Kategoriler

Öğretmenler Haber: Öğretmenlerin Haber, Bilgi ve Eğlence Sitesi

İmam hatip lisesine de cami gerekli!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Nasıl ki fen liselerine laboratuvar, meslek liselerine atölye gerekiyorsa, imam hatip lisesine de cami gerekli

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, imam hatip okulları açılması eleştirileri üzerine, "Türkiye'deki imam hatip lisesine giden öğrenci sayısının oranı yüzde 12, meslek liselerine giden öğrenci sayısı yüzde 43. Meslek liseleri daha fazla. Hiç böyle 'Ülkeyi imam hatiple doldurdunuz' denir mi? Biz vatandaşımız ne diyorsa onu yapıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Manisa'daki programlarının ardından Kula ilçesine geçti. Bakan Yılmaz, hayırsever iş adamı Hüseyin Akhan tarafından yaptırılan Kula Halit Tokul Anadolu İmam Hatip Lisesi uygulama cami temel atma törenine katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından konuşma yapan Bakan Yılmaz, caminin temeli atılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Camiler sadece ibadet yeri değildir, aynı zamanda bir kültür merkezi, sohbet halkalarının oluştuğu, ilin sorunlarını tartışabildiğin bir yer. Aynı zamanda kimileri düğünlerini de yapar. Ayrıca 15 Temmuz göstermiştir ki milleti birlik ve beraberliğe çağrılabileceği yerlerdir. Bu bayrak dalgalandığı sürece biz topraklarda hür yaşayacağız. Hür olmanın şartı bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek" diye konuştu.

İmam Hatip eleştirileri

İmam Hatip Okulları yapılma eleştirilerine tepki gösteren Bakan İsmet Yılmaz, "Nasıl ki fen liselerine laboratuvar, meslek liselerine atölye gerekiyorsa, imam hatip lisesine de cami gerekli. 'Ülkenin her tarafını imam hatiple doldurdunuz' diyorlar. Türkiye'deki imam hatip lisesine giden öğrenci sayısının oranı yüzde 12, meslek liselerine giden öğrenci sayısı yüzde 43. Meslek liseleri daha fazla. Hiç böyle imam hatiple doldurdunuz denir mi? Biz vatandaşımız ne diyorsa onu yapıyoruz. Vatandaş istemezse okul yaparsın ama öğrenci göndermeden o okul boş kalmaz mı? Biz bunu yapar mıyız? Millet ne istiyorsa onu biz yapmakla mükellefiz. Niye eleştiriyorlar; milletin dediği yerine gelmesin diye. Önleyici propaganda. Hayır, biz vatandaş ne derse onu yapacağız. Bu devletin sahibi vatandaş, bu toprağın sahibi vatandaş" dedi.

Türkiye'nin bugününün dünden çok daha iyi olduğunu dile getiren Yılmaz, internet bağlantısı yapılmayan hiçbir okul olmadığını, Fatih Projesi'ni de tamamlayarak, daha hızlı mesafe alınacağını kaydetti.

Şubat ayında öğretmen atama ilanı

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını makul seviyeye getirdiklerini vurgulayan Bakan İsmet Yılmaz, "28 öğrenciye 1 öğretmen düşüyordu; şimdi 17 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor. 584 bin öğretmene atama gerçekleşti. Şubat ayında yine ilana çıkıyoruz, önümüzdeki yıl 20 bin daha öğretmen ataması daha yapacağız" dedi.

Programa Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Kula Kaymakam Osman Güven, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, hayırsever iş adamı Hüseyin Akhan ve öğrenciler katıldı.

AA

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Öğretmenler
4123 Kez Görüntülendi.
Burçlara Göre Öğretmenlerin Genel Özellikleri
Gündem
2784 Kez Görüntülendi.
Meslekten ihraç edildi, intihar etti
Gündem
3315 Kez Görüntülendi.
Yurdun 4. katından atlayan öğrenci hayatını kaybetti
Gündem
731 Kez Görüntülendi.
2019 yılında harcırah miktarları artmayacak
Gündem
612 Kez Görüntülendi.
Erdoğan'dan 'af' açıklaması
Öğretmenler Haber
2105 Kez Görüntülendi.
Müzik Öğretmeni'nden ayıpta geri adım
Gündem
1379 Kez Görüntülendi.
Okuldaki koku nedeniyle okul tatil edildi
Eğitim
1974 Kez Görüntülendi.
'Kodlama bilmeyen okur yazar sayılmayacak'
Gündem
4285 Kez Görüntülendi.
Beden Eğitimi Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi soyunma odasında tabancayla vurulmuş olarak ölü bulundu.
Gündem
136 Kez Görüntülendi.
Öğrencilerden cami avlusunda sigara karşıtı eylem