Toplum İslam’ı hızla terk ediyor, deizm çığ gibi yayılıyor

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Türkiye’de insanların İslam’a olan inançlarını terk ettiklerini, deizmin “çığ gibi yayıldığını” söyledi.

Kaplan, bugünkü köşe yazısında “Çok ürpertici gelebilir ama açıkça gördüğüm şey, toplumda deizmin çığ gibi yayıldığı, insanların İslâm’ı, İslâmî duyarlıkları hızla terkettikleri yakıcı gerçeğidir” ifadesini kullandı.

“Uyarıyorum” diyen Kaplan, şunları yazdı:

Böyle giderse, fazla değil 10 sene içinde, İslâm protestanlaştırılır, Müslüman insanların hayatlarından da hızla çekilir, camiler, vakit namazlarında bomboş kalır ya da sadece ölümünü bekleyen ihtiyarların son gidecekleri yere, ölüm mekânına dönüşür ve sadece “cuma âyinleri” yapılan kiliselerin derekesine düşebilir!

Kaplan, “Toplum, İslâmî duyarlıklarını yitiriyor, İslâm’ı terk ediyor hızla...” diye yazdı ve yazısını şöyle sonlandırdı:

Gelen dalga hepimizi silip süpürebilir... Hız, haz ve ayartıya dayalı dromokratik kültür, postmodern popüler teknopagan kültür, toplumun genç kuşaklarının mankurtlaşması, metamorfoz yemesi, İslâmî köklerini, dolayıyla İslâm’ı terketmesine yol açabilir.

İslâm’ın terkedilmesi ya da yitirilmesi, bu toprakların elimizden gitmesi ve tarihten çekilmemizle sonuçlanabilir. Macar ve Bulgar örnekleri capcanlı duruyor önümüzde.

İlgili herkesi yüksek sesle uyarıyorum: İslâm’ı terk edenler, bu ülkeyi leş kargalarına dekor yapmaktan çekinmezler, bunun neye malolabileceğini bile düşünemezler: Toplumun İslâmî omurgasını, duyarlıklarını ve ilkelerini yitirmesi, bu toplumun toplum olma özelliklerini de yitirmesi, erimesi ve tarihten çekilmesi ile sonuçlanır -Allah korusun.

Yeni Şafak, Indpendent Türkçe

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf 1 ay önce

Tek korkunuz duzeninizin bozulması başka birşey değil.Turkler in nasıl müslüman olduğunu kimse araştırmiyor sorgulamiyor.Din=Coğrafya

Avatar
Sedat 1 ay önce

İyi... En azından seküler yaşam ile daha akıl işleri yapmaya başlarız. Gençleri İslam adı altında günaha sokanlar utansın tabii. Onların desteği çok bu yönde(!) İşe girmek için cumaya giden, örtünenlerin sonucu bunlar ya da karnı aç köye 2. camiyi inşa edenlerin sonucu. Sağ olsunlar(!)

Avatar
A. Zeytin 1 ay önce

Bulgarlar ve macarlar örneğini vermiş ama bu iki ulus hiçbir zaman islamiyet adına savaş yapıp bu savaşlarla tarih sahnesinde ön plana çıkmamışlardır. Türkiyenin bu sahnede önemli yer tutmasının sebebi ise bulunduğu coğrafyanın öneminden kaynaklıdır. Ulusal bir gazetede yazar olmuş ama daha ülke din coğrafya tarih olgularını analiz etmekten aciz. Ülkeyi deist genç tehlikesinden çok bunun gibi yetki sahibi cahil tehlikesi yok olmaya götürür.

Avatar
Mahmut hoca 1 ay önce

Niye acaba... Bence bunu köşene yazmak için ayıracağın sürede oturup düşünseydin sebebini bulurdun Yusuf bey. Tabi sebebini bu cesaretle yazar kurtuluş yolunu bu cesaretle açıklar mıydın bilemem.

Avatar
Ne fark eder 1 ay önce

Kendisi mankurtlaşmasa bu şekilde çıkarım yapmaz. Hödük!

Avatar
Cemil 1 ay önce

Hep sizin gibilerin yüzüne ne bekliyosunuz hep sizin yüzünüze insanları yüce dinimizden soğuttunuz. İnsanlar bakıyo, agzından din, kitap düşmeyenlerde, her türlü hırsızlık, ahlaksızlık var, adam namaz kılıyor faiz yiyor, hacca gidiyor zina yapıyor, oruç tutuyor kursagından helal lokma geçmemiş, dindar kisvesi altında yemefiğiniz halt kalmadı, gençler sizlere bakarak bu mu islam diye soruyor haliyle. Sen bir gün olsun bu iktidarı eleştirdin mi hırsızlık, torpil, yolsuzluklar için, kul hakkı için şimdi çıkmış boş boş konuşuyorsunuz, bu sizin eseriniz

Avatar
Murat 1 ay önce

Neden acaba? İslam'ı kişisel ve siyasi çıkarları için kullanıp makam mevki sahibi olanlar, işe girenler, kar elde edenler yüzünden olmasın?

Avatar
Helen 1 ay önce

Müslüman olsun çamurdan olsun.Nerde temiz ahlaklı insan tanıdıysam hepsi Müslüman.Nerde üçkağıtçı dolandırıcı tanıdıysam hepsi dinsiz imamsız.Türkler dinsiz olsa kendileri kaybeder İslam dünyada hızla yayılıyor.Zaten iyice benliğini kaybetmiş bir millet.Yakında eşcinsel evliliklerde serbest olur. Müslümanlık sayesinde dünyayı hizaya getirmiş bir milletin çocukları travestilik ayyaşlık gavatlık popüler peşinde koşan bir nesil olmuş da İslamiyeti beğenmiyor.Yazık olan size olur üç günlük dünya da bir gün bitecek.