İsmet Yılmaz'dan Öğretmen Maaşı ve Ek Ders Ücreti Açıklaması
Bakan Yılmaz'ın açıklamaları şöyle:

 "Eğitim sürecinde, dünyanın her yerinde, öğrenme ve öğretme ihtiyacının karşılanmasında en temel unsur öğretmenlerdir."

"Çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve davranışı kazanmasını, girişimci, yenilikçi, sorumluluk sahibi, bireyler yetişmesini istiyoruz."

"Okul öncesi eğitim kademeli olarak zorunlu hale getirilecektir."

"Öğretmenlerimizin mali ve sosyal haklarında da önemli iyileştirmeler yaptık."

"2002 yılında ek ders ücretinin saati net 2,75 TL iken 2016 yılında net 11,00 TL olmuştur."

"Her eğitim kademesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı, yeni yapılan derslikler sayesinde, ülke genelinde 30’un altına düşmüştür."

"Engelli vatandaşlarımızın eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden  yararlanabilmeleri öncelik verdiğimiz konulardan biridir."

''Engellilerin eğitim ve rehabilitasyonuna 2006 yılından 2016 yılı Eylül ayına dek bütçemizden yaklaşık 12 milyar 188 milyon TL kaynak ayırdık''

"Ülkemizin eğitim alanındaki birikimlerini insanlığın hizmetine sunmak amacıyla, gayesi sadece eğitim olan Türkiye Maarif Vakfını kurduk."

 

*10 Ekim 2016 tarihinde 18 bin 506 sözleşmeli öğretmenin atamasının yapıldığını, atanan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri süresince bulundukları bölgede çalışmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, bu atamalarla birlikte atama öncesi 885 bin 357 olan öğretmen sayısının 903 bin 863´e yükseldiğini bildirdi. Son sözleşmeli öğretmen atamasıyla birlikte norm kadro doluluk oranlarına ilişkin de bilgiler veren Yılmaz, bu oranların Doğu Anadolu Bölgesi´nde yüzde 89,20´ye, Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde yüzde 87,02´ye, ülke genelinde ise yüzde 89,65 seviyesine ulaştığını açıkladı. 

*Bakan Yılmaz, 2002 yılında göreve yeni başlamış 9. derece 1. kademedeki bir öğretmenin maaşının 470,20 lira iken, 1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla yüzde 459 artışla 2 bin 628,41 liraya yükseldiğini bildirdi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut tekin 2 yıl önce

2002 de çeyrek altın 23.50 öğretmen maaşı 470.20/23.50: 20 çeyrek altın
2016 da çeyrek altın 211 öğretmen maaşı 2628.41/211:12.45 çeyrek altın yapıyor zam felan yok öğretmen maaşı erimiş

Avatar
nur 2 yıl önce

bir de alım gücünü karşılaştırsaydınız. o zaman ne kazandığımız ortaya çıkardı. ayrıca 2002 de öğretmene davranışı ve 2016 davranışı karşılaştırın

Avatar
Müzikçi 2 yıl önce

5 yıldır öğretmenim 2628 lira hiç alamadım

Avatar
Erol 2 yıl önce

Peki 2002 yılından bu yana enflasyon oranlarını ve döviz kurlarını da hesaba katarsak öğretmenin alım gücünü, yükseltmekten vazgeçtim, koruyabilmişler mi? O zamanlar öğretmen maaşı en düşük memur maaşının 2 katına yakındı.

Avatar
yorumcu74 2 yıl önce

Sınıf mevcudu maalesef bakan beyin dediği gibi 30'un altına düşmedi. Otuzun altına düşen yerler varsa, yüzde 3-5 değildir. Engelliler konusuna gelince, okulların büyük bir çoğunluğu engelli öğrenci ve öğretmenler için uygun değil. Yeni yapılan okullarda asansör ve engelli girişi var, ancak asansörler ya bozuk ya da kullanıma kapalı. Bir diğer husus, engelli öğretmenlere nöbet yazılıyor. Sebebi bakanlıktan yapılan yazılı açıklama: Mevzuatta engelli öğretmene nöbet yazılmaz, diye bir ibare yokmuş. Durumlarına uygun yerlerde nöbet yazılacakmış. Mevzuatı hazırlayan siz değil misiniz, değiştirin. Çok mu zor? Bahane aramak yerine çözüm üretmek gerekir. Öğretmenin özlük, değeri konularında maalesef geri gidilmiştir. Buna mukabil eğitimde teknolojik imkanlar artırılmış, okullar etkileşimli tahtalarla donatılmıştır. Bu yadsınamaz bir başarıdır. Tebrik ederiz. Ama öğretmenlerin onur ve şerefi de korunmalıydı. Sekiz sınıf tarafından nota muhatap olunca etkinlik, karizma diye hiçbir şey kalmayacak

Avatar
yoruum 2 yıl önce

Bunlar sadece kötü seylerini iyi gosterme çabasında. Söyledikleri hepsi hikaye ama yorumlar harika. Alım gücü azalan öğretmen maaşı maalesef erimiş.

Avatar
Bekir 2 yıl önce

42 yillik bir ogretmen abimizin bir sozu milli egitimde ogretmen olacagina belediyede zabita ol bundan forslu olursun diyordu.23. Yilimda hak vermeye basladim

Avatar
ali 2 yıl önce

2002 de liralık ev 150 liraydı şimdi 750 bakan bey.birde burdan bak. Et kilosu 2002 de 8liraydı şimdi 42 lira .Alım gücü düşmüş durumda.Kimse hikaye anlatmasin