Son KHK'ların Ayrıntılarında Memurlar İçin Neler Var?
689 ve 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerden ihraçlar dışında kamu personelini ve yakınlarını ilgilendiren birçok ayrıntıya yer veriliyor.

MSB'de görev alacak personelin soruşturmasını Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT yapacak

Millî Savunma Bakanlığı Görev ve Teşkilatı Hakkında Kanununda yapılan değişiklikle, bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı ile bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarında görev alacak personelin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hizmetlerini, Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanununun Silahlı kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren disiplinsizliklerin düzenlendiği 20. maddesine ekleme yapıldı. Düzenlemeyle birlikte "Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak" da TSK'den ayrıma sebebi haline getirilmiştir.

6586 sayılı Millî Mayın Faaliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda da düzenlemeler yapıldı.

Buna göre 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hükümlerine bağlı kalınmaksızın özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda sözleşmeli personel çalıştırılabilir. Bunlar 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır. Bunlara ödenecek ücretin net tutarı, birinci dereceli millî savunma uzmanına ödenen aylık net tutarının yıllık ortalamasının %150'sini aşmamak üzere bakan tarafından tespit edilir. Çalıştırılabilecek toplam sözleşmeli personel sayısı elliyi geçemez.

690 sayılı KHK ile Emniyet Hizmetleri sınıfında 3-10'uncu derecelerden toplam 7 bin adet Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu verilmiştir. Kadro tanımının atama olarak algılanmaması gerekmektedir. 190 sayılı KHK hükümleri gereğince EMH sınıfına yapılacak atamalar için açıktan atama iznine gerek olmadığını için bu kadrolara kısa sürede atama yapılacağını söyleyebiliriz.

5335 sayılı Kanun'un 30'uncu maddesinde yapılan düzenleme ile 18/3/1924 tarihli ve 442 sayılı Köy Kanunu'nun 74'üncü maddesine göre görevlendirilen güvenlik korucularından emekli olanların tekrar çalışmaya başlamaları halinde emekli maaşları kesilmeyecektir.

Yapılan düzenleme ile 442 sayılı Köy Kanunu'nun 74'üncü maddesine göre görevlendirilen güvenlik korucuları da istisna edilmiş olup bunların da emekli maaşları kesilmeyecektir.

685 sayılı KHK'nin geçici 1'inci maddesinde yapılan düzenlemeyle kamu görevinden olağanüstü hâl kapsamında, terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulu'nca devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle ihraç edilenlerin açtığı davalar neticesinde dosyalar hakkında yargı mercilerince karar verilmesine yer olmadığına ve tarafların yaptıkları masrafların üzerlerinde bırakılmasına dosya üzerinden kesin olarak karar verilecek ve vekalet ücretine hükmedilmeyerek bu dosyalar, yeni bir başvuru şartı aranmaksızın incelenmek üzere komisyona gönderilecektir.

Yapılan düzenlemeyle dava konusu olan bütün dosyalar komisyona intikal ettirilecektir. Ancak, komisyonun vereceği kararlar neticesinde dava açılabilecektir. Komisyon kararlarına karşı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.