Son 3 Seçimi Bilen Anket Şirketi İstanbul Seçimi Anket Sonuçlarını Açıkladı

Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar vermeden önce bir anket çalışması yaptıklarını açıkladı. 31 Mart seçimlerinin ardından, 21-22 Nisan tarihlerinde yapılan ankette Ekrem İmamoğlu yüzde 2 farkla önde görünüyor.

1040 kişi ile anket gerçekleştirdiklerini belirten Konsensus Araştırma Başkanı Sarı, yaptıkları ankete ilişkin değrlendirmesinde "Ankete göre 18-29 yaş grubunun yüzde 54.6'sı, 30-29 yaş grubunun yüzde 49'u, 40-49 yaş grubunun yüzde 44.9'u ve 60 yaş üstünün yüzde 47.2'si Ekrem İmamoğlu'na oy verdiğini söylüyor. 18-29 yaş grubunun 42.2'si Binali Yıldırım'a oy vermiş. İstanbul’da bu kitle belirleyici bir kitle" dedi.

İMAMOĞLU YÜZDE 50.2, YILDIRIM YÜZDE 48,1

Beyaz TV'de katıldığı programda konuşan Sarı, 39 yaşa kadar olan kitlenin de belirleyici olduğunu ve bu kitle içinde Ekrem İmamoğlu'nun 0,3 puanlık farkla önde olduğunu belirtti. Sarı, "Oy oranları yüzde 50,2 Ekrem İmamoğlu, yüzde 48,1 Binali Yıldırım" dedi.

Sarı, Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın geç verilmesine ilişkin soruya, vatandaşların yüzde 57,8'inin 'bunun yanlış olduğu' yanıtını verdiklerini aktardı.

'AKP MHP'Lİ SEÇMENİ DE İKNA ETMELİ'

Sarı, AKP'nin izlemesi gereken stratejiyle ilgili olarak da "AKP’nin MHP'li seçmeni ikna etmesi gerekiyor. Çünkü tamamını almıyor. Beka söylemi bir yere kadar. MHP'li seçmen de herkes gibi İstanbul'daki ekonomik sıkıntılardan, trafikten, günlük sorunlardan yakınan bir seçmen" dedi.

Yaptıkları çalışmada 'Seçim tekrarında kime oy verirsiniz' sorusuna yanıt aradıklarını aktaran Sarı, "Yüzde 50.2 ile İmamoğlu kazanıyor, Binali Yıldırım 48,1 alıyor" diye konuştu. Sarı, İmamoğlu'na mazbatanın geç verilmesini yanlış bulanların oranının 57.8 olmasına rağmen, ona oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 50.2 olduğunu belirterek, "Demek ki yüzde 8'lik bir seçmen var ki 'hatalı' dese de oy vermiyor İmamoğlu'na. İmamoğlu'nun onları ikna etmesi gerekiyor" dedi. 

23 Haziran seçimi için 2 anket şirketinden çarpıcı sonuçlar geldi!

İstanbul 23 Haziran’da yeninden seçime giderken Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının az olması küçük partilerin önemini artırdı. Partiler ayrıca sandığa gitmeyenleri de kazanmaya yönelik strateji kuruyor. MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat sahada yaptıkları son araştırmalar çerçevesinde küçük partilerin oylarının genel olarak İmamoğlu lehine olacağını öngörüyor.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz ise Saadet Partisi’nin seçime katılma kararını muhalefet için avantaj olarak yorumladı.

İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın oyları arasındaki farkın çok az olması ittifak dışında kalan küçük partilerin oylarının önemini artırırken, 23 Haziran’da yenilenecek seçimde her iki tarafın da bu partilerin seçmenlerinin yanı sıra sandığa gitmeyen kesimleri ikna etmeye çalışacağı tahmin ediliyor. 
Anket, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yenilenmesine karar verdiği 31 Mart seçiminde İstanbul’da oyların yeniden sayılmasıyla İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki oy farkı 13 bin 729 olarak açıklanmıştı.

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında kalan partilerin ve bağımsız adayların toplam oyu ise yaklaşık 210 bini buluyor.

24’ü bağımsız toplam 32 adayın yarıştığı 31 Mart seçiminde İmamoğlu ve Yıldırım dışındaki adaylar arasında Saadet Partisi’nden Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi’nden Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi’nden Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi’nden Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti’den Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti’den Muammer Aydın da 30 bin 884 oy almıştı.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat’a göre arada yüzde 2-3 farkın olduğu bir seçimde bu partilerin oyları çok da fazla bir anlam ifade etmezken, 31 Mart’ta iki adayın sonuçlarının birbirine bu kadar yakın bitmesi nedeniyle küçük partilerin oyları çok daha önemli hale geldi. DW Türkçe’den Gülsen Solaker’e konuşan Kulat, sahada yaptıkları son araştırmalar çerçevesinde küçük partilerin oylarının genel olarak İmamoğlu lehine olacağını öngörüyor.

Saadet’in kararı İmamoğlu lehine mi?
Bu partilerden en göze çarpanı olan Saadet Partisi 23 Haziran’da seçimlere kendi adayı ile katılacağını açıkladı.

Saadet Partili bir yetkili “AKP Saadet’in adayını çekmesini neden bu kadar istiyordu? Bunun bir nedeni var. Saadet ile AKP’nin tabanları aynı yerden gelir aslında” derken, Saadet Partisi adayını çekseydi seçmenlerinin oylarının bir bölümünün AKP’ye kayabileceği noktasına dikkat çekiyor.

MAK Araştırma Başkanı Kulat, Saadet Partisi’nin kendi adayını çıkarmasına karşılık parti yetkililerinin AKP hakkındaki sert üslubu ve İmamoğlu lehine açıklamalarının parti tabanının önemli kısmını İmamoğlu’na yönlendirebileceğini belirterek, “Herkesin tahmin ettiğinin ötesinde Saadet Partililerin aslında en uzak olduğu parti AKP’dir. İnsanlarda genellikle ayrıldıkları eşleri onlar için en uzak kişilerdir. Siyasette de bu böyledir aslında” değerlendirmesinde bulunuyor.

Saadet Partisi’nin yeniden kendi adayı ile seçime girme kararı siyasi kulislerde her ne kadar Millet İttifakı içinde olmasa da İmamoğlu lehine stratejik bir tutum olarak değerlendiriliyor.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz bu tutumu “Mevcut durumda Saadet hem kendi seçmenini AKP’ye kaptırmayacak hem de kendi tabanını korumuş olacak. Mağduriyet algısı sebebiyle CHP’ye oy verecek seçmenleri ise İmamoglu’na oy verecek. Yani Saadet’in seçime katılması muhalefet için avantaj” sözleriyle yorumluyor.

DSP’nin adayı çekildi
Öte yandan DSP’nin adayı Muammer Aydın, 12 Mayıs günü adaylıktan çekildiğini açıklarken, parti kurulları Aydın’ın yerine yeni bir aday çıkarmama kararı aldıklarını açıkladı. MAK Araştırma Başkanı Kulat, taban olarak yakınlığı dolayısıyla DSP seçmenlerinin de büyük bir bölümünün CHP’ye kaymasını bekliyor.

Türkiye Komünist Partisi de YSK’nın 31 Mart seçimini iptal etme kararını eleştirerek, 23 Haziran’da yenilenecek seçime adaylarının girmeyeceğini belirtmişti.

“İmamoğlu-Yıldırım farkı ez az 500 bin olacak”
İttifak dışında kalan küçük partilerin oy potansiyellerini DW Türkçe’ye değerlendiren veri analisti Polimetre’nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer de bu partilerin seçmenlerinin tercihlerinin İmamoğlu lehine kayacağını düşünüyor.

Ölçer, yaptıkları son veri analizine göre, HDP’nin duruşunu değiştirmemesi durumunda İmamoğlu ile Yıldırım arasında şu anda 13 bindeki oy farkının en az 500 bine çıkabileceğini belirterek, “Bu farkın İmamoğlu lehine en az 500 bin olacağını, hatta bir milyona kadar çıkabileceğini öngörüyoruz” diyor.

İmamoğlu’na kayacak yeni oyların ittifak dışında Saadet, DSP, TKP gibi küçük partilerin yanı sıra oy kullanmayan ama AKP’ye kızgın olan kesimden de geleceğini söyleyen Ölçer, “Çok net olarak gördüğümüz kimsenin oyu İmamoğlu’nun aleyhine değişmiyor. Değişen bütün oyların ve kullanılmayan oyların en az yüzde 90’ının İmamoğlu lehine kullanılacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kulat: “Muhafazakar Kürtlerin oyu kilit”
23 Haziran seçimlerinde küçük partilerin oylarının yanı sıra sandığa gitmeyen kesimlerin oyları da odak noktası olmuş durumda. İstanbul’da 31 Mart seçimlerine katılım oranı yüzde 83.88’di.

Kulat, son yaptıkları ve rapor olarak Cumhurbaşkanlığı ile AKP’ye de sundukları bir değerlendirmeyi DW Türkçe ile paylaştı. Buna göre son seçimde İstanbul’da sandığa gitmeyen seçmen oranı yüzde 17 ve diğer seçimlerle kıyaslandığında bu oranda yüzde 6-7 oranında bir artış görülüyor.

Sandığa gitmeyen yüzde 6-7 oranındaki seçmenin kimler olduğunu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamları ile analiz ettiklerini ifade eden Kulat, tespitlerini şöyle aktarıyor:Eskiden beri AKP’ye oy veren muhafazakar Kürt seçmenin önemli bir kısmının bu kez sandığa gitmediğini gördük. Bu sonucu da Esenyurt, Pendik, Küçükçekmece, Bağcılar ve Sultanbeyli gibi muhafazakar Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgelerde sandığa gitme oranı düşüklüğünden çıkardık. Seçimin kaderinde muhafazakar Kürt seçmenin etkili olacağını düşünüyorum.”

Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz ise seçim sonuçlarını belirleyecek olan kitlenin AKP seçmenleri içerisinden muhalefete geçecek veya oy kullanmayacak olan seçmenler olduğunu düşünüyor. Diğer araştırmacıların aksine seçime katılım oranının oldukça düşük olacağını belirten Özkiraz, yeni protestocu seçmenin Cumhur İttifakı bileşenlerinden olacağını düşündüğünü aktarıyor.

İstanbul’daki yeni seçim için zaman daralırken, sahada yapılan anketler ve siyasi analizler ışığında gerek Millet gerekse Cumhur İttifakı’nın bir yandan kendi tabanlarını korumaya çalışırken, diğer yandan küçük partilerin seçmenlerini ve sandığa gitmeyen kesimleri kazanmaya yönelik strateji kurdukları belirtiliyor.

kaynak: Cumhuriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Genç 5 ay önce

Tecrübeli bey bi başka açıdan bakarsanız gençler imamoğlu demiş çünkü yönetimden memnun değiller. Siz eskiyi yaşayıp bugununuzden memnun olabilirsiniz ama gençlik daha da ilerlemiş bir toplum girmek istiyor. Korkmayın bu kadar. Bir de şu acıdan da bakabiliriz eğitimli kesim imamoğlu diyor daha az eğitimli olan orta yaş üstü inanalar yıldırm diyor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Ikisi de bu vatanın evladı.

Avatar
Tecrübe 5 ay önce

Dikkat edersiniz 18-24 yaş arası İmamoğlu demiş istanbulun es halini bilmeyen. Eziyetini çekmeyen bu gençler popülist yaklaşımlarla İmamoğlu diyorlar 45 yaş üstü ise istanbulu İstanbul yapanların yaşanılancak hale getirenlerin kim olduğunu bildiğinden yıldırım diyor haklı olarak tecrübeyi tekrar yaşayacak kadar vaktimizin olmadığını gençler elbet anlayacak ama zaman kaybederek bırakalım yaşayıp görsünler

Avatar
0flular sülalesi 5 ay önce

Oğlum öğretmenler misiniz nesiniz Bir de yapılan yorumculara diyorum siz fetocu sınırsız PKK'lı sınız İmamoğlu kimdir lan İmamoğlu ne yaptı ki ının Haçlı ajanıdır İmamoğlu oğlum benim bu mesajımı da yayınlayın Adam olun yayınlayın adamsanız yayınlarsanız öyle sansür koymayı Binali Yıldırım eline İmamoğlu su dökemez Oğlum ben 56-57 yaşındayım Siz bu ülkenin Türkiye'nin geçmişini bilmezsiniz 2000li yılları bilmezsiniz daha öncekileri bilmezsiniz insanlar sürünüyor diye ekmek parası bulamıyordu İmamoğlu kimdir Yunan tohumu Dur oğlum biz Osmanlı torunlarıyız isteseniz de istemeseniz de bu ülkedeki bu vatan haini alçak PKK'lı hain Aydın Çeşme ders vereceğiz bunu yayınlamak zorundasınız Siz erkekseniz yayınlamayın yayınlama sanız sizde PKK'lı sınız la galibe illAllah tanbul seçimler hakkında yalan çal chet yapmayın şu anda %5 öndeyiz hırsızlık yaptınız fetö'cü ile hırsızlık yaptınız şu anki muhalefet genel Grup Hepsi Batı ve haçlıların masallarıdır vuruyorsun İmamoğlu'na Amerika ve İngiltere den ses çıkıyor Adam olun bayrağınızı milletini seven Dinimizi Seven

Avatar
Mehmet aliun 5 ay önce

Eyt. Çare eyt. Çaree eyt

Avatar
Tecrübe 5 ay önce

Dikkat edersiniz 18-24 yaş arası İmamoğlu demiş istanbulun es halini bilmeyen. Eziyetini çekmeyen bu gençler popülist yaklaşımlarla İmamoğlu diyorlar 45 yaş üstü ise istanbulu İstanbul yapanların yaşanılancak hale getirenlerin kim olduğunu bildiğinden yıldırım diyor haklı olarak tecrübeyi tekrar yaşayacak kadar vaktimizin olmadığını gençler elbet anlayacak ama zaman kaybederek bırakalım yaşayıp görsünler

Avatar
Nurcan atartutar 5 ay önce

Gençler işsiz tecrübe bey sokaklarda iş arıyorlar malum iş alanlarına yapılacak yatırım mevcut hükümet tarafından asfalta betona verildi ondan İmamoğlu diyorlardır.

Avatar
Özgür 5 ay önce

Dw den başka kaynağınız ve klavuzunuz yok mu? Siz alman uşağı mısınız?..

Avatar
0flular sülalesi 5 ay önce

Oğlum öğretmenler misiniz nesiniz Bir de yapılan yorumculara diyorum siz fetocu sınırsız PKK'lı sınız İmamoğlu kimdir lan İmamoğlu ne yaptı ki ının Haçlı ajanıdır İmamoğlu oğlum benim bu mesajımı da yayınlayın Adam olun yayınlayın adamsanız yayınlarsanız öyle sansür koymayı Binali Yıldırım eline İmamoğlu su dökemez Oğlum ben 56-57 yaşındayım Siz bu ülkenin Türkiye'nin geçmişini bilmezsiniz 2000li yılları bilmezsiniz daha öncekileri bilmezsiniz insanlar sürünüyor diye ekmek parası bulamıyordu İmamoğlu kimdir Yunan tohumu Dur oğlum biz Osmanlı torunlarıyız isteseniz de istemeseniz de bu ülkedeki bu vatan haini alçak PKK'lı hain Aydın Çeşme ders vereceğiz bunu yayınlamak zorundasınız Siz erkekseniz yayınlamayın yayınlama sanız sizde PKK'lı sınız la galibe illAllah tanbul seçimler hakkında yalan çal chet yapmayın şu anda %5 öndeyiz hırsızlık yaptınız fetö'cü ile hırsızlık yaptınız şu anki muhalefet genel Grup Hepsi Batı ve haçlıların masallarıdır vuruyorsun İmamoğlu'na Amerika ve İngiltere den ses çıkıyor Adam olun bayrağınızı milletini seven Dinimizi Seven