar
şunuda bilin! 1 ay önce

Covit 19 un bi çok kereler mutasyına ugradığı söyleniyor, ama suda söyleniyor;
kontrolsuz şekilde bu viral in üzerinde çalışma yapanlar var! niçin? kimyasal bi silah asker yapmaya yönelik çalışmalar ve bunlar neticesi covit 19 un epey bi kabiliyet kazandığı bilinen bir gerçek, diğer gerçek ise henüz kimsenin bu virali kontrol edemediği,. Nedeni bilindik hiç bir davranış kalıbı yok, bilinenleri değiştiriyo ve ya en komiği bu virüs kendini gizleyebiliyo,tüm labratuar cihaz ve kimyasallarını kandırabiliyo, bu açıklanmış değil.Şimdi nemi yapıcaz? cevap belli.
İnsanların bir araya gelip maç izleme,dedikodu yapma,eğlenme,kutlama,hava atma alışkanlıkları değişecek, sanki tanrısal bi zorlama var..insana dur diyen var?

Avatar
insanları kandırmayın aşı maşı yok! 1 ay önce

Bu iş gönüllü denek arayanlara yaradı, ama fasa fiso, bişey yapılamaz, bu net...
tek ilacı var, o da rabbın verdiği...gerisi traş...