Kategoriler

Öğretmenler Haber: Öğretmenlerin Haber, Bilgi ve Eğlence Sitesi

2010 KPSS sanıkları hakkında karar verildi!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) hırsızlığına ilişkin iptal edilen Temmuz 2010 KPSS davası sanığı 9 kişinin, "FETÖ üyesi olmak" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlarından yargılandığı davada karar açıklandı

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara, sanıklar ve avukatları katıldı.

Üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Ayşe Aslıhan Yiğit, Ayşe Karakol, Asiye Çalışkan, Aslı Bektaş, Asaf Şimşek, Emine Çınar, Pınar Kaymak, Rana Girgin ve Yücel Yavuz'un "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Heyet ayrıca Temmuz 2010'daki KPSS sonucunda kamu görevine ataması yapılan sanıklardan Pınar Kaymak, Rana Girgin, Asiye Çalışkan ve Aslı Bektaş'a "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçundan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezası verdi.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasına ilişkin 420 kişi hakkında ayrı ayrı iddianame düzenlenmişti.

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırladığı iddianamelerde sanıklara, daha önce aynı suçlamalarla açılan davalarda olduğu gibi "FETÖ üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme dolandırıcılık" ve "resmi belgede zincirleme sahtecilik" suçlamaları yöneltilmişti.

Savcı Erkman, KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin daha önce sanık sayısı 3 ile 230 arasında değişen 7 dava açmıştı. Toplam 583 sanıklı bu davaların ardından, 420 sanık hakkında daha ayrı ayrı dava açılmıştı. Dava sayısı 427, toplam sanık sayısı ise bin 3'e yükselmişti.

Erkman'ın görev yerinin değişmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 130 sanık hakkında daha ayrı ayrı iddianame düzenleyerek, mahkemeye göndermişti.

Son iddianamelerin kabulüyle Temmuz 2010'daki KPSS'ye ilişkin toplam dava sayısı 557, şüpheli sayısı ise bin 133 olmuştu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gündem
4 Kez Görüntülendi.
Türkiye'de 350 bin Suriyeli çocuk doğdu
Gündem
2753 Kez Görüntülendi.
Mart 2019 seçimleri öncesi yapılan son anketin sonuçları açıklandı! (Partilerin son oy oranları)
Maaş
4433 Kez Görüntülendi.
Ölene kadar BES’ten çıkılamayacak!
Eğitim
347 Kez Görüntülendi.
10 bin öğrenci kaldırımda kitap okudu
Gündem
1663 Kez Görüntülendi.
Lojmanı yıktı denilen imamın oğlu konuştu: ...
Gündem
775 Kez Görüntülendi.
'FETÖ konusunda geç kaldık, bedelini ödedik'
Gündem
492 Kez Görüntülendi.
Sosyal medyada Atatürk'e hakarete eden 2 şahıs tutuklandı!
Gündem
800 Kez Görüntülendi.
FETÖ'den subaylara 'katalog evliliği' baskısı
Meb
11034 Kez Görüntülendi.
MEB'den yardımcı materyallerin fotokopi ile çoğaltılması yazısı
Öğretmenler Haber
3626 Kez Görüntülendi.
Beden Eğitimi Öğretmenlerine yeni görev